Curierul Zilei - Dinamo a schimbat liderul

*** Punctul de pensie creşte semnificativ     *** Angajaţii de la Finanţe ameninţă cu greva     *** PASTILA de UMOR      *** Program nou la Zona de picnic Făget      *** Stadiul lucrărilor de investiţii executate pe domeniul public      *** 1092 de focare, 360.800 porci ucişi!     *** Volumul construcţiilor în scădere!     *** Expoziţia «Seminţe cu suflet», la Piteşti     *** Alege să nu fumezi!     *** Pensionarii aşteptaţi la bilete de tratament!     *** Primarul s-a ales cu camionul confiscat      *** Tînăr de 28 de ani, găsit spînzurat!     *** În arest după ce a spart o casă     *** Deţinuţii îşi pot executa pedeapsa acasă!     *** A murit şoferiţa de TIR care ajuta cîinii abandonaţi      *** Consumator de droguri, condamnat     *** Scandaluri sfîrşite la spital     *** „Meci greu, dar mergem să câştigăm“     *** „N-am primit nici o solicitare fermă”      *** Derby pentru supremaţie!     *** Vor să bată campioana!     *** 9 ani de la dispariţia lui Constantin Cârstea

Dinamo a schimbat liderul Imprimare E-mail
miercuri, 15 martie 2017

Liga I, play-off / play-out: Retrospectiva Etapei I

Dinamo a schimbat liderul

Prima etapă a play-off-ului şi play-out-ului nu a venit deloc cu surprize majore, însă trebuie consemnat la finalul acestei runde că liderul Ligii I s-a schimbat, Steaua trecînd din nou pe poziţia I. Etapa a debutat cu victoria în deplasare a Timişoarei la Botoşani, echipă rămasă fără antrenorul demis, Leo Grozavu. A continuat sîmbătă cu victoria de acasă a Iaşiului în faţa Concordiei, dar şi cu remiza Craiovei la campioana Astra. Duminică, Voluntariul şi Pandurii au dat-o la pace, 1-1, în timp ce Steaua a obţinut prima victorie din 2017 în faţa CFR-ului. Luni, Mediaşiul a învins ASA cu 2-0, iar Dinamo a reuşit prin remiza de la Viitorul să schimbe liderul clasamentului.

Astra Giurgiu - CS U Craiova 0-0

Astra şi CSU Craiova s-au încurcat reciproc în startul play-off-ului. Ivan şi Seto au semnat ratări uriaşe, dar meciul s-a încheiat cu un rezultat alb. CS U Craiova a pus capăt seriei de opt victorii in Liga I a Astrei. La Giurgiu, în prima etapa a play-off-ului, Andrei Ivan a avut o ocazie uriaşă de a înscrie în poarta campioanei, dar a ales o execuţie pretenţioasă, care nu i-a pus probleme lui Silviu Lung. Campionii au răspuns prin Teixeira, dar Calancea a fost pe fază. Pînă la pauză, Bancu a încercat o reluare spectaculoasă, iar portarul gazdelor a respins şutul lui Băluţă. Takayuki Seto putea da lovitura de graţie. Din poziţie ideală, japonezul Astrei nu a putut să-l învingă pe Calancea. Budescu a avut ultima şansă, dar Kelic şi-a salvat echipa. S-a terminat 0-0, iar Astra şi CSU sînt la egalitate şi în clasament - ambele au adunat câte 23 de puncte.

