Curierul Zilei - Viitorul se distanţează de Steaua

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Viitorul se distanţează de Steaua Imprimare E-mail
miercuri, 22 martie 2017

Liga I, play-off/play-out: Retrospectiva etapei a 2-a

Viitorul se distanţează de Steaua

Etapa a doua a play-off-ului şi play-out-ului nu a venit cu surprize mari, ci doar cu confirmări ale unor echipe ce se află în formă bună. Astfel, la acest capitol intră şi victoria Viitorului în faţa Stelei, cu menţiunea că forma învinşilor a contat foarte mult, dar şi victoria lui Poli Timişoara şi urcarea pe un loc neretrogradabil. În această rundă am mai consemnat victoria într-un meci spectaculos a CFR-ului în faţa Astrei, remiza lui Dinamo cu CSU Craiova, victoria - după un meci dramatic a lui ASA cu Chiajna, egalul de la Mediaş şi, în final, remiza Pandurilor cu Poli Iaşi. Etapa următoare, care va avea loc peste două săptămîni, programează şi eternul derbi Steaua - Dinamo, în urma căruia se pot lămuri şi cine are prima şansă la titlu.

CFR Cluj - Astra Giurgiu 3-2

Au marcat: Păun (15), Deac (45), Omrani (72) / Ioniţă (3), Săpunaru (89)
CFR Cluj a învins-o pe Astra pentru a treia oară în acest sezon. Formaţia lui Vasile Miriuţă s-a impus cu 3-2 la capătul unei partide extrem de specataculoase. Campioana a început mai bine şi a deschis scorul încă din minutul 3, prin Ioniţă. Putea fi rapid 2-0, dar Budescu a nimerit bara din lovitură liberă. CFR ul a marcat prima oară în minutul 11, dar reuşita lui Omrani a fost anulată eronat pentru offside. Clujenii au egalat pînă la urmă după un sfert de oră de joc. Păun a profitat de centrarea lui Deac şi a înscris din 6 metri. Lung Junior a trecut prin clipe dramatice - după ce a încasat o minge în plină figură, a ieşit cu ambulanţa de pe gazon. Finalul primei reprize a fost animat de bara lui Omrani şi de eliminarea lui Şumudică. Antrenorul oaspeţilor a fost trimis în tribună pentru proteste. În prelungiri, Deac a întors scorul în favoarea CFR-ului din apropiere. Omrani a reuşit să marcheze până la urmă, iar golul să fie validat. La 3-1 pentru CFR, atacantul francez a scos şi o lovitură de pedeapsă, dar Liviu Antal, aflat la primul meci, a ratat. Execuţia era s-o coste scump pe CFR. În ultimul minut, Săpunaru a înscris din apropiere. La ultima fază, Mincă s-a întins şi a scos lovitura liberă executată de Fabricio, iar CFR Cluj s-a impus cu 3-2 în faţa Astrei.

Viitorul - Steaua 3-1 (0-0)

Au marcat: Coman (47), Vlad Morar (56), Casap (74) / Alibec (80)
După 11 înfrîngeri consecutive în faţa Stelei, Viitorul s-a răzbunat si s-a impus in fate echipei lui Reghecampf. Florin Tănase a avut prima ocazie a meciului de la Ovidiu. Replica a venit de la Florinel Coman. Vicecampionii au rămas în zece, după doar 17 minute, după ce Tamaş a văzut roşu direct pentru un fault dur asupra lui Purece. În superioritate, jucătorii lui Hagi au cerut penalty, atunci cînd Coman a căzut în careu, tras de tricou de Bălaşa, dar Ovidiu Haţegan a lăsat jocul să continue. Steaua a avut două şanse să intre cu avantaj la vestiare, însă Muniru şi Ovidiu Popescu nu l-au putut învinge pe Rîmniceanu. Începutul reprizei a doua a fost de coşmar pentru echipa lui Reghecampf. Florinel Coman a deschis scorul, după o preluare de efect. Vlad Morar a făcut 2-0, ce-i drept cu noroc, dar şi ajutat de lipsa de reacţie a lui Niţă. Portarul Stelei a greşit şi la golul lui Carlo Casap, exact asa cum îsi dorea Hagi inainte de meci iar Viitorul conducea, în minutul 74, cu 3-0. Alibec a redus diferenţa de scor, după o lovitură liberă executată perfect de la marginea careului de 16 metri. Viitorul a replicat imediat şi a avut o şansă mare să înscrie al patrulea gol. În prelungiri, Niţă a evitat o umilinţă şi mai mare pentru Steaua. S-a terminat 3-1 pentru Viitorul iar Gică Hagi a bifat prima victorie ca antrenor în faţa echipei sale de suflet. După pauza competiţională, cauzată de meciul naționalei cu Danemarca, programat duminică, 26 martie, la Cluj, Steaua are derby cu Dinamo, iar Viitorul joacă cu Astra la Giurgiu.

