Curierul Zilei - Dinamo, spre play-off!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Dinamo, spre play-off! Imprimare E-mail
miercuri, 01 martie 2017

Liga I - Etapa 25

Dinamo, spre play-off!

Penultima etapă a sezonului regulat a lămurit cît de cît lucrurile în ce priveşte echipele ce vor merge în play-off. Astfel, aşa cum era de aşteptat, Dinamo, dacă bate pe Pandurii, este în primele şase, la fel ca şi Astra, dacă învinge în restanţa de azi. În aceste condiţii, Gazul şi Craiova se luptă în meci direct pentru ultimul loc de play-off. Etapa 25 a început cu o remiză la Tg. Mureş, între ASA şi Voluntari, şi a continuat cu un galop de sănătate al liderului Viitorul în meciul cu Timişoara. Dinamo a învins fără mari emoţii pe Craiova şi este pe cale să o scoată din play-off, iar Botoşaniul a mai produs o înfrîngere Pandurilor. Apoi, Steaua s-a chinuit la Gaz Metan, dar a stricat planurile gazdelor, favorizînd Dinamo, în timp ce luni, Astra a cîştigat la Chiajna, iar CFR-ul la Iaşi.

ASA Tg. Mureş - FC Voluntari 0-0

Scene incredibile pentru un meci de primă ligă. ASA Tîrgu Mureş şi FC Voluntari au jucat în noroi, după ce gazonul îngheţat de pe stadionul Trans-Sil s-a transformat în mocirlă, iar cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0. Astfel, vicecampioana României din 2015 rămîne fără victorie şi fără gol marcat în 2017. În lipsa instalaţiei de încălzire, gazonul îngheţat de la Tg. Mureş s-a transformat într-o adevărată mlaştină. Arbitrul Adrian Cojocaru a decis însă că se poate juca, iar fotbaliştii celor două echipe au adunat cîteva ocazii bune. Primele două le-au apartinut gazdelor. Gabi Muresan şi-a încercat norocul în minutul 23, din lovitură liberă. Cîteva secunde mai tîrziu, Bănel Nicoliţă a şutat periculos pe lîngă poartă, din interiorul careului. Ilfovenii s-au acomodat cu terenul abia pe finalul primei reprize. Popadiuc a ratat din poziţie excelentă chiar înainte de pauză, iar Ivanovici a irosit două ocazii uriaşe în partea secundă. Ilfovenii puteau marca printr-un autogol caraghios, apoi Voduţ a ratat şi el o oportunitate serioasă, înainte ca Mureşan să iasă în evidenţă pe final, cînd a trecut în două rînduri pe lîngă gol.

Gaz Metan Mediaş - Steaua 1-1 (0-1)

Au marcat: Sikorski (54) / Alibec (30)
Steaua a făcut al treilea egal în patru etape din 2017, la Mediaş, scor 1-1. De Amorim a cerut penalti încă din minutul şase, dar fără succes. Apoi, Niţă a salvat la ocazia din apropiere semnată de Munteanu. Steaua a marcat la prima fază importantă. Alibec a dat al doilea gol, după cel de la CFR Cluj. Pînă în pauză, Tamaş putea face 2-0, dar n-a nimerit poarta din apropiere. La reluare, Gazul a înscris, însă reuşita a fost anulată pe motiv de ofsaid. Medieşenii au forţat, iar pînă la urmă, Sikorski a egalat din careul oaspeţilor. Steaua a mai cerut încă un penalti la intervenţia lui Trtovac la Alibec, dar nici de această dată centralul Găman n-a dat nimic. Sikorski putea face dubla - scăpat singur cu Niţă, a tras pe lîngă. Momcilovic a trecut şi el puţin pe sub minge la devierea lui Tamaş. În prelungiri, Creţu a tras în Niţă si Gaz Metan - Steaua s-a terminat 1-1.

Dinamo - CSU Craiova 2-1 (2-0)

Au marcat: nemec (7,13) / Gustavo (74)
Dinamo rămîne în lupta pentru calificarea în play-off, după 2-1 cu CS U Craiova, pe Arena Naţională. Roş-albii au început perfect! Nemec s-a descurcat excelent între Briceag şi Kelic şi l-a învins pe Mingote. Portarul oaspeţilor a gafat inexplicabil în minutul 10, dar Nistor nu a putut specula. Nemec a reuşit dubla, după centrarea lui Palic, aflat în poziţie suspectă de offside. În mai puţin de 30 de secunde, craiovenii au asaltat poarta lui Penedo, dar mingea a lovit de trei ori bara, la şuturile lui Ivan şi Băluţă şi devierea lui Romera. În repriza secundă, ambele echipe au ratat incredibil în minutul 56. Hanca l-a luat la ţintă pe Mingote, iar Măzărache nu l-a putut învinge nici el pe Penedo. CS U Craiova a revenit în joc în minutul 73. Gustavo a fost faultat în careu de Nedelcearu, Penedo a apărut penalty-ul executat de Ivan, dar Gustavo a trimis apoi în plasă. Oltenii nu au mai pus în pericol poarta dinamovistă pînă la final, iar Dinamo s-a impus cu 2-1. În urma eşecului, oltenii au ratat ocazia de a se califica matematic în play-off, cu o etapă rămasă din sezonul regulat.

Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 1-3 (1-1)

Au marcat: Serediuc (9) / Fabricio (8), Florea (48), Budescu (75)
Astra Giurgiu continuă cursa spre play-off. Campioana s-a impus cu 3-1 la Chiajna şi a ajuns la a şasea victorie la rand în Liga I. Partida a început furtunos, cu două goluri într-un singur minut. Fabricio a reluat spectaculos centrarea lui Budescu pentru 1-0, dar avantajul Astrei a durat doar cîteva secunde. Junior Morais a încercat să-i trimita lui Silviu Lung junior, după ce gazdele au repus mingea de la centru, însă Serediuc a speculat pasa înapoi şi a adus egalarea. Concordia putea trece în avantaj, dar bara transversală l-a salvat pe Silviu Lung la torpila lui Raul Costin. Campioana a preluat din nou conducerea imediat după pauză. Abia intrat pe teren, Florea a întors doi fundaşi şi l-a învins pe Bălgrădean pentru 2-1. La poarta cealaltă, un alt nou intrat, Răsdan, a încercat să înscrie golul etapei, dar mingea a trecut puţin pe lîngă poartă. Trupa lui Şumudică s-a desprins cu un sfert de ora înainte de final. Dobrosavlevici a gafat incredibil, iar Budescu a profitat imediat şi a făcut 3-1. Pe final, Florea a fost aproape de „dublă“, dar Bălgrădean a fost atent la devierea jucătorului lui Marius Şumudică şi a respins în corner. Următorul meci al Astrei este joi, atunci cînd se va disputa restanţa cu CSM Poli Iaşi.

Viitorul - ACS Poli Timişoara 5-0 (4-0)

Au marcat: Vlad Morar (11, 22, 29), Chiţu (41), Coman (55)
Viitorul a ajuns la opt succese în ultimele nouă etape şi are şase puncte avans în faţa Stelei, după ce s-a impus cu 5-0 în faţa lui ACS Poli Timişoara. Vlad Morar a fost vedeta echipei lui Hagi, cu trei goluri şi un assist, reuşite într-un interval de 24 de minute. Vlad Morar a deschis scorul în minutul 11, după ce a profitat de o neatenţie în apărarea oaspeţilor. Atacantul care a evoluat în toamnă pentru ASA Tîrgu Mureş a dublat avantajul gazdelor, în minutul 22. Morar a reuşit hat-trick-ul peste şapte minute. La pauză a fost 4-0 pentru liderul Ligii I. Chiţu a fost cel care a înscris, după ce marcatorul primelor trei goluri şi-a trecut în cont şi o pasă decisivă. Morar a fost schimbat la pauză cu Florinel Coman, iar atacantul de 18 ani a avut nevoie de zece minute pentru a mări avantajul Viitorului. În minutul 90, timişoreanul Artean a fost eliminat pentru cumul de galbene, iar Viitorul - ACS Poli Timişoara s-a terminat 5-0.

FC Botoşani - Pandurii Tg. Jiu 3-1 (1-1)

Au marcat: Roman (11), Kuku (64), Golofca (80) / Negruţ (20)
FC Botoşani a cîştigat cu 3-1 meciul cu Pandurii de pe teren propriu. Roman, Kuku şi Golofca au semnat reuşitele echipei lui Leo Grozavu, care a obţinut al nouălea succes stagional. Negruţ a avut prima ocazie pentru oaspeţi, dar Cobrea a fost la post. Gazdele au fost cele care au deschis scorul. Roman a marcat în minutul 11, din centrarea lui Buş. Hlistei nu l-a putut învinge pe Cobrea din lovitură liberă, în minutul 14, însă Negruţ a egalat peste şase minute, cu o execuţie frumoasă din careu. Buş a şutat apoi spectaculos, peste poarta lui Popescu. Portarul Pandurilor a reţinut pînă la pauză şutul lui Cîrstocea. La reluare, noul intrat Trifu a fost blocat in extremis de Cobrea, dar FC Botoşani a preluat conducerea după reuşita lui Kuku, din minutul 64. Peste cinci minute, nigerianul de 21 de ani putea reuşi dubla, dar Popescu s-a opus. Golofca a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 80, iar Buş a ratat incredibil în prelungiri, cu poarta goală. Pentru FC Botoşani a fost al nouălea succes stagional, în timp ce Pandurii Tîrgu Jiu a ajuns la 12 eşecuri.

ACS Poli Iaşi - CFR Cluj 1-2 (0-1)

Au marcat: Cristea (91) / Larie (18), Peteleu (92)
Obligată să cîştige pentru a ţine pasul cu rivalele în lupta pentru play-off, CFR Cluj a început meciul de la Iaşi în terenul gazdelor. Şutul lui Bud nu i-a pus însă probleme lui Caparco. Fundaşul aflat pe lista Stelei, Ionuţ Larie, a dat prima lovitură echipei lui Eugen Neagoe, din lovitură liberă. Oaspeții îşi puteau dubla avantajul, la jumătatea reprizei, dar mingea a refuzat să intre în poartă, în ciuda protestelor clujenilor. Bud a fost personajul principal al reprizei a doua - golgheterul CFR-ului a ratat din toate poziţiile. Exasperat de ghinionul atacantului său, Miriuţă l-a schimbat cu Sorsa, dar croatul a continuat în aceeaşi notă. Finalul a fost unul de infarct. Iaşiul a egalat în primul minut al prelungirilor dintr-o lovitură liberă executată perfect de Andrei Cristea. Bucuria gazdelor a ţinut doar cîteva secunde. Peteleu a trimis cele 3 puncte la Cluj.    Sursa: www.digisport.ro