Steaua - CFR Cluj 2-0 (0-0)

Au marcat: Gnohere (85), Popescu (91)
Steaua e noul lider al Ligii I, după 2-0 cu CFR Cluj pe Arena Naţională. Harlem Gnohere şi Ovidiu Popescu au marcat pe final pentru victoria roş-albaştrilor. Clujenii au ratat prima ocazie pe Arena Naţională, prin Omrani, care l-a evitat elegant pe Momcilovic, dar apoi a şutat în bara transversală. Alibec a avut probleme cu gazonul în momentul în care scăpa singur spre poartă, iar Ovidiu Popescu, din lovitură liberă, a egalat situaţia la bare. În repriza a doua, Florin Tănase a ratat, probabil, ocazia campionatului, cînd a trimis peste poartă dintr-un metru, după o pasă foarte bună primită de la Ovidiu Popescu. CFR a încercat să lovească pe contraatac, dar Păun nu şi-a făcut bine paşii într-o situaţie de unu contra unu cu Niţă. Intrat pe teren la mijlocul părţii secunde, Gnohere a deschis scorul în minutul 85, cînd a reluat spectaculos din centrarea lui Enache. În prelungirile partidei, Ovidiu Popescu şi-a încercat din nou şansa din lovitură liberă, iar de această dată a avut succes. Mijlocaşul venit de la ACS Poli Timişoara l-a surprins pe Mincă printr-o execuţie splendidă şi a stabilit scorul final. Etapa viitoare, Steaua joacă pe teren celor de la Viitorul, care poate urca din nou pe primul loc, în cazul unei victorii cu Dinamo, luni, iar CFR Cluj o primeşte în Gruia pe Astra Giurgiu.

FC Botoşani - ACS Poli Timişoara 1-2 (1-1)

Au marcat: Miron (17) / Croitoru (23), Şeroni (67 11m)
Play-off-ul Ligii I a început cu o surpriză: ACS Poli Timişoara a cîştigat cu 2-1 pe terenul lui FC Botoşani, la capătul unui meci cu multe ocazii la ambele porţi. Fără Leo Grozavu pe bancă, gazdele au început în forţă şi au deschis scorul după 17 minute. Bogdan Miron i-a dedicat golul antrenorului demisionar al moldovenilor. Doar 6 minute a durat bucuria celor de la Botoşani. Marius Croitoru a egalat cu un gol marcat împotriva fostei sale echipe, iar portarul Albuţ a avut mare parte din vină. Bănăţenii au revenit şi au început să creadă în victorie - Bărbuţ a ratat o ocazie mare, singur cu portarul advers. Replica a venit de la cel mai tînăr jucător de pe teren, Olimpiu Moruţan, care a fost la un pas de prima sa reuşită în Liga I, dar s-a opus bara. La faza imediat următoare, Muşat l-a faultat pe Bărbuţ pe linia careului, iar Sebastian Colţescu a arătat imediat punctul cu var. Alin Şeroni a transformat şi a făcut 2-1 pentru oaspeţi. Gazdele au mai ratat o mare ocazie. Acelaşi Moruţan, mijlocaşul de 17 ani al Botoşaniului, a mai trimis o dată în bară, după o minge respinsă în faţă de Straton. Este prima victorie a bănăţenilor în deplasările din Liga I din octombrie 2016 încoace.

CSMS Iaşi - Concordia Chiajna 3-1 (2-0)

Au marcat: Cristea (12, 54), Golubovic (33) / Val. Alexandru (50)
CSM Poli Iaşi a început excelent play-out-ul şi în prima etapă a învins-o cu 3-1 pe Concordia Chiajna. Eugen Neagoe i-a titularizat în atac pe Golubovic şi Cristea, iar bosniacul a obţinut lovitura liberă din care decarul moldovenilor a deschis scorul. Mihalache putea face 2-0, dar Răsdan a respins din faţa porţii. Golubovic a reuşit să dubleze apoi avantajul gazdelor, din centrarea lui Bole. Serediuc îi putea readuce în joc pe oaspeţi, dar s-a precipitat după ce l-a depăşit pe Grahovac. Abia intrat pe teren, Valentin Alexandru a ratat şi el după gafa bosniacului din poarta gazdelor. Atacantul ilfovenilor nu a mai iertat la cinci minute de la reluare, dar ieşenii au refăcut imediat diferenţa de două goluri. Cristea a înscris cu capul, din centrarea lui Ţigănaşu. Pe final, Herea nu l-a putut învinge pe Grahovac din lovitură liberă, iar CSM Poli Iaşi s-a impus cu 3-1. Etapa viitoare, Concordia Chiajna va juca din nou în deplasare, pe terenul lui ASA Tg. Mureş, iar CSM Poli Iaşi va evolua la Drobeta Turnu Severin, contra Pandurilor.

