Curierul Zilei - Liderul s-a impus cu emoţii!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Liderul s-a impus cu emoţii! Imprimare E-mail
vineri, 10 martie 2017

Primul eşec din Top 6 pentru baschetbaliştii argeşeni

Liderul s-a impus cu emoţii!

# U BT Cluj - BC Argeş 94-84 (24-21, 21-23, 23-15, 26-25)

Baschetbaliştii de la BC Argeş au pierdut cel de-al doilea meci din faza a doua a sezonului regulat. Echipa pregătită de Hristu Şapera a fost învinsă la o diferenţă de zece puncte, scor 94-84, în deplasarea de la Cluj cu liderul campionatului, U Banca Transilvania Cluj.

Argeşenii au avut un început foarte bun de partidă, reuşind să le pună mari probleme ardelenilor. Diferenţa la finalul primului sfert era de doar 3 puncte în favoarea clujenilor şi se părea că piteştenii pot lupta de la egal la egal cu principala favorită la cîştigarea titlului. În cel de-al doilea sfert, gruparea din Trivale a crescut presiunea şi a reuşit să se apropie la doar un punct de adversar. După revenirea de la cabine, ardelenii s-au  desprins pe tabela de marcaj. Du­pă 30 de minute de joc, U Cluj a­vea un avans de 11 puncte. Alb-violeţii au avut o tresărire de orgoliu în ultimul sfert şi au reuşit din nou să se apropie la doar un punct, cu patru minute înainte de finalul timpului regulamentar. Din păcate, BC Argeş a avut o cădere inexplicabilă pe finalul partidei, iar ardelenii au profitat de erorile defensivei oaspeţilor, reuşind să obţină a doua victorie din tot atîtea partide jucate în Top 6. Principalii marcatori ai piteştenilor în confruntarea de la Cluj au fost Kostoski, cu 22 de puncte, urmat de Mladenovic, cu 19 punc­te, Marinov şi Hunter, fiecare cu cîte 13 puncte. De la U BT Cluj s-au remarcat Filip Adamovic, cu 21 de puncte, Kyndal Dykes, cu 17 puncte, Barro, cu 16 puncte, şi Vlad Moldoveanu, cu 15 puncte. În urma acestui eşec, BC Argeş a coborît pe locul 5 al clasamentului cu 30 de puncte, la egalitate cu ocupanta locului 6, BC SCM Timişoara, şi cu CSM Oradea, care ocupă locul 4. U BT Cluj rămîne lider detaşat cu cele 38 de puncte strînse pînă acum.