Dinamo - CS U Craiova 0-0

Pe Arena Naţională, dinamoviştii Nemec şi Palic au creat prima fază periculoasă după numai 50 de secunde de la începutul meciului cu CS U Craiova. Replica oltenilor a venit de la Zlatinski, însă tabela a rămas nemodificată. Băluţă a centrat perfect în faţa porţii, dar Mihai Popescu a fost atent. Tot Băluţă i-a pasat excelent lui Măzărache, însă atacantul a tras slab. Dinamoviştii au cerut penalty în minutul 40, dar Marius Avram a lăsat jocul să continue. Andrei Ivan a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize cu un minut înainte de pauză. Bumba nu l-a putut învinge pe Calancea la începutul reprizei a doua. În doar trei minute, Băluţă a avut două mari ocazii de a marca, dar prima dată a lovit transversala, apoi a tras puţin pe lîngă poartă. Popov a fost aproape de autogol, însă Calancea a fost atent şi partida s-a terminat 0-0. La finalul primelor două etape din play-off, Craiova are 24 de puncte şi Dinamo, 23.

ASA Tg. Mureş - Concordia Chiajna 2-1 (1-0)

Au marcat: Mureşan (8 din 11 m), Ciolacu (87) / Val. Alexandru (84)
Penalty-uri transformate, penalty-uri ratate, eliminări, o accidentare groaznică şi întoarceri nebune de scor în ultimele minute - toate s-au petrecut în play-out, la ASA Tg. Mureş - Concordia Chiajna 2-1. Fără victorie anul acesta, ASA a beneficiat de un penalty încă din minutul opt, al meciului disputat pe o ploaie torenţială, în noroiul de la Tg. Mureş. Bălgrădean l-a împins în careu pe Bîtfoi, după pasa trimisă de Bejan. În ziua în care a împlinit 35 de ani, Gabi Mureşan a marcat. Chiajna putea egala după o oră, dar Mendy l-a încurcat pe Valentin Munteanu. Cu 20 de minute înainte de final, Bălgrădean a ieşit la o minge şi l-a accidentat atît pe Bărboianu, cît şi pe Ciolacu. Fundaşul oaspeţilor a suferit o ruptură de ligamente şi a fost scos pe targă. Dan Alexa efectuase toate schimbările şi a rămas cu doi oameni în minus, după ce Bălgrădean a văzut al doilea galben. Antrenorul a fost trimis şi el în tribună de arbitrul Găman la aceeaşi fază, pentru proteste. Intrat în poartă, fundaşul Albu a scăpat fără gol de la 11 metri - Mureşan a luat la ţintă bara. În opt oameni de cîmp, Concordia a egalat prin Valentin Alexandru - rezerva a profitat de o greseala in lant in defensiva gazdelor.
ASA s-a aruncat în atac şi, după doar trei minute, Ciolacu a reuşit golul victoriei cu 2-1. Dan Alexa a suferit a doua înfrîngere la rînd în play-out chiar în faţa echipei pe care a antrenat-o înainte să vină la Chiajna.

ACS Poli Timişoara - FC Voluntari 1-0 (0-0)

A marcat: Popovici (55)
ACS Poli Timişoara continuă evoluţia bună din play-out. După succesul cu FC Botoşani, bănăţenii au cîştigat şi contra lui FC Voluntari, în faţa propriilor suporteri. Gazdele au intrat pe teren cu un banner şi cu tricouri în memoria fostului jucător al Politehnicii, Adrian Stoicov, decedat la 49 de ani. Cea mai importantă ocazie a primei reprize l-a avut în prim-plan pe Cînu. La trei minute de la reluare, Balaur a reluat spre poarta lui Straton, dar nu a nimerit ţinta. După ce etapa trecută a adus victoria lui ACS Poli la Botoşani, Şeroni a contribuit decisiv la singurul gol al partidei, marcat de Popovici. Soljic a ratat apoi şansa de a dubla avantajul, iar Straton s-a remarcat la execuţia lui Voduţ. Şeroni şi-a încercat norocul şi la finalizare, dar a eşuat, astfel că banatenii s-au impus cu 1-0.
Prin acest succes, echipa pregătită de Ionuţ Popa a sărit pentru prima dată de pe locurile retrogradabile, a ajuns la 13 puncte, la egalitate cu Concordia Chiajna, în timp ce FC Voluntari rămîne cu 16 puncte.

Pandurii Tg. Jiu - Poli Iaşi 0-0

Meciul cu numarul 400 pentru Pandurii Tîrgu Jiu în Liga I le-a adus gorjenilor un punct, pe teren propriu, cu CSM Poli Iaşi. După o primă repriză de tatonări, prima ocazie au ratat-o gazdele, în minutul 53, prin Surugiu, lansat excelent de Hlistei. În minutul 80, Ene a încercat să profite de o lovitură liberă din afara careului dar execuţia sa nu a prins spaţiul porţii. Cu 4 minute înainte de final, cea mai mare ratare a partidei a fost semnată de mijlocaşul moldovenilor, Ştefănescu, care, singur cu Stanca, nu a reuşit să-l învingă pe acesta. Pandurii - CSM Poli Iaşi s-a terminat 0-0. După acest egal, cele două echipe au rămas neînvinse după primele două etape din play-out.    Sursa: www.digisport.ro