Curierul Zilei - CS U Craiova rămîne la Piteşti

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

CS U Craiova rămîne la Piteşti Imprimare E-mail
miercuri, 08 martie 2017

Liga I - Etapa 26

CS U Craiova rămîne la Piteşti

Gaz Metan Mediaş este marea pierzătoare a ultimei runde a sezonului regulat, echipa lui Puştai fiind scoa­să din play-off de CS U Craiova, într-un meci cîş­tigat de olteni, la Piteşti, cu 1-0. Runda a de­bu­tat cu remiza obţinută in extremis de Timişoara cu Chiajna şi apoi cu o surpriză, un egal al Stelei cu ultima clasată, ASA. Meciurile decisive pentru play-off s-au jucat duminică seara şi nu am avut parte de surprize, Craiova învingînd Mediaşul, CFR trecînd de Viitorul, iar Dinamo cîştigînd la Pandurii. Etapa s-a încheiat cu meciurile de linii, cînd Iaşiul a învins în deplasare pe Voluntari, iar Astra s-a distrat, dar după-pauză, cu FC Botoşani.

Ştirea importantă pentru piteşteni după această etapă es­te că CS U Craiova s-a simţit mai bine la Piteşti decît la Severin şi a făcut deja cerere să joace meciurile din play-off pe Stadionul Nicolae Dobrin, acolo unde a cîştigat partida decisivă cu Gaz Metan Mediaş. Oltenii vor reveni, astfel, la Piteşti o dată cu etapa a doua a play-off-ului.

ACS Poli Timişoara - Concordia Chiajna 1-1

Au marcat: Şeroni (90)/Albu (10)
În primul meci al ultimei etape din sezonul regulat, Chiajna a scăpat în minutul 90 victoria la Timişoara. Bănăţenii au egalat şi au terminat la 11 puncte în spatele Concordiei, deşi sînt neînvinşi în ultimele cinci jocuri acasă. Albu a marcat pentru oaspeţi în minutul 10. Timişorenii s-au aruncat apoi în atac, dar Bălgrădean a respins cornerul bătut direct pe poartă de Fucek. Spiritele s-au încins după ceva mai mult de jumătate de oră de joc, cînd jucătorii celor două echipe au fost la un pas să se ia la bătaie, în urma unui fault al lui Herea. Situaţia putea degenera fără intervenţia forţelor de ordine. Spiritele s-au calmat, iar instigatorii Herea şi Pedro Henrique au primit cîte un cartonaş galben. Chiar înainte de pauză, Bălgrădean s-a opus din nou la şutul-centrare trimis de Bărbuţ, pentru ca, în repriza secundă, să scoată şi execuţia de la distanţă a lui Artean. Portarul ilfovenilor nu a mai avut ce face însă în ultimul minut. Croitoru a centrat din lovitură liberă, iar Şeroni a egalat cu capul, profitînd şi de ieşirea neinspirată a lui „Pufi“. Îna­­inte de intrarea în play-out şi înjumătăţirea punctelor, Concordia are un a­vans de 11 puncte faţă de ACS Poli.

Astra - FC Botoşani 3-0 (0-0)

Au marcat: Budescu (55), Belu (76), Buş (85)
Astra va începe play-off-ul de pe poziţia a treia, după ce a ajuns la opt victorii consecutive în Liga 1. În ultimul meci al sezonului regulat, campioana a învins-o cu 3-0 pe FC Botoşani. Mihai Roman a avut prima ocazie importantă a meciului după un sfert de oră, aflat în situaţie de unu la unu cu portarul, în minutul 15. Budescu a şutat apoi periculos, peste poartă, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. La zece minute după pauză, Budescu nu i-a mai dat nicio şansă lui Cobrea, tot în urma unei faze fixe. Lui Teixeira i-au lipsit apoi cîţiva centimetri pentru a-şi trece şi el numele pe tabelă, în minutul 68. În minutul 76, Belu i-a făcut concurenţă lui Budescu şi a majorat diferenţa în favoarea campioanei, cu un şut din afara careului. Minutul 85 i-a adus lui Sergiu Buş primul gol de la transferul la Astra şi a stabilit rezultatul final, 3-0.

