Curierul Zilei - La două puncte de locul 2!

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

La două puncte de locul 2! Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 27 martie 2017

Mioveniul are speranţe de Liga I

La două puncte de locul 2!

CS Mioveni - CS Baloteşti 3-0 (1-0)

CS Mioveni se menţine cu şanse reale în lupta pentru promovare, după victoria de sîmbătă, de pe propriul teren, cu CS Baloteşti, una dintre formaţiile care se luptă pentru evitarea retrogradării. Galben-verzii s-au impus cu 3-0 şi au urcat pe locul 5, cu cele 45 de puncte acumulate în cele 26 de etape disputate pînă acum.

Argeşenii au făcut un meci destul de bun, iar în afară de cele trei goluri marcate, şi-au trecut în cont şi alte ocazii mari. Gazdele au deschis scorul cu patru minute înainte de finalul primului mitan, prin fundaşul Ionuţ Stoica, ce a trimis în poartă o lovitură de colţ executată de Florescu. După revenirea de la cabine, Mioveniul putea majora diferenţa pe tabelă, însă şutul lui Ga­lan s-a oprit în bară. Cu zece mi­nute înainte de finalul celor 90 de minute, Mioveniul a scăpat definitiv de emoţii prin Galan, care a marcat cu un şut din interiorul careului. Staicu a închis tabela cu cinci minute înainte de final, după o centrare de manual a lui Tirică. În urma acestui succes, CS Mioveni a ajuns la doar două lungimi de o­cupanta locului secund, promovabil în prima ligă, care este ocupat de Sepsi Sfîntu Gheorghe. Dacă argeşenii vor avea şi de acum încolo acelaşi parcurs bun din ultime­le e­tape, galben-verzii vor deveni o candidată serioasă la promovare. Următorul meci oficial al CS Mioveni va avea loc miercuri, de la ora 18,30, cînd galben - verzii vor întîlni pe Stadionul Orăşenesc, în sferturile de finală ale Cupei României, pe FC Voluntari.
CS Mioveni: Flavius Croitoru - Tirică, Vişa, I. Stoica, Tomozei - Boboc, Marius  Galan - Alin Popa (min. 61 Biceanu), Florescu (min. 70 Iamandi), Ayza (cpt.) - Nilă (min. 38 Staicu). Antrenor: Alexandru Pelici.
CS Baloteşti: Iordan - Flămînzeanu, P. Ioniţă (min. 59 Niculae), Cl. Herea (cpt.), Marciuc, C-tin Dedu, Mirescu, Antoche (min. 72 Dicu), Gojnea, Nica, Neagu (min. 66 Andrei). Antrenor: Augustin Vălin.
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reşiţa). Asistenţi: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa).

Cum s-au marcat golurile:

Min. 41:  1-0 - Ionuţ Stoica înscrie din 2 metri, cu corpul, în urma unei centrări din corner a lui Florescu.
Min. 80:  2-0 - Marius Galan şutează de la marginea careului, de pe dreapta, plasat, la colţul lung, mingea intrînd în plasă.
Min. 85:  3-0 - Tirică centrează peste apărarea oaspeţilor, mingea ajunge la Marius Staicu, care ră­mîne singur cu portarul şi înscrie.