Curierul Zilei - Debut de foc pentru voleibalistele piteştene!
PRIMA PAGINA
 

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end    

 
Debut de foc pentru voleibalistele piteştene! Imprimare E-mail
(2 voturi)
miercuri, 15 martie 2017

Începe play-out-ul în Divizia A1 de volei feminin

Debut de foc pentru voleibalistele piteştene!

 

 Federaţia Română de Volei a stabilit programul celor două grupe valorice ale Diviziei A1 de volei feminin. SCM Piteşti va evolua în grupa în grupa valorică 7-12 alături de Unic Piatra Neamţ, Penicilina Iaşi, CSU Medicina Tîrgu Mureş, CSU Galaţi şi SCM U Craiova.

Faza a doua a întrecerii va începe pe 18 martie şi se va încheia pe 26 aprilie. Punctajul acumulat în sezonul regulat se păstrează. Vor fi zece etape în acest minicampionat, cinci în tur şi celelalte cinci în retur. Se va juca din trei în trei zile, în decurs de doar o lună. La finalul acestor partide se va stabili clasamentul final al acestei ediţii de campionat. Voleibalistele alb-violete vor începe play-out-ul cu un meci în deplasare la Tîrgu Mureş şi îl vor încheia cu o partidă pe propriul teren contra celor de la ACS Penicilina Iaşi. La finalul competiţiei, ultimele două clasate vor retrograda în liga secundă. Echipa de volei feminin a Piteştiului are ca obiectiv clasarea pe un loc cît mai bun la finalul acestei ediţii de campionat. Formaţia pregătită de Ciprian Dîrnescu a terminat sezonul regulat pe locul 10, cu cele 17 puncte acumulate în 22 de runde jucate.  

„Îmi doresc victoria la Tîrgu Mureş“

Antrenorul echipei noastre îşi doreşte un debut cu dreptul în acest minicampionat, însă este conştient că echipa pe care o pregăteşte nu va avea o misiune uşoară în confruntarea de sîmbătă, de la ora 18, din deplasarea de la Tîrgau Mureş: „Ne aşteaptă un meci foarte greu, pentru că vom întîlni o echipă destul de bună. Îmi doresc să facem un meci bun şi să obţinem victoria. Din păcate, moralul nostru este destul de zdruncinat, după ultimele rezultate negative. Eu îmi doresc să acumulăm cît mai multe victorii în această grupă valorică, iar dacă se va putea, să mai urcăm în clasament cîteva locuri. Va fi foarte greu, deoarece distanţa faţă de locurile 7, 8 şi 9 este destul de mare. Eu cred că va fi un minicampionat destul de strîns şi foarte obositor pentru toate echipele. Vor fi meciuri din trei în trei zile, iar oboseala îşi va spune cuvîntul. Nu este uşor să mergem în deplasare la Iaşi, să ne întoarcem acasă, iar apoi să plecăm la Tîrgu Mureş. Într-un timp atît de scurt, trebuie să faci deplasarea, să faci recuperare, iar apoi să pregăteşti şi următorul joc. Din punctul meu de vedere, Iaşiul şi Tîrgu Mureş sînt cele mai puternice echipe din această grupă valorică“, a declarat Ciprian Dîrnescu.

  Programul echipei noastre

Tur:

Etapa 1, 18 martie  - CSU Tîrgu Mureş - SCM Piteşti
Etapa 2, 22 martie  -  SCM U Craiova - SCM Piteşti
Etapa 3, 25 martie  -  SCM Piteşti - CSU Galaţi
Etapa 4, 29 martie  -  Unic Piatra Neamţ - SCM Piteşti
Etapa 5, 1 aprilie    -  SCM Piteşti - ACS Penicilina Iaşi

Retur:

Etapa 6, 5 aprilie     -  SCM Piteşti - CSU Medicina Tîrgu Mureş
Etapa 7, 8 aprilie     -  SCM Piteşti - SCM U Craiova
Etapa 8, 12 aprilie   -  CSU Galaţi - SCM Piteşti
Etapa 9, 22 aprilie   -  SCM Piteşti - Unic Piatra Neamţ
Etapa 10, 26 aprilie -  Penicilina Iaşi - SCM Piteşti 

 M.Duinea


Vizualizari: 1476

Fii primul care comenteaza articolul

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >
embedgooglemap.net


Google Analytics

Zi record

Sâmbătă, 08.09.2018

--- 4.387 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Mersul trenurilor

Flag Counter


PRchecker.info