CFR Cluj - Viitorul 1-0 (1-0)

A marcat: Deac (20)
CFR Cluj a încheiat ideal săptămîna. După ce a fost anunţată iminenta ieşire din insolvenţă, clujenii au învins liderul Viitorul cu 1-0. Golul care a făcut diferenţa a fost marcat de Deac, după 20 de minute. Cu 10 minute înainte de pauză, Gomelt a fost blocat în ultimul moment, iar la cealaltă poartă, Chiţu a avut o acţiune periculoasă, dar şutul său a fost, de asemenea, blocat de Larie. Primul şut al Viitorului pe spaţiul porţii a venit abia cu 20 minute înainte de final, dar execuţia lui Morar nu l-a surprins pe Mincă. În urma acestei victorii şi după înjumătăţirea punctelor, CFR va începe play-off-ul la 4 puncte în spatele liderului şi la doar două în spatele Stelei.

CSU Craiova - Gaz Metan Mediaş 1-0 (0-0)

A marcat: Bancu (62)
CS U Craiova a cîştigat cu 1-0 meciul disputat la Piteşti cu Gaz Metan şi va juca în play-off. Bancu a marcat golul primei victorii a oltenilor în faţa medieşenilor, care vor juca în play-out. Pe stadionul din Piteşti, Craiova avea nevoie de un punct în finala pentru play-off cu Gaz Metan şi a ratat prima după 17 minute. Replica medieşenilor a venit imediat prin Roberto Romeo. La cea mai mare ocazie a primei reprize, Bancu a fost blocat de Greab. După pauză, portarul Gazului a mai intervenit o dată, de data aceasta la Andrei Ivan. Greab nu a mai putut salva la execuţia lui Nicuşor Bancu. Gazul s-a aruncat în atac, dar Buziuc a trecut de două ori pe lîngă egalare. Calancea şi bara transversală i-au salvat pe olteni. Astfel, Craiova este pentru prima oară în play-off după prima victorie cu Gaz Metan în Liga 1. Medieşenii au terminat pe locul şapte şi vor juca în play-out. Bucuria oltenilor a fost umbrită de accidentarea lui Briceag. Jucătorul a fost schimbat în prelungiri şi a plecat cu ambulanţa de la stadion.

Pandurii Tg. Jiu - Dinamo 0-2 (0-1)

Au marcat: Nemec (34), Nistor (85)
Dinamo şi-a asigurat calificarea în play-off-ul Ligii 1 după ce a obţinut contra Pandurilor, la Drobeta Turnu Severin, singurul rezultat care îi asigura un loc între primele şase: victoria. „Cîinii“ lui Cosmin Contra au învins cu 2-0, prima victorie în deplasare din Liga I cu Pandurii după aproape zece ani, graţie reuşitelor slovacului Adam Nemec şi a „căpitanului“ Dan Nistor, autorul unui gol de senzaţie cu cinci minute înainte de final. De la revenirea lui Cosmin Contra, Dinamo a adunat maximum de puncte, nouă în trei etape, şi se va lupta în play-off cu Viitorul, Steaua, Astra, CFR Cluj şi CS U Craiova. Gorjenii au avut prima ocazie a întîlnirii, în minutul 8, prin Zaina, care a trimis pe lîngă. În replică, dinamoviştii au ratat două şanse la rînd în minutul 20, prin Bawab. Nouă minute mai tîrziu, Romera şi Bawab i-au dat din nou emoţii lui Răzvan Stanca. Adam Nemec a deschis scorul în minutul 34, după pasa lui Antun Palic. A fost al optulea gol reuşit de atacantul slovac în acest sezon. Dan Nistor a ratat o ocazie uriaşă de a mări avantajul în minutul 50. Opt minute mai tîrziu, cei de la Pandurii au cerut penalti după un duel al lui Bumba cu Surugiu. Dinamo l-a pierdut pe Luka Maric pe finalul întîlnirii. Croatul s-a accidentat la gleznă şi a fost dus direct la ambulanţă.

