Curierul Zilei - Au fost mai buni, dar au pierdut!

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

Au fost mai buni, dar au pierdut! Imprimare E-mail
vineri, 31 martie 2017

CS Mioveni a fost eliminată pe nedrept din sferturile Cupei României:

Au fost mai buni, dar au pierdut!

CS Mioveni a fost eliminată, miercuri seara, din sferturile Cupei României după un meci dramatic. Echipa lui Alexandru Pelici a fost învinsă, în minutul 90, după ce, pînă atunci, jucase mai bine decît adversara, dar ratase exasperant în cîteva rîn­duri. Galben-verzilor li s-a spulberat astfel un vis frumos, după ce, în optimi, elimi­naseră Steaua, iar acum sperau să ajungă în semifinale, pentru a egala o perfor­manţă din 2008.

Voluntariul a început mai bine partida de la Mioveni, iar primul sfert de oră în care a dominat a fost concretizat şi pe tabela de marcaj. Apărarea gazdă a tratat cu lejeritate un atac prelungit al oaspeţilor şi nu l-a blocat la timp pe Cernat, care a trimis inteligent, de la 18 m central, cu latul, plasat, pe lîngă jucători, direct în poartă. După gol însă, Mioveniul şi-a revenit, a echilibrat partida şi a forţat egalarea, care a venit pînă la urmă în minutul 35. Nea­goe l-a păcălit pe portarul advers cu un şut prin surprindere din lovitură liberă de pe stînga şi a renăscut speranţele argeşenilor la o nouă minune în faţa unei echipe de Liga I. În minutul 39, oaspeţii au trimis balonul în bară, dar întîmplător, la o fază în care apărarea gazdă a fost din nou depăşită, iar Spahija a reluat cu capul, însă, deviat, balonul a poposit pe transversală. Finalul primei reprize i-a găsit pe galben-verzi din nou în atac, dar fără a concretiza ceva pe tabelă. În repriza a doua, cea care a ieşit în evidenţă a fost CS Mioveni, însă echipa lui Pelici nu a avut noroc şi a ratat foarte mult. Ayza a irosit prima ocazie la puţin timp după reluare, pentru ca, în următoarele două faze, oaspeţii să aibă două tentative la poarta lui Croitoru, însă nu foarte periculoase. În minutul 64, Năstăsie a vrut să-l imite pe Neagoe din prima repriză, însă din lovitură liberă a trimis puţin pe lîngă bara din stînga portarului. Două minute mai tîrziu, argeşenii ratează cea mai mare ocazie a meciului, Neagoe şi Ayza trecînd pe lîngă gol, însă şutul primului a fost scos de portar in extremis, iar al celui de-al doilea a fost deviat şi s-a oprit pe transversală. În minutul 80, Staicu este bine angajat în careu, dar face un dribling în plus şi apoi trage peste poartă. Cînd meciul se îndrepta spre prelungiri, oaspeţii profită de un spaţiu lăsat spre poarta lui Croitoru, iar Deac şutează de la 18 m, îl prinde şi pe portar ieşit neinspirat dintre buturi, iar mingea deviată întîi de Stoica şi apoi de Croituru se opreşte în plasă.
 La ultima fază a meciului, CS Mioveni putea egala, dar Rădescu este imprecis la 16 m şi trage peste poartă.

CS Mioveni - FC Voluntari 1-2 (1-1)

Au marcat: Andrei Neagoe (35) / Cernat (13), Deac (90+1)
 Mioveni: Croitoru - Tomozei, Vişa, Ionuţ Stoica, Burnea - Boboc, Biceanu (90 Vintilă) - Andrei Neagoe (70 Rădescu), Năstăsie (86 Alin Popa), Ayza - Staicu. Antrenor: Alexandru Pelici
 Voluntari: Gavrilaş - Filipov, Maftei, Spahija, Acsinte - Novac, Marinescu (75 Adnrei Ionescu), Ivanovici (65 Gabriel Deac), Cernat - Popadiuc, Voduţ (38 Bălan). Antrenor: Dinu Todoran
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti)
Cartonaşe galbene: Tomozei (24), Neagoe (62), Biceanu (67) / Voduţ (32), Acsinte (61), Novac (65, 90+2), Popadiuc (90+1)
Cartonaş roşu: Novac (90+2)
Stadion Orăşenesc Mioveni
Spectatori: 2500

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 13: Popadiuc pătrunde pe stînga şi centrează în centru pentru Voduţ, acesta îi pasează cu călcîiul înapoi lui Florin Cernat, iar experimentatul mijlocaş pune latul de la 18 metri central şi plasează frumos mingea lîngă bara din dreapta lui Flavius Croitoru care plonjează prea tîrziu
 1-1, min. 35: Neagoe înscrie din lovitură liberă de pe stînga de la 20 m, trimiţînd direct pe colţul scurt, peste zid, portarul Gavrilaş fiind surprins de execuţie
 1-2, min. 90+1: Gabriel Deac preia o minge la 25 de metri, trece de Vişa, trage de la marginea careului, mingea e deviată de Ionuţ Stoica, îl loveşte şi pe portarul Flavius Croitoru care ieşise la 11 m, prinde boltă şi se duce sub bară

