Curierul Zilei - „Ghinionul şi norocul nu le poţi antrena“

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

„Ghinionul şi norocul nu le poţi antrena“ Imprimare E-mail
sâmbătă, 01 aprilie 2017

„Ghinionul şi norocul nu le poţi antrena“

Alexandru Pelici a declarat, la finalul meciului de Cupă, că nu este supărat foarte tare de eliminare şi că se bucură că echipa sa şi jucătorii galben-verzi au făcut faţă unui adversar mult mai puternic. Tehnicianul reclamă totuşi faza golului doi al oaspeţilor, spunînd că, la o fază identică petrecută mai înainte, elevii săi au nimerit bara.

„E greu să spun ceva despre acest joc. Atunci cînd iei gol în minutul 90 şi se termină totul şi se spulberă un vis frumos... Dar asta este viaţa. Poate dacă aveam şi noi un pic de şansă, poate dădeam noi gol, pentru că am avut acea minge în transversală, iar ei, la aceeaşi fază, în ultimul minut, au dat gol. Am făcut unele modificări pe linia de fund, dar eu cred că şi Tomozei şi Burnea au făcut un joc foarte, foarte bun. Adversarii erau mult mai puternici decît cei cu care jucăm noi în Liga a II-a, şi de asta l-am preferat pe Tomozei pe partea dreapta în locul lui Tirică. Neagoe am sperat să ne aducă un plus la fazele fixe, iar el, de altfel, a şi dat gol dintr-o astfel de fază. Mă bucură un singur lucru după acest joc: pentru jucători ca Rădescu, Boboc să joci contra unor de talia lui Cernat, Maftei, Marinescu este ceva, iar ei nu pot decît să crească în valoare. N-am de ce să fiu nemulţumit, poate doar dacă blocau mai repede la şutul lui Deac. Este fotbal, uneori cîştigi în minutul 91, alteori pierzi în minutul 91. Nu am motive să fiu supărat, sper ca, dacă nu ajungem noi în Liga I, măcar unii dintre aceşti jucători să facă pasul, pentru că merită. Ca să vorbesc cu clişee din fotbal, ghinionul şi norocul nu se antrenează. Poate că în acest meci nu am fost la fel de îndrăzneţi ca în meciul cu Steaua, am început mai timid, apoi ne-a lipsit şi şansa. Cred că putem trece peste această eliminare, sîntem bărbaţi! Atunci cînd faci sport, îţi doreşti să joci cu cei mai buni... Gloria nu e a celor învingători, ci a celor care se ridică după fiecare lovitură. La faza golului victoriei lor, a fost un aut şi nu ieşise mingea afară. De altfel, centralul a dat pentru noi, tuşierul a dat pentru ei. A fost o minge în adîncime respinsă de Vişa în primă fază, apoi au aruncat balonul în spatele mijlocaşilor centrali şi acolo nu am blocat bine. La noi a căzut pe bară mingea, la ei a căzut în plasă“, a spus Pelici.