Steaua - ASA Tg. Mureş 1-1 (0-0)

Au marcat: Gnohere (73)/Constantin (64)
Steaua s-a încurcat cu lanterna roşie a Ligii 1, ASA Tîrgu Mureş, şi a încheiat sezonul regulat cu 47 de puncte. Vicecampionii au avut o primă ocazie prin Sulley Muniru, dar ghanezul a trimis pe lîngă poartă. Două minute mai tîrziu, roş-albaştrii au primit penalti la henţul lui Mendy. Alibec a executat slab de la punctul cu var şi scorul a rămas neschimbat. Atacantul Stelei se putea revanşa în prelungirile primei reprize, dar Pap a intervenit senzaţional şi mingea a lovit transversală. Oaspeţii au dat lovitura în minutul 64. Arbitrul a acordat penalti la intervenţia lui Jakolis la Sin. Marius Constantin l-a învins pe Stăncioiu şi a semnat primul gol din 2017 al ASA-ului în Liga 1. Bucuria ultimei clasate a fost de scurtă durată. Intrat în repriza secundă, Gnohere a restabilit egalitatea din centrarea lui Alibec. Steliştii s-au aruncat în atac, iar Alibec a avut două şanse importante de a înscrie golul victoriei. Pap a făcut minuni şi la lovitura liberă executată de Boldrin.

FC Voluntari - CSMS Iaşi 0-1 (0-0)

A marcat: Golubovic (82)
CSM Poli Iaşi a terminat cu o victorie sezonul regulat. Moldovenii s-au impus cu FC
Voluntari în Ştefan cel Mare, scor 1-0. Golubovic a marcat golul victoriei pentru moldoveni, cu o execuţie de senzaţie. Andrei Cristea a avut prima ocazie a meciului, dar mingea trimisă acrobatic spre poartă s-a dus în plasa laterală. Replica ilfovenilor a venit prin Marinescu, al cărui şut de la marginea careului a fost blocat de Grahovac. Moldovenii au ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, prin Ţigănaşu, care a şters transversala din lovitură liberă. Înainte de pauză, Cernat i-a pasat excelent lui Ivanovici, dar acesta a fost blocat în ultimul moment de portarul oaspeţilor.
Gavrilaş a apărat bine la ocazia lui Frasinescu, dar nu a mai avut ce să facă în minutul 82, cînd Golubovic a adus trei puncte Iaşiului, printr-un gol cu călcîiul. S-a terminat 1-0 pentru moldoveni, aflaţi la prima victorie după trei înfrîngeri consecutive. Cu 30 de puncte, FC Voluntari a terminat pe locul 9 sezonul regulat, în timp ce Iaşiul este pe 10, cu un punct mai puţin.

CLASAMENT sezonul regulat

1. Viitorul    26               16           3         7            39-22        51
2. Steaua    26               13           8         5            34-22            47
3. Astra    26               13           5         8            32-28            44
4. CFR Cluj    26               14           7         5            42-23            43
5. CS U Craiova    26               13           4         9            36-26            43
6. Dinamo    26               12           5         9             40-33            41
7. Gaz Metan    26               10           9         7             36-27           39
8. FC Botoşani    26                 9           5       12             30-31           32
9. FC Voluntari    26                 8           6       12             30-37           30
10. CSM Poli Iaşi    26                 8           5       13           28-31           29
11. Concordia    26                 6           7       13             17-32           25
12. Pandurii    26                 6           7       13              24-42      19
13. ACS Poli    26                 7           7       12              25-42      14
14. ASA Tg. Mureş    26                 5           6       15              20-37      12