Curierul Zilei - Liga I, play-off / play-out, retrospectiva etapei a 3-a

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Liga I, play-off / play-out, retrospectiva etapei a 3-a Imprimare E-mail
miercuri, 05 aprilie 2017

Liga I, play-off / play-out, retrospectiva etapei a 3-a

l CS U Craiova - CF Cluj 1-4 (0-2)

Au marcat: Gustavo (48 din 11m) / Deac (18, 73), Păun (20), Gomelt (69)

CFR Cluj a urcat pentru moment pe locul 2 în play-off, după victoria din deplasare de la Piteşti cu CS U Craiova, scor 4-1. Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB, Ciprian Deac, a fost omul meciului, cu o „dublă“ şi o pasă de gol. Proaspăt eliminată din Cupă de ACS Poli Timişoara, CFR Cluj şi-a luat revanşa cu CS U Craiova. Oltenii, veniţi după calificarea în semifinale obţinută în faţa lui Dinamo, au încasat primele două goluri în două minute. După ce a ratat un penalty cu Timişoara, Deac a prins un şut de generic din afara careului şi a deschis scorul în minutul 18. Două minute mai tîrziu, acelaşi Deac i-a pasat decisiv lui Păun, care a făcut 2-0 chiar de ziua sa de nastere. În debutul părţii a doua, CS U a primit o lovitură de la 11 metri, după un henţ al lui Horj, iar Gustavo a redus din diferenţă.În zadar, însă. Pe contraatac, Omrani a oferit două assist-uri pentru Gomelt şi al doilea gol al lui Deac, iar CS U Craiova - CFR Cluj s-a încheiat 1-4. Căpitanul gazdelor, Andrei Ivan, nu a mai prins finalul pe teren. În minutul 89, a luat al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

l Astra Giurgiu - Viitorul 1-2 (1-2)

Au marcat: Florea (39) / Chiţu (13), Săpunaru (20 - autogol)

Viitorul s-a impus cu 2-1 la Giurgiu, în faţa Astrei, după un meci cu o primă repriză nebună, cu 3 goluri marcate, 3 penalty-uri ratate şi alte cîteva ocazii incredibile. Seria ratarilor a deschis-o Chiţu, cu un şut peste. Atacantul oaspeţilor s-a revanşat 4 minute mai tîrziu, după o pasă superbă a lui Coman şi una mai puţin inspirată a lui Săpunaru. Budescu şi-a incercat şi el şutul, iar Chiţu a irosit şansa de a marca al 12-lea sau gol în acest sezon. După assistul pentru Chiţu, Săpunaru şi-a trecut în cont şi un autogol, după o acţiune a lui Coman. Seara de coşmar a căpitanului Astrei a continuat - centralul a dictat penalty, după ce Coman a plonjat în careu, la un duel cu fundaşul gazdelor. Chiţu nu l-a putut învinge însă pe bulgarul Iliev. Cinci minute mai tîrziu, înlocuitorul lui Silviu Lung şi-a mai salvat o dată echipa. Al doilea 11 metri al Viitorului a fost irosit de Florinel Coman. Trimis în teren în locul accidentatului Budescu, Florea nu a stat mult pe gînduri şi a redus din diferenţă. Pînă la pauză, scorul putea fi egal - Seto a fost faultat în careu, spre disperarea lui Hagi. Acelaşi Florea a tras însă pe langă. Lucrurile s-au mai liniştit în partea a doua, în care doar Ioniţă şi Casap au pus în pericol cele doua porţi.

l FCSB - Dinamo 2-1 (1-0)

Au marcat: Alibec (9), Boldrin (75) / Nemec (57)
FCSB a reuşit să pună punct seriei de trei eşecuri consecutive în faţa marii rivale şi s-a impus la limită contra lui Dinamo. Gazdele au început bine partida şi au deschis scorul în minutul 10, după o superexecuţie marca Denis Alibec. Atacantul a prins un şut de senzaţie, din afara careului, care l-a lăsat fără replică pe
Cerniauskas, astfel că a marcat pentru a doua oară în faţa rivalilor de la transferul la FCSB. Dinamo a replicat după o jumătate de oră de joc (31). Pintilii a intervenit în primă faza, iar Hanca a încercat lobul, respins cu vîrful degetelor de Niţă în corner. În prelungirile reprizei (45+3), Oliva a executat în forţă o lovitură liberă, care
l-a prins la post pe Niţă. Repriza a doua a început cu ocazia lui Bawab, blocat în ultimă instanţă de Niţă, din nou magistral. În minutul 57, Adam Nemec a transformat în gol un corner executat de Hanca şi a punctat pentru a 9-a oară în acest sezon. A urmat replica roş-albaştrilor: Enache a centrat pentru De Amorim, care a fost blocat de Cerniauskas (69). În minutul 75, la doar cîteva zeci de secunde după intrarea pe teren,
Fernando Boldrin a dus scorul la 2-1, după o fază de manual a elevilor lui Reghe. În minutul 80, alb-roşiii au cerut o lovitură de la 11 metri, la o intervenţie a lui Pintilii asupra lui Patrick Petre. Cu două minute înainte de final (88), Pintilii a fost eliminat după o lovitură aplicată lui Rivaldinho, iar Busuladzic a văzut şi el al doilea galben în prelungiri, fiind, de asemnea, eliminat (90+2). Finalul a fost cu adevărat tensionat. Roş-albii au trecut pe lîngă o egalare de poveste, dar mingea trimisă cu capul de Rivaldinho s-a lovit de bara din dreapta porţii lui Niţă, care n-a mai greşit ca la Ovidiu.

