Curierul Zilei - Debut perfect în Top 6!

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

Debut perfect în Top 6! Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 06 martie 2017

Baschetbaliştii argeşeni şi-au luat revanşa

Debut perfect în Top 6!

# BC Argeş - Steaua 72-67 (16-18 ,19-14 ,20-20, 17-15)

Baschetbaliştii de la BC Argeş au debutat cu dreptul în faza a doua a sezonului regulat. Echipa pregătită de Hristu Şapera a obţinut, sîmbătă seară, prima victorie din Top 6 după ce s-a impus la o diferenţă de 5 puncte, scor 72-67, în confruntarea de la Sala Sporturilor cu Steaua CSM Eximbank, una dintre forţele campionatului, adversar care cîştigase ambele partide din prima fază a competiţiei.

Disputa cu roş-albaştrii a fost una destul de echilibrată, iar diferenţa s-a făcut în ultimele minute ale partidei. Oaspeţii şi-au adjudecat primul sfert cu 18-16, dar au intrat în dezavantaj la pauza mare. Sfertul al treilea s-a terminat la egalitate, iar suspansul s-a menţinut pînă la final. Sîrbul Mladenovic a făcut diferenţa şi a adus prima victorie din faza a doua a sezonului regulat în contul argeşenlor. Principalii marcatori ai BC Argeş au fost Mladenovic, cu 23 de puncte, urmat de Hunter şi Marinov, fiecare cu cîte 12 puncte. De la Steaua s-au remarcat Marius Runkauskas, cu 19 puncte, şi Nikola Malesevic, cu 15 puncte. În urma acestui succes, cu cele 29 de puncte acumulate, BC Argeş a urcat pe locul 4. La finalul partidei, Hristu Şapera s-a declarat mulţumit de jocul echipei sale: „Am obţinut o victorie importantă, mai ales că veneam după două eşecuri şi pauze destul de mari, care au adus în tabăra noastră o oarecare neîncredere şi chiar frustrare. S-a văzut în începutul meciului. Ulterior, am jucat cu energie, aşa cum evoluăm de fiecare dată în faţa fanilor noştri. Am făcut un meci bun şi am învins. Ne-am apărat şi ne-am ajutat în momentele importante, chiar dacă am cedat 17 recuperări ofensive, ceea ce este foarte mult. Din punct de vedere ofensiv, am avut procentaje proaste la aruncările de 3 puncte, dar am reuşit să gestionăm bine jocul şi să înscriem atunci cînd trebuia. Fiecare meci din această grupă este extrem de echilibrat şi fiecare partidă va avea o cheie care va face diferenţa. Toate echipele se cunosc foarte bine şi micile detalii vor face diferenţa la fiecare meci. Trebuie să balansăm foarte bine jocul nostru, din punct de vedere al ritmului. Putem să nu avem posesii pierdute multe, dar să jucăm foarte încet şi atunci ne va fi mult mai greu. În altă ordine de idei, mă bucur mult că am oferit un cadou frumos fanelor naostre cu ocazia zilei lor“.