Curierul Zilei - Alte ştiri pe scurt

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Alte ştiri pe scurt Imprimare E-mail
(2 voturi)
marţi, 18 aprilie 2017

Alte ştiri pe scurt

Atletic Bradu - SCM Piteşti 1-3 (0-2)
Atletic Bradu: Oprican - Din (min. 75 Ceapă), Şerban, Dumitrache, Mincă - Marcu (min. 57 Ciu­că), Ruţă, Popescu, Cîrstoiu - Jenaru, Marius Ion (min. 67 Păvăluţă).  Antrenor: Adrian Dulcea.
SCM Piteşti: Udeanu - Şandru, Cotigă, Deaconescu (min. 25 Cătălin Barbu), Şerbănică - Panait (min. 75 Szecui), Piscanu, Oancea (min. 78 Chiriac), Grecu (min. 67 Zete) - David, Anghelina. Antrenor: Nicolae Dică.
Arbitri: Viorel Flueran (Craiova), Romeo Popa (Craiova), Cristian Ilinca (Craiova) .
Obervatori: Petrică Burcea (Giurgiu), Constantin Ciocoiu (Băicoi - Prahova).
Stadion Bradu. Spectatori 800.
 Caronaşe galbene: Din, Dumitrache, Cîrstoiu, Popescu /Şandru, Cotigă, Szecui, Şerbănică.
Cartonaşe roşii: Popescu (min. 54)/Şerbănică (min. 85)
Cum s-au marcat golurile
Min. 13: 0-1 - David execută o lovitură de colţ, un fundaş de la Bradu respinge balonul în propriul careu, iar Şerbănică trage cu sete din interiorul careului.
Min. 21: 0-2 - Oancea este faultat în careu, centralul indică penalti, care este transformat de Grecu.
Min. 54: 0-3 - David înscrie un eurogol în urma unei lovituri libere de la 30 de metri, balonul ducîndu-se direct în vinclu!
min. 83: 1-3:  Păvăluţă înscrie din faţa porţii, în urma unei centrări în careu de pe partea stîngă.

Volei

Meci important cu moldovencele

Voleibalistele de la SCM Piteşti au revenit la antrenamente după cele cîteva zile de vacanţă prilejuite de Sărbătorile Pascale. Sportivele pregătite de Ciprian Dîrnescu şi Elena Bontaş vor întîlni, sîmbătă, la sala de sport a Universităţii Piteşti, de pe strada Gheorghe Doja, pe Unic Piatra Neamţ. Ora de disputare a acestei întîlniri nu fusese stabilită pînă ieri de Federaţia Română de Volei. Înaintea penultimei etape din returul grupei valorice 7-12, SCM Piteşti şi Unic Piatra Neamţ se află la egalitate de puncte, ambele cu 39 de puncte strînse în 30 de etape. Cu un eventual succes, echipa alb-violetă ar putea urca pe locul 3 în clasamentul acestei grupe valorice.

Baschet

Kostoski, imperial

Macedoneanul Aco Kostoski a avut o evoluţie foarte bună în cel de-al doilea meci din play-off contra Stelei. Baschetbalistul de la BCM U Piteşti a fost cel bun jucător al echipei lui Hristu Şapera. În cele aproape 36 de minute petrecute pe parchet, internaţionalul macedonean a avut 33 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive, o intercepţie şi 2 posesii pierdute, pentru un index al eficienţei de 36. El a avut 4 din 6 la aruncările din interiorul semicercului, 5 din 5 la cele din afara lui, respectiv 10 din 10 la linia de pedeapsă. Kostoski este primul jucător care înscrie peste 30 puncte într-un meci din această ediţie a play-off-ului Ligii Naţionale de Baschet Masculin.

Baschet

Mladenovic, suspendat 2 etape

Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Baschet a a­nun­­ţat suspendarea lui A­­leksandar Mladenovic pentru două etape. Pivotul lui BCM U Piteşti a fost şi amendat cu suma de 800 euro. Baschetbalistul piteştean a avut o altercaţie cu sîrbul Nikola Malesevic de la Steaua CSM EximBank în primul meci din play-off jucat în Capitală, iar arbitrii l-au eliminat şi i-au cerut să părăsească sa­la. Oficialii grupării din Trivale au făcut apel la decizia FRB, iar jucătorul a putut evolua în meciul doi din play-off. După menţinerea deciziei Comisiei de Disciplină, Mladenovic nu va putea evolua contra Stelei în meciul al treilea şi nici în al patrulea, dacă va fi nevoie de acesta.

Mîine, meciul 3 cu Steaua

Baschetbaliştii piteşteni nu au avut prea multe zile de refacere după a doua înfrîngere contra Stelei. Echipa pregătită de Hristu Şapera va disputa mîine, de la ora 19.15, cel de-al treilea meci din play-off contra roş-albaştrilor. În eventualitatea în care alb-violeţii vor reuşi să se impună în această confruntare, meciul al patrulea din acest play-off va avea loc vineri, tot la Sala Sporturilor din Piteşti, ora de disputare nefiind încă stabilită.

CS Mioveni II - FC Aninoasa 2-2
Într-un meci disputat vineri după-amiază, pe Stadionul Orăşenesc din Mioveni, echipa a doua a clubului galben-verde a remizat, 2-2, cu FC Aninoasa, scorul final fiind stabilit încă de la pauză. Scorul a fost deschis de Victor Mazilu în minutul 7, însă oaspeţii au egalat prin Pahonţu în minutul 14. Coborît de la echipa mare pentru acest meci, Burnea a adus echipa în avantaj în minutul 20, însă dîmboviţenii aveau să revină din nou, în ultimul minut de joc al primei reprize, prin Ştefan. După acest egal, galben-verzii au coborît pe locul 7, adunînd 30 de puncte.