l CSM Poli Iaşi - ACS Poli Timişoara 1-0 (0-0)

A marcat: Bole (46)
CSM Poli Iaşi a revenit pe locul secund în play-out, după victoria de pe teren propriu cu ACS Poli Timişoara. Fucek a avut prima ocazie a oaspeţilor, dar a fost blocat de Grahovac. Cu două minute înaintea pauzei, Straton s-a opus la reluarea lui Golubovic, apoi Bole nu a nimerit decît bara din apropiere. Mijlocaşul maghiar s-a revanşat la doar 35 de secunde de la reluare, cînd a finalizat centrarea lui Ştefănescu. Andrei Cristea a trecut apoi în două rînduri pe lîngă golul secund, iar oaspeţii au fost şi ei aproape de egalare. Şutul puternic al lui Soljic a fost însă parat de Grahovac. Ieşenii au rămas în zece după eliminarea lui Ţigănaşu pentru cumul de galbene, dar egalitatea numerică s-a restabilit la faza următoare. Ştefănescu a scăpat pe contraatac, iar Soljic l-a faultat şi a văzut cartonaşul roşu. Golubovic a ratat ultima ocazie importantă, iar CSM Poli Iaşi s-a impus cu 1-0. La Iaşi, ACS Poli Timişoara a pierdut primele puncte în play-out.

l FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 2-2 (1-1)

Au marcaT: Voduţ (28), Marinescu (88) / Buziuc (41), Lucian Cristea (90)
Meci dramatic în etapa a treia a play-out-ului, între FC Voluntari şi Gaz Metan. Ilfovenii au marcat pentru 2-1 în minutul 86, dar elevii lui Cristi
Pustai au egalat în prelungiri şi s-a terminat 2-2.
Fără victorie în primele două etape din play-out, FC Voluntari a deschis scorul cu Gaz Metan după 28 de minute. Veteranul Cernat i-a pasat lui Mihai Voduţ, care şi-a trecut în cont prima reuşită a sezonului. Buziuc a egalat pentru medieşeni înainte de pauză, ajutat şi de greşeala lui Gavrilaş. A fost al doilea gol în 2017 al atacantului medieşean. După pauză, Buziuc putea să-şi treacă în cont „dubla“, dar a ratat singur cu portarul. La cealaltă poartă, cu cîteva minute înainte de final, Marinescu a marcat pentru 2-1. Cînd credeau că vor obţine toate punctele, ilfovenii au fost egalaţi din nou. Lucian Cristea a salvat un punct pentru echipa lui Cristi Pustai.

l Concordia Chiajna - Pandurii Tg. Jiu 0-1 (0-0)

A marcat: Firţulescu (53)
Victorie importantă pentru Pandurii la Chiajna, prima cu Flavius Stoican pe bancă - gorjenii s-au impus cu 1-0 cu golul lui Firţulescu. Etapa a treia din play out a început perfect pentru Pandurii - gorjenii au cîştigat la Chiajna şi au depăşit-o pe Concordia în clasament.
Firţulescu a marcat golul decisiv în debutul reprizei a doua. Cu Dan Alexa suspendat în tribună, gazdele au forţat egalarea, dar rezervele Valentin Munteanu şi Marian Cristescu n-au nimerit poarta veteranului Stanca. Astfel, Concordia - Pandurii s-a terminat 0-1.

l FC Botoşani - ASA Tg. Mureş 2-0 (0-0)

Au marcat: Golofca (49),
Vaşvari (59 din 11m)
FC Botoşani a învins-o, vineri, cu 2-0 pe ASA Tg. Mureş, în etapa a 3-a a play-out-ului Ligii I şi i-a stricat lui Ionuţ Chirilă debutul pe banca ardelenilor. Cătălin Golofca a deschis scorul în minutul 49, iar Gabriel Vaşvari a stabilit scorul final din penalty, 10 minute mai tîrziu. În minutul 5, Emil Dică a semnat una dintre marile ratări ale sezonului, cînd a şutat peste poartă din marginea careului mic. Mihai Roman le putea duce pe gazde la conducere, însă Eduard Pap a fost la post. Portarul lanternei roşii a intervenit salvator în faţa fostul mijlocaş din Ligue 1. Pap nu a mai avut ce face la şutul lui Golofca, din startul reprizei secunde. Revenit printre titulari după conflictul cu Grozavu, atacantul de 26 de ani a trimis imparabil şi s-a bucurat alături de antrenor. Intrat la pauză, Laurenţiu Buş a ajutat-o pe FC
Botoşani să se desprindă pe tabelă. A scos un penalty, transformat de Vaşvari.
Andrei Ciolacu putea înscrie golul de onoare pentru mureşeni, dar bara s-a opus şi meciul s-a terminat cu scorul de 2-0 în favoarea gazdelor.