Viitorul - Dinamo 0-0

Viitorul şi Dinamo au remizat alb la Ovidiu, la capătul unui meci cu multe ocazii de gol. Vînă a avut prima şansă, dar Penedo a reţinut în doi timpi.  Chiţu a trecut şi el pe lîngă gol, la centrarea lui Purece, iar Dinamo a răspuns prin lovitura de cap a lui Hanca. Alb-roşiii au fost la un pas de autogol, după respingerea greşită a lui Filip şi devierea lui Nedelcearu. Vînă a mai şutat apoi o dată pe lîngă poartă, iar Ganea a semnat ultima ratare a primei reprize, care s-a terminat la egalitate, 0-0. La reluare, Filip a mai gafat o dată, dar Penedo a respins şutul lui Roşu. Florinel Coman nu a reuşit să fie periculos, iar Dinamo a ratat victoria pe final în ultimele minute, mai întîi la ocazia imensă a lui Nedelcearu, apoi la reluarea lui Mihai Popescu. S-a terminat 0-0, rezultat care o trimite pe Viitorul pe locul secund. Etapa următoare, Viitorul joacă tot pe teren propriu, contra Stelei, în timp ce Dinamo primeşte vizita lui CS U Craiova.

FC Voluntari - Pandurii Tg. Jiu 1-1 (1-1)

Au marcat: Deac (26) / Surugiu (36)
FC Voluntari şi Pandurii Tîrgu Jiu şi-au împărţit punctele în prima etapă din play-out. Au remizat 1-1, la primul meci după plecarea lui Florin Marin de pe banca ilfovenilor. Gabriel Deac a deschis scorul în minutul 26, după un corner executat excelent de Florin Cernat. Două minute mai tîrziu, acelaşi Deac a irosit o ocazie uriaşă pentru Voluntari. Surugiu a egalat pentru Pandurii în minutul 36. Gazdele au mai ratat o şansă importantă în minutul 52, prin Vasile Maftei. A fost primul meci pentru Dinu Todoran pe banca celor de la FC Voluntari, după plecarea lui Florin Marin.

Gaz Metan Mediaş - ASA Tg. Mureş 2-0 (0-0)

Au marcat: (63), (91)
 Gaz Metan Mediaş a obţinut prima victorie în 2017, 2-0 cu ASA Tg. Mureş, şi şi-a consolidat primul loc în play-out, unde e lider detaşat, cu 23 de puncte. Fără victorie în ultimele cinci etape ale sezonului regulat, mureşenii au încercat să reziste atacurilor celor de la Mediaş. Venit să-l facă uitat pe golgheterul Llullaku, Sikorski a fost aproape de gol în minutul şapte. Trupa lui Pustai a continuat să preseze şi Alexandru Munteanu a trecut şi el pe lîngă deschiderea scorului. Singura şansă a oaspeţilor a venit după o ezitare a portarului Greab, apoi Sikorski a mai ratat o ocazie, în finalul primei reprize. Gazdele au reuşit să rupă echilibrul după o oră de joc. Munteanu a profitat de o minge respinsă greşit din zidul oaspeţilor şi a marcat pentru 1-0. Mijlocaşul de 29 de ani a ajuns astfel la şase reuşite în acest sezon. Oaspeţii au forţat egalarea în ultimele minute şi au cerut penalty în minutul 83, pentru un henţ al lui Trtovac, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. În prelungiri, Sikorski a scăpat singur, după o degajare greşită a lui Pap, şi a stabilit scorul final, 2-0 pentru Gaz Metan. În a doua etapă din play-out, Gaz Metan Mediaş joacă tot acasă, cu FC Botoşani, iar ASA Tg. Mureş se deplasează Concordia Chiajna.