Curierul Zilei - A doua înfrîngere din play-off!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

A doua înfrîngere din play-off! Imprimare E-mail
marţi, 18 aprilie 2017

Baschet

A doua înfrîngere din play-off!

Steaua CSM EximBank - BCM U Piteşti 105-90 (29 - 10, 26 - 18, 26 - 29, 24 - 33)

Baschetbaliştii argeşeni au pierdut şi cel de-al doilea meci din play-off contra celor de la Steaua CSM EximBank. BCM U Piteşti a fost învinsă la o diferenţă de 15 puncte, scor 105-90, de roş-albaştri, care au prima şansă de calificare în semifinalele Ligii Naţionale de Baschet Masculin.

Echipa pregătită de Hristu Şapera a început foarte slab partida de joi, iar bucureştenii au speculat acest lucru. Roş-albaştrii s-au desprins la 19 puncte diferenţă, la finalul primului sfert. Diferenţa a continuat să crească şi în sfertul al doilea, iar la pauza mare, bucureştenii aveau un avans de 27 de puncte. După revenirea de la cabine, alb-violeţii au dat semne de revenire şi au început să recupereze din handicap. Piteştenii au reuşit să se apropie la 11 puncte, însă echipa din Capitală nu s-a pierdut cu firea şi a punctat exact cînd a trebuit. Oaspeţii au marcat 62 puncte în ultimele 20 minute de joc, dar şi Steaua a înscris 50 de puncte în repriza secundă. Principalii marcatori ai Stelei au fost Marius Runkauskas, cu 27 puncte, 5 pase decisive, urmat de Dave Dudzinski, cu 18 puncte, 4 recuperări şi 4 pase decisive, Nikola Malesevic, cu 16 puncte şi 4 recuperări, Morris Curry, cu 15 puncte, 8 pase decisive şi 4 recuperări. De la argeşeni s-au remarcat Aleksandar Kostoski, cu 33 puncte, secundat de Pavel Marinov, autor a 16 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, şi Tomislav Gabric, cu 14 puncte şi 4 pase decisive. Faţă de primul meci din play-off, piteştenii au avut o prestaţie mult mai bună, însă doar în ultima repriză. Dacă juca aşa de la începutul partidei, gruparea din Trivale chiar putea emite pretenţii la cîştigarea acestei partidei, iar şansele argeşenilor pentru calificare în faza următoare a întrecerii ar fi crescut considerabil. De ce jucătorii lui Şapera nu au evoluat şi în prima repriză precum au făcut-o în ultimele două sferturi? La această întrebare este da­tor să răspundă tehnicianul ar­­­­­­­­­­­­geşean.

Şapera: „Avem probleme în debutul meciului“

La finalul meciului de joi seară, Hristu Şapera, antrenorul BCM U Piteşti, a pus înfrîngerea pe seama evoluţiei slabe din primele două sferturi. „Din păcate, nu am reuşit să facem un break la Bucureşti. Avem o problemă în debutul meciului, cînd se vede lipsa de prospeţime şi chiar de încredere. Intrăm în joc prea greu şi o echipa bună, aşa cum este Steaua, are armele necesare să pedepsească consistent acest lucru. Şi joi am început să contăm abia din sfertul doi. La fel de adevărat este că adversarii au marcat cu un procentaj senzaţional la trei puncte, multe dintre aceste aruncări fiind contestate. Au mulţi jucători capabili să facă asta şi, în momentul în care îşi intră în ritm, sînt foarte greu de oprit. Repriza a doua a fost total diferită. Am prestat un joc foarte bun şi i-am pus în dificultate de multe ori. Am marcat 62 de puncte şi am cîştigat ultimele două sferturi la 12 puncte. Nu este deloc uşor să faci asta în momentul în care trebuie să te ridici după un deficit de 27 puncte. Şi revenirea nu s-a întîmplat, pentru că Steaua a jucat cu rezervele, Runkauskas şi Falker au jucat cîte 33, respectiv, 35 de minute, şi oricum Steaua are un lot consistent în acest moment. Nu am cedat, jucătorii au luptat pînă la ultimul strop de energie, şi cu puţin noroc poate jocul se relansa. Totuşi trebuie să fim realişti, o astfel de revenire este foarte greu de realizat. Steaua a meritat victoria“, a spus tehnicianul argeşean pe pagina oficială a clubului.