Filmul meciului

min. 11: Ivanovici are o acţiune pe dreapta, centrează înalt către punctul de la 11 metri, iar acolo Popadiuc nu ajunge la minge şi apoi cade destul de rău
 min .13: 0-1!
 min. 17: Ayza centrează de pe stînga în centrul careului, unde apare foarte bine Neagoe, însă mingea şutată din vole de mijlocaş se duce mult peste
 min. 20: Biceanu centrează din dreapta şi Spahija respinge cu capul în corner. Nea­goe bate lovitura de colţ şi se respinge din nou în corner, iar la a doua centrare, Gavrilaş boxează
 min. 35: 1-1!
 min. 39: Cernat centrează din lovitură liberă de pe dreapta la colţul lung, Spahija scapă de Vişa şi reia cu capul din spatele lui Boboc, mingea îl loveşte în cap pe argeşean şi apoi se duce în bara transversală
 min. 42: Năstăsie scapă pe stînga singur, trimite periculos un şut centrare în faţa porţii, însă fundaşii resping
 min. 47: Tomozei centrează pe lung, Ayza preia şi şutează din careu prin spatele porţii
 min. 50: Ionuţ Stoica plonjează şi respinge disperat din 2 metri din faţa lui Maftei o minge centrată dintr-un corner de pe stînga şi deviată în careul mic
 min. 54 Marinescu şutează slab colţul stînga al careului, mult pe lîngă colţul lung al porţii lui Croitoru
 min. 64: Năstăsie bate lovitura liberă de la 20 de metri uşor lateral dreapta, trimite plasat, pe jos, pe lîngă zid, însă mingea se duce puţin pe lîngă bara colţului scurt
 min. 66: Neagoe şutează periculos de la marginea careului, portarul se întinde şi respinge in extremis, mingea ajunge la Ayza în interiorul careului, care şutează puternic, balonul este deviat de Mafeti, sare peste portar şi loveşte bara transversală
 min. 80: Staicu este angajat pe stînga, intră în dribling în careu, rămîne singur, mai driblează o dată şi apoi trage slab, peste
 min. 87: Popadiuc bate o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stînga, însă argeşenii resping de la prima bară. Faza continuă apoi, şi Deac preia în careu şi trage de la 8 metri lateral dreapta, mult peste
 min. 90+1: 1-2!
 min. 94: ultima fază a meciului, mingea este centrată în careu oaspeţilor din lovitură liberă, ajunge din deviere la Rădescu, însă acesta încearcă un şut plasat de la 16 m şi trimite peste

Culisele meciului

Tribune pline

Vremea a fost excelentă pentru fotbal miercuri seară, la Mioveni, la ora disputării partidei cu FC Voluntari, termometrele arătînd 13-14 grade Celsius.
 Fiind cald şi frumos, spectatorii au luat cu asalt stadionul Orăşenesc şi aproape 3.000 de suporteri au venit să vadă echipa favorită.

Oaspeţii au fost susţinuţi din tribună şi de o micuţă galerie venită de la Voluntari. Aproximativ 30 de suporteri au venit la meciul de la Mioveni şi şi-au susţinut pe toată durata partidei favoriţii, fără a scanda trivialităţi.
 De partea cealaltă, Mioveniul nu a avut nicio galerie la acest meci, însă din tribune s-a strigat de mai multe ori organizat MI-O-VENI! MI-O-VENI!

Un nou debut

Faţă de echipa folosită în campionat, antrenorul Pelici a mizat la acest meci doar pe un jucător Under 21, mijlocaşul Robert Boboc şi apoi în ultimele 20 de minute şi pe Rădescu, din schemă ieşind Tirică.
 În echipa Mioveniului a debutat la acest meci fundaşul dreapta Ionuţ Burnea, acesta fiind adus la echipă în iarnă, de la Unirea Tărlungeni, el fiind de fapt jucătorul lui Dinamo.

Florescu, pe bancă

Pe banca de rezerve a Mioveniului au rămas pînă la finalul partidei portarul Bogdan Preda şi jucătorii de cîmp Andrei Tirică, Mihai Şchiopu şi Eduard Florescu.
 De partea cealaltă, la FC Voluntari nu au evoluat niciun minut în partida de miercuri portarul Petrariu şi jucătorii de cîmp Coman, Achim şi Tabacariu.

Opt galbene

Gazdele au primit în acest meci trei cartonaşe galbene, toate pentru faulturi peste limita regulamentului. Cartonaşele le-au văzut Tomozei, Biceanu şi Neagoe.
 De partea cealaltă, ilfovenii au văzut de 5 ori avertismente şi acestea pentru faulturi mai dure. Cei avertizaţi au fost Acsinte, Novac (două), Popadiuc, Voduţ.

Două eliminări

Finalul partidei a fost unul foarte încins şi tensionat. Astfel, imediat după golul victoriei, antrenorul Dinu Todoran a fost trimis în tribune, pentru că la gol a pătruns pe teren pentru a se bucura.
 Apoi, în minutul 94, Novac a văzut al doilea galben pentru o intrare cu talpa şi apoi i s-a arătat cartonaşul roşu, fiind trimis la vestiare.

Reîntîlnire cu Dobre

CS Mioveni a fost eliminată pentru a doua oară în istorie în sferturile Cupei României, după ce în 2014 a pierdut la fel de dramatic în faţa CFR-ului, fiind învinsă cu 4-3, după ce a condus cu 3-0.
 Antrenor secund la Voluntari a fost Cornel Dobre, tehnician care a îndeplinit acelaşi rol şi la Mioveni, în perioada cînd principal a fost Claudiu Niculescu.