Curierul Zilei - A opta înfrîngere din Top 6!

*** Costul locului de la masa bogaţilor     *** Campanie de informare şi concurs în Şcolile din Mioveni      *** Cartofii şi utilităţile s-au scumpit!     *** PASTILA de UMOR      *** Mai puţine naşteri decît decese     *** Maşini multe, vînzări rare, în tîrgul auto     *** Pregătiţi-vă de Black Friday!     *** Ursul l-a muşcat de cap     *** Ameninţa că se aruncă de pe pasaj     *** Spărgătorii de la Orange Shop, rămîn în arest      *** Furau din maşini, locuinţe, societăţi...     *** Costache a fost achitat     *** Accident, cu trei răniţi şi trei maşini     *** O piteşteancă, campioană mondială     *** Învinşi greu de olteni!     *** Florin Nini: „Nu am fost constanţi”     *** Todorov: „Formăm o echipă unită“nbsp;    *** Stupu şi Ankomah, doar spectatori la Piteşti!     *** Liga 1 - Etapa 13     *** Victorii şi medalii la oină, handbal, volei şi karate     *** Gazdele, victorii pe linie

A opta înfrîngere din Top 6! Imprimare E-mail
vineri, 07 aprilie 2017

Echipa lui Şapera nu se regăseşte

A opta înfrîngere din Top 6!

BC Argeş - BC Timişoara 90-97 (23-22, 19-31, 29-25, 19-19)

Baschetbaliştii de la BC Argeş au încheiat faza a doua a campionatului intern cu o înfrîngere. Echipa pregătită de Hristu Şapera a fost învinsă în ultimul meci din Top 6 de BC SCM Timişoara la o diferenţă de 7 puncte, scor 97-90, şi nu a putut să-şi ia revanşa în faţa bănăţenilor care, în tur, se impuseseră la 21 de puncte.

Confruntarea de miercuri seară de la Sala Sporturilor a fost una destul de echilibrată, iar diferenţa dintre cele două echipe s-a făcut în sfertul al doilea. Piteştenii au început bine meciul şi au fost tot cam tot timpul la conducerea ostilităţilor. Timişorenii au revenit şi au redus diferenţa la doar un punct înaintea sfertului doi. Actul secund a fost  la discreţia bănăţenilor care au trecut la conducere, iar diferenţa la pauza mare era de 11 puncte în favoarea oaspeţilor. Leii din Banat au reuşit să marcheze 31 de puncte în acest sfert graţie evoluţiilor de excepţie ale lui Jeremic şi Flowers. După revenirea de la cabine, alb-violeţii au încercat să se apropie de adversar, dar timişorenii au ştiut să îi ţină la respect. La finalul partidei, bănăţenii au încheiat meciul cu un avans de 7 puncte. Cei mai buni marcatori ai BC Argeş au fost Marinov, cu 27 de puncte, Gabric, cu 27, şi Hunter, cu 17 puncte. De la BC Timişoara s-au remarcat Jeremic, cu 22 de puncte, Flowers, cu 19, Calotă şi Păun, cu cîte 11 puncte fiecare. Piteştenii au terminat acest Top 6 pe ultimul loc, cu un bilanţ de două victorii şi opt înfrîngeri.