Curierul Zilei - Alte ştiri pe scurt

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Alte ştiri pe scurt Imprimare E-mail
marţi, 11 aprilie 2017

Alte ştiri pe scurt

CS Mioveni nu joacă de Paşte

După ce an de an a fost programată să joace de Paşte, ba acasă, ba în nu ştiu ce deplasare, în acest an, CS Mioveni nu are meci programat în campionat. În mod normal, echipa galben-verde trebuia să joace cu CSM Rm. Vîlcea în această etapă, însă cum echipa din Zăvoi s-a retras în iarnă, adversarele pe care urma să le întîlnească vor sta, dar vor lua 3 puncte.

Amical cu Juventus Bucureşti

Profitînd de faptul că nu are meci de campioant la sfîrşitul
acestei săptămîni, CS Mivoeni va disputa totuşi un meci amical. Astfel, banca tehnică a echipei a programat pentru joi la prînz un meci de pregătire cu liderul clasamentului Ligii a II-a, Juventus Bucureşti. Partida se va juca în deplasare, pe terenul bucureştenilor.

Baschet

Fără Adi Tudor în play-off

În confruntările din play-off, BC Argeş nu se va putea baza pe unul dintre jucătorii de bază ai echipei. Adi Tudor, coordonatorul de joc al grupării din Trivale, a fost operat la şold săptămîna trecută şi va rata play-off-ul din acest sezon. Oficialii argeşenilor speră ca la ora de disputare a primei partide din acest play-off, Aleksandar Kostoski să fie refăcut complet, macedoneanul jucînd accidentat în ultimele etape ale sezonului regulat.

Victorie cu bănăţenii

Satelitul BC Argeş a obţinut o nouă victorie în cadrul turneului semifinal al Ligii I de baschet masculin. BCM U CSM Piteşti a învins, duminică, pe BC SCM 2 Timisoara, cu 82-65. În urma acestei victorii, echipa pregătită de Narcis Şufariu păstrează şanse reale de a se califica la turneul final.

Lupte

În afara podiumului

Acum cîteva zile, la Craiova, a avut loc Campionatul Naţional de lupte rezervat juniorilor, competiţie la care au participat cei mai buni sportivi din ţară. CSM Piteşti a obţinut la acest concurs două locuri 5 prin Gabriel Mănucă, la categoria 74 kg, şi Daniel Albu, la 50 kg. Sportivii argeşeni sînt antrenaţi de Ovidiu Croitor şi Cătălin Miron.

Judo

Medalii la CN

Weekend-ul trecut, la Oradea, a avut loc Cupa României la judo rezervată seniorilor, întrecere la care au luat startul sportivi de la toate cluburile din ţară. CSM Piteşti a obţinut două medalii de bronz prin Elena Stere, la 57 kg, şi Otilia Preda, la 63 kg. După această întrecere, în aceeaşi sală a avut loc şi Campionatul National de Ne-Waza (lupta la sol) rezervat seniorilor, competiţie la care clubul din Ştrand a cîştigat două medalii de bronz  prin Diana Truică, la 52 kg, şi Elena Stere, la 63 kg.

Înot

Calificaţi în finală

Acum cîteva zile, la Izvorani, a avut loc etapa regională a Campionatului Naţional de Nataţie rezervat copiilor de 10-11 ani. La acest concurs, CSM Piteşti a reuşit să califice la etapa finală 11 sportivi. Lupta pentru medalii se va da la Braşov, în luna iunie.

Grupaj realizat de M.Duinea

Handbal

Victorie meritată

Echipa de handbal - junioare I a CS Dacia Mioveni 2012 a obţinut o victorie importantă, pe teren propriu, contra formaţiei ASC Sc. 181 SSP Bucureşti, scor 30-26. Meciul găzduit de Sala Sporturilor din Piteşti a fost dominat în totalitate de fetele din Mioveni, care au condus cu o diferenţă de patru goluri şi la pauză, 17-13.
Box

Locul 1 la Cupa României

Boxeurul Marius Dumitru, lgitimat la CS Mioveni, a oţinut, astăzi, locul 1 şi medalia de aur la Cupa României pentru seniori. Sportivul galben-verde are 20 de ani şi a participat la categoria 75 de kilograme. Marius Dumitru a obţinut în anii trecuţi medalia de bronz la Cupa României, medalia de argint şi cea de bronz  la Campionatele Naţionale de tineret şi juniori şi multe alte medalii la competiţiile interne. „Marius Dumitru este un sportiv de perspectivă. Locul 1 de la Bacău este absolut meritat. A avut trei meciuri, toate cîştigate la puncte“, ne-a spus antrenorul sportivului.