Curierul Zilei - Dinamo, pe podium

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Dinamo, pe podium Imprimare E-mail
miercuri, 12 aprilie 2017

Liga I, play-off / play-out - Retrospectiva etapei a 5-a

Dinamo, pe podium

Etapele a 5-a din play-off-şi play-out au adus şi cîteva modificări în clasment. Astfel, în play-off, Steaua se distanţează ca lider, iar Dinamo vine pe locul 3, în timp ce în play-out remarcăm parcursul bun al lui Poli Timişoara. Retrospectiva etapelor a 5-a din play-off şi play-out o puteţi citi mai jos.

l CS U Craiova - FCSB 0-1 (0-0)

A marcat: Gnohere (73)
CS U Craiova a fost echipa mai periculoasă în prima repriză a meciului de la Severin, cu FCSB. Lansat excelent de Băluţă, Jazvic s-a pierdut cu firea şi nu a reuşit să-i trimită lui Andrei Ivan. Fără gol de la victoria cu Voluntari, primul meci al Craiovei din 2017, atacantul oltenilor a irosit o ocazie mare, după o pasă perfectă a lui Mateiu. Cu 10 minute înainte de finalul primei părţi, Ivan a căzut inert după un cot involuntar al lui Bălaşa aplicat în ceafă. Speriat, portarul ros-albaştrilor, Florin Niţă, care se afla cel mai aproape, l-a întors pe o parte şi i-a băgat degetele în gură, pentru ca Ivan să nu îşi înghită limba. Pînă la urmă, vîrful în vîrstă de de 20 de ani al oltenilor a putut continua meciul, în aplauzele spectatorilor şi a evoluat chiar pînă la final, asta în timp ce sora sa s-a speriat teribil şi a avut nevoie de intervenţia medicilor. Trimis în teren in locul lui Jazvic, Măzărache a cerut penalty după un duel cu Enache, dar „centralul“ Avram a lăsat jocul să continue. Reghecampf a mutat inspirat în partea a doua, atunci cînd i-a trimis în teren pe Gnohere şi pe Jakolis. „Bizonul“ a profitat de şansă şi a iesit repede în evidenţă. Prima oară a lovit bara din stînga porţii lui Calancea, pentru ca mai apoi, în minutul 73, să finalizeze în stil de atacant veritabil, cu capul, mingea retrimisă în faţa porţii de Momcilovic, după un corner executat de Tănase. Abia atunci s-au retrezit la realitate şi „juveţii“ lui Mulţescu, după o stare totală de letargie în repriza secundă. Gustavo, venit de pe bancă, a mai animat ofensiva oltenilor şi chiar a avut şansa egalării. În minutul 79, micuţul brazilian a reuşit să trimită cu capul, pe colţul scurt, dintre masivii jucători ai roş-albaştrilor, după un corner bătut de Băluţă, dar Niţă, printr-o robinsonadă, a reţinut lovitura sa de cap. Portarul s-a lovit de bară, la spate, în cădere şi a avut nevoie de îngrijiri medicale. Pînă la urmă, după ce Gnohere a ratat şansa de a face dubla, roş-albaştrii au cîştigat şi s-au distanţat la două puncte de Viitorul, în timp ce craiovenii par complet ieşiţi din lupta pentru titlu.

l CFR Cluj - Viitorul 0-0

CFR Cluj şi Viitorul au remizat, scor 0-0, iar ardelenii rămîn la cinci puncte în spatele constănţenilor, care redeveneau lideri, pînă la partida FCSB-ului de pe terenul lui CS U Craiova. Alexandru Păun a ratat prima ocazie a partidei din Gruia, iar oamenii lui Hagi au încheiat prima repriză cu o triplă ocazie. Cea mai mare şansă a reprizei secunde i-a aparţinut lui Ciprian Deac, care a nimerit doar bara în minutul 83.

l Astra Giurgiu - Dinamo

1-2 (0-0)
Au marcat: Săpunaru (92) / Rivaldinho (83), Bumba (85)
Dinamo a reuşit a doua victorie consecutivă în play-off: a învins-o cu 2-1 pe campioana Astra, la Giurgiu, în ultima etapă din tur. Dielna le-a dat emoţii bucureştenilor în secunda 25, cînd a fost aproape de autogol. Budescu a inventat o pasă, însă Nicoară n-a reuşit să finalizeze. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Rivaldinho. Nedelcearu şi-a salvat echipa în minutul 61, cînd a scos de pe linia porţii mingea trimisă de Niculae. Intrat în locul lui Patrick Petre, Dan Nistor a şutat un pic pe lîngă poartă în minutul 79. Din pasa lui, Rivaldinho a deschis scorul patru minute mai tîrziu. A fost al doilea gol reuşit de atacantul brazilian, după cel marcat cu CFR. Revenit după o accidentare, Claudiu Bumba a punctat pentru 2-0 în minutul 85. Săpunaru a stabilit scorul final: 2-1 pentru Dinamo, la ultima fază. Campioana Astra rămîne fără victorie în play-off, în timp ce Dinamo a urcat pe locul al treilea, în faţa celor de la CFR Cluj şi CSU Craiova.

l FC Voluntari - ASA Tg. Mureş 2-1 (1-0)

