Curierul Zilei - Dinamo, în cărţi pentru titlu

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Dinamo, în cărţi pentru titlu Imprimare E-mail
miercuri, 19 aprilie 2017

Liga I, retrospectiva etapei a 6-a, play-off/play-out

Dinamo, în cărţi pentru titlu

Marea cîştigătoare a etapei a 6-a pare să fie Dinamo, cîinii roşii intrînd din nou în cărţi pentru cîştigarea titltului, după ce a redus handicapul de puncte pe care îl avea faţă de locul şi faţă de prima poziţie. Etapa a început cu prima victorie a Astrei din play-off, obţinută în faţa Craiovei. Tot în partea superioară a clasamentului Dinamo a învins, aşadar, Viitorul cu 2-1, iar FCSB şi CFR au remizat, 0-0, la Cluj. În play-out, runda a început cu remiza Botoşaniului cu Chiajna, 1-1, şi a continuat cu o alta, ASA Tg. Mureş - ACS Poli Timişoara. 0-0. Apoi, Mediaşul a învins clar Pandurii cu 3-1, iar Voluntariul a terminat 0-0 cu Poli Iaşi.

ASA Tg. Mureş - ACS Poli Timişoara 0-0

ASA Tîrgu Mureş a remizat fără gol pe teren propriu cu ACS Poli Timişoara şi rămîne ultima în play-out. Fostul secund al ultimilor trei antrenori principali de la Tîrgu Mureş, Lucian Popa, a stat pe banca lanternei Ligii 1, după plecarea lui Ionuţ Chirilă. Oaspeţii de la ACS Poli Timişoara au avut o ocazie rarisimă în minutul 11, prin Bărbuţ. Gazdele au cerut apoi penalti, după ce Cînu a atins mingea cu mîna, dar jocul a continuat. În minutul 38, Straton a parat şutul lui Nicoliţă, iar prima repriză s-a încheiat cu ratarea incredibilă a aceluiasi Cînu. La reluare, şutul lui Novak a fost blocat de Pap, iar Straton s-a opus la cealaltă poartă, în faţa lui Ciolacu. Ciprian Rus a ratat şi el o ocazie importantă, iar Pap s-a remarcat din nou, la şutul din careu al lui Mailat, din final, astfel că ASA Tîrgu Mureş - ACS Poli Timişoara s-a încheiat 0-0. Mureşenii rămîn ultimii în play-out, cu 11 puncte, în timp ce bănăţenii sunt şi ei în zona periculoasă a clasamentului, cu 18 puncte.

CS U Craiova - Astra Giurgiu 1-3 (0-2)

Au marcat: Gustavo (55)/Ioniţă (2), Buş (35), Măzărache - autogol (66)
Primul succes din playout pentru Astra a venit în partida cu CS U Craiova, într-un meci în care oltenii au avut două penaltiuri, dar au marcat o singură dată. Campioana s-a impus cu 3-1. Astra a reuşit prima victorie din play-off abia în prima etapă a returului, la Piteşti, cu CS U Craiova - campioana s-a impus cu 3-1 într-un meci în care oltenii au avut două penaltiuri. În derbi­ul ultimelor clasate, campioana a deschis scorul prin Alex Ioniţă, după doar două minute. Un minut mai tîrziu, gazdele au bene­ficiat de o lovitură de pedeapsă, dar Iliev a demonstrat încă o dată că e specialist la loviturile de la 11 metri şi a parat execuţia lui Zlatinski. Băluţă a reluat periculos din centrarea lui Ivan, dar s-a marcat tot la poarta opusă. În minutul 35, Buş a marcat al doilea gol de la venirea la Astra, după o eroare a defensivei oltenilor. Pînă la pauză, Budescu a trecut pe lîngă 3-0, cînd l-a pus la încercare pe Calancea. În minutul 50, Craiova a beneficiat de al doilea penalti, după o intervenţie a lui Oros la Burlacu. Gustavo a transformat fără emoţii. Peste un sfert de oră, Astra s-a desprins din nou la două goluri, după ce Măzărache a deviat în propria poartă o minge reluată de Săpunaru. Astfel, echipa lui Şumudică a oprit seria de patru eşecuri consecutive.

