Curierul Zilei - Proiectul de la Viitorul Ştefăneşti dă roade!
PRIMA PAGINA
Website Title : wRock.org
 Publicitate pdf
Proiectul de la Viitorul Ştefăneşti dă roade! Imprimare E-mail
(0 voturi)
joi, 23 martie 2017

Proiectul de la Viitorul Ştefăneşti dă roade!

 

 Odată cu schimbarea primarului şi a Consiliului Local la Ştefăneşti, s-a schimbat şi atenţia pe care administraţia locală o acordă fotbalului din localitate, respectiv, clubului de fotbal Viitorul Ştefăneşti 2007. Astfel, acest fenomen a început să fie luat în serios în oraş şi sprijinit, iar acum încep să se vadă şi roadele. 

Cele mai elocvente rezultate pe care clubul le are sînt clasarea primei echipe în Liga a IV-a pe locul 3 în acest moment şi, apoi, clasarea echipei de Juniori A1 pe locul 2, cu două etape înainte de începerea play-off-ului. De asemenea, trebuie menţionat că Viitorul Ştefăneşti este singurul club de Liga a IV-a din Argeş care are înscrise în competiţiile de juniori trei echipe, iar a patra urmează să fie înscrisă. Astăzi, este o zi specială la Ştefăneşti, consilierii locali urmînd a vota bugetul, iar în funcţie de susţinerea ce va fi acordată în continuare clubului de fotbal, se poate vorbi şi despre performanţele pe care a­cesta le poate face în viitorul apropiat. Despre situaţia de la club, la trei etape după începerea campionatului şi despre problemele legate de finanţare, ne-a spus mai multe preşedintele Viitorului Ştefăneşti, Florin Bebe Păun: „Proiectul de la clubul nostru începe să dea roade.

Echipa de seniori, în momentul de faţă, chiar dacă ne-am despărţit de antrenorul Florin Ilie în iarnă, are un parcurs excepţional, sub conducerea directorului sportiv Cătălin Matei, a antrenorului Marius Savu şi a preparatorului fizic Mihai Florin, venit special din Franţa să lucreze cu noi. Avem trei victorii din tot atîtea meciuri: 1-0 cu Albota, 8-2 cu DLR şi 3-2 cu Buzoieşti. În paralel cu parcursul bun de la seniori, şi echipa de Juniori A1, care evoluează în deschidere la Liga a IV-a, are un parcurs perfect. Astfel, înainte cu două etape de a intra în play-off, avem două victorii, 3-1 cu Unirea Bascov şi 3-0 cu Suseni, urmînd să jucăm vineri cu LPS, iar în ultima etapă să stăm, dar să luăm 3 puncte. După ultima victorie, de la Suseni, am urcat pe locul 2 în campionat, fiind, atunci cînd va începe play-off-ul, la 5 puncte de Sporting. Echipa este antrenată de Cornel Bănică şi are în componenţă numai copii din Ştefăneşti. Personal sînt foarte mulţumit de felul cum s-a lucrat la această grupă, generaţia 2000 este foarte bună, este între primele locuri în clasament şi se bate pentru participarea la turneul zonal şi apoi la cel final. Este o performanţă pentru noi să terminăm între primele două locuri, în condiţiile în care sîntem cu 2 ani mai mici ca ceilalţi jucători, generaţia noastră fiind născută în 2000, iar campionatul adresîndu-se celor născuţi în 1998. Altfel spus, joi are loc şi sedinţa consilului local în care se decide soarta fotbalului din Ştefăneşti. Pînă atunci, vreau să-i felicit pe doamna primar Ioana Jenica Dumitru şi pe viceprimarul Ion Mihalcea pentru atragerea brandului Marcea - vinul de Ştefăneşti, lîngă echipă ca sponsor, dar, totodată, rog consilierii locali ai oraşului Ştefăneşti să voteze pentru continuarea acestui proiect de susţinere a clubului sportiv. Fără sprijinul primăriei nu ne putem continua activitatea. Se lucrează intens la baza sportivă de la Goleşti, ca, din vară, clubul să se întoarcă la Ştefăneşti şi să îşi desfăşoarea activitatea pe acel teren. De asemenea, există preocupare şi pentru recuperarea Stadionului Dacia. Discuţiile sînt foarte avansate. În acest an, investiţiile în infrastructură în oraşul nostru de către Primărie şi Consiliul Local sînt exemplare, cu trei terenuri sintetice şi baza sportivă de la Goleşti. Cred că este singura conducere care doreşte să se implice în dezvoltarea infrastructurii sportive. În urma deciziei pe are o vor lua consilierii joi, dacă va fi pozitivă, voi continua, dacă va fi negativă, mă voi retrage. Decizia consilierilor va conta foarte mult dacă voi continua activitatea pentru club“.

S.Mihai

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 3486

Comentarii (1)
Scris de Radu in 23-03-2017 07:11 - Vizitator
 
 
Primăria, ar face bine,sa se ocupe și de asfaltata drumurilor,transportul în o um în Valea Mare,nu sa plătesc taxe și impozite,pt afacerile dumneani, eu nu am vazut@o prin zona,decât în campanie electorala. Adevarul e ca se merita sa merg cat mai des sa protestez în Piață Victoriei,împotriva Binomului din PSD.
 

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics

Zi record

Luni, 18.03.2019

--- 3.802 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info