Au marcat: Bălan (12), Căpăţînă (51) / Gorobsov (65)
FC Voluntari a obţinut prima victorie din play-out după cinci etape. La al doilea meci cu Claudiu Niculescu pe bancă, ilfovenii au învins-o pe ultima clasată, ASA Tîrgu Mureş, scor 2-1. Veteranul Florin Cernat a fost cel mai bun om de pe teren şi a avut două pase de gol. El l-a ajutat mai întîi pe Bălan să deschidă scorul, în minutul 12. Mijlocaşul dorit în iarnă de Dinamo i-a pasat decisiv şi lui Căpăţînă, în minutul 51. Mureşenii au primit penalty în minutul 65, după ce Căpăţînă l-a faultat în careu pe Ciolacu. Gorobsov a transformat fără emoţii şi a închis tabela la 2-1. Echipa lui Ionuţ Chirilă are o singură victorie după 5 meciuri disputate în play-out.

l CSM Poli Iaşi - FC Botoşani 2-1 (2-0)

Au marcat: Stefănescu (4), Boşoi (26) / Golofca (57)
Formaţia CSM Poli Iaşi a învins, sîmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), echipa FC Botoşani, într-un meci din etapa a cincea a play-out-ului Ligii I. Au marcat Ştefănescu ‘4 şi Bosoi ‘26 pentru gazde, respectiv Golofca ‘57 pentru FC Botoşani. l 1-0: Ştefănescu a deschis scorul cu un şut din 12 metri. l 2-0: Golofca a egalat cu o lovitură cu capul din şapte metri, la colţul scurt. l 2-1: Bosoi a stabilit scorul final de la 12 metri.

l Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş 1-1 (0-0)

Au marcat: Dobrosavlevic (56) / Trtovac (52)
Concordia Chiajna rămîne pe loc retrogradabil în play-out, după al şaptelea meci consecutiv fără victorie. Ilfovenii au remizat pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş, scor 1-1. Tiberiu Serediuc a avut singurele ocazii importante din prima repriză. În minutul 6, şutul mijlocaşului Concordiei a fost respins în corner de Greab. Şeptarul ilfovenilor a oferit însă ratarea meciului în minutul 33, din poziţie ideală. Medieşenii au fost cei care au deschis scorul, la şapte minute după pauză, cînd Trtovac a reluat cu capul centrarea din corner a lui Eric. Egalarea a venit peste patru minute, tot dintr-o lovitură de colţ. Dobrosavlevici fost cel care a egalat pentru Concordia. Pena a ratat apoi şansa de a le aduce în avantaj pe gazde, iar, în prelungiri, Bălgrădean a avut două intervenţii salvatoare. Mai întîi, la devierea coechipierului Koenders, apoi la lovitura de cap a lui Sikorski. La ultima fază, Bejan a lovit bara din apropiere, iar Concordia - Gaz Metan s-a terminat 1 la 1. Concordia nu a mai cîştigat de două luni în Liga I şi rămîne pe loc retrogradabil, în timp ce Gaz Metan a ratat şansa de a egala la puncte liderul din play-out, CSM Poli Iaşi.    Sursa: www.digisport.ro

l Pandurii Tg. Jiu - ACS Poli Timişoara 1-3 (1-0)

Au marcat: Hlistei (25) / Pedro Henrique (70), Bărbuţ (71), Cînu (88)
ACS Poli Timişoara a cedat locul de baraj celor de la Pandurii, după victoria din meciul direct, scor 3-1, de la Severin. Gorjenii au condus la pauză, dar în cele din urmă au fost penalizaţi de faptul că au încheiat jocul cu trei oameni mai puţin - Nwabueze şi Ene au fost eliminaţi, iar Sîrghi s-a accidentat după ce Stoican a făcut toate schimbările şi a părăsit terenul în ambulanţă. Lucrurile părea să meargă bine pentru gazde. În minutul 25, Hlistei a deschis scorul, cu un şut frumos de la marginea careului. Oaspeţii puteau reveni repede în joc, după intervenţia lui Buşu asupra lui Bărbuţ, la care Sebastian Colţescu a acordat lovitură de la 11 metri. Octavian Drăghici a trimis peste poartă şi apoi a fost înlocuit cîteva minute mai tîrziu. Repriza a doua a fost de coşmar pentru echipa lui Stoican. Mai întîi, Nwabueze a fost eliminat, apoi, în decurs de numai două minute, timişorenii au întors meciul, după două gafe ale lui Răzvan Stanca. Pedro Henrique, trimis în teren în partea a doua, a restabilit egalitatea, în minutul 70, pentru ca la următorul atac, Bărbuţ să-l învingă şi el pe portarul gazdelor. Situaţia a devenit dramatică pentru gorjeni. La puţin timp după primirea celor două goluri, Sârghi s-a accidentat cînd Flavius Stoican făcuse deja toate modificările, iar Ene a văzut şi el cartonaşul roşu, după faultul asupra lui Popovici. Cu trei oameni mai puţin şi nevoiţi să atace, gorjenii au mai primit un gol, în urma unui corner la care Stanca a greşit din nou, eroare de care a profitat Cînu. A fost a treia victorie a timişorenilor în acest play-out, în timp ce Pandurii suferă primul eşec.