Dinamo - Viitorul 2-1 (0-0)

Au marcat: Hnaca (68, 74)/Ţucudean (76)
Dinamo a dat o mînă de ajutor marii rivale FCSB şi a învins-o cu 2-1 pe Viitorul. Rivaldinho a ratat prima ocazie în minutul 13. Replica Viitorului a venit prin Purece, dar Cerniauskas a fost atent. A fost 0-0 la pauză, însă, în startul părţii secunde, Vlad Morar a trecut pe lîngă deschiderea scorului după ce a driblat trei adversari. Hanca a deschis scorul şi şi-a etalat din nou calitățţle de marcator, după ce a finalizat în minutul 68 din centrarea lui Filip. Apoi, Vlad Morar a deviat în poartă o minge, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Hanca a făcut dubla la numai şase minute după ce a deschis scorul. Trei minute s-au bucurat gazdele de avantajul de două goluri. Ţucudean a intrat în minutul 71 şi cinci minute mai tîrziu a marcat contra fostei sale echipe. S-a terminat 2-1 pentru gazde. A fost a treia victorie consecutivă a lui Dinamo în play-off, dar şi primul succes al roș-albilor în meciurile de pe propriul teren cu Viitorul. Dinamo s-a apropiat, astfel, la 2 puncte de locul 2, ocupat de Viitorul.

FC Botoşani - Concordia Chiajna 1-1

Au marcat: Tîrnovan (10 /Munteanu (66)
Concordia Chiajna a început tare meciul de la Botoşani şi a avut o ocazie imensă încă din minutul 3. Cobrea a intervenit însă cu un reflex uluitor şi a scos un gol ca şi făcut al lui Serediuc. În mod paradoxal, ratarea i-a marcat pe elevii lui Dan Alexa, care n-au mai fost capabili de niciun atac. În aceste condiţii, fotbaliştii lui Leo Grozavu, aflat la prima etapă de suspendare, după „pedeapsa Golofca“, au luat iniţiativa şi au reuşit să şi marcheze. Alexandru Tîrnovan a deschis scorul din pasa lui Mihai Ro­man şi şi-a trecut în cont a doua reuşită a sezonului. Mijlocaşul putea să mai înscrie o dată, dar a tras puţin peste. Bălgrădean a avut şi el o intervenţie extraordinară, dar în faţa lui Buş ,şi gazdele au intrat cu avantaj minim la vestiare. Dan Alexa a schimbat inspirat la pauză. Munteanu, intrat în locul lui Serediuc, a egalat după o centrare excelentă a lui Grădinaru, spre dezamăgirea lui Leo Grozavu, care a „încins“ telefonul, dialogînd în permanenţă cu Anton Heleţteanu, directorul sportiv, aflat pe bancă. Pe final, Bălgrădean a intervenit, iar excelent la lovitura liberă executată de Bordeianu, şi Chiajna a plecat cu un punct de la Botoşani. În etapa a şaptea din play-out, FC Botoşani are meci cu Pandurii, la Severin, în timp ce Chiajna joacă derbiul Ilfovului cu FC Voluntari.

Gaz Metan Mediaş - Pandurii Tg Jiu 3-1 (0-1)

Au marcat: (78), (84), (94)/Negruţ (42)
Gaz Metan a obţinut prima victorie după cinci etape, chiar în ziua de Paşte: a învins-o pe Pandurii la Medias (2-1) şi a urcat, temporar, pe primul loc din play-out. Gazdele au avut prima ocazie în minutul 4, însă Iulian Popescu a reţinut fără probleme. Şi Buzean şi-a încercat norocul 10 minute mai tîrziu, dar a nimerit bara transversală.  Pandurii a primit penalti în minutul 41, cînd Tahar a făcut henţ în careu după un şut al lui Sergiu Negruţ. Acelaşi Negruţ a deschis scorul de la 11 metri. Iulian Popescu a salvat-o pe Pandurii de la egalare cu o intervenţie excepţională, însă a cedat în minutul 78, în faţa lui Alexandru Munteanu. Omul care a pasat decisiv, Eric, a punctat pentru 2-1 în minutul 84 şi a reuşit al doilea gol din acest sezon. Tot el l-a ajutat şi pe Sikorski să marcheze în ultimul minut al prelungirilor.

CFR Cluj - FCSB 0-0

CFR şi FCSB nu au reuşit decît o remiză albă în Gruia. Oaspeţii au avut cele mai mari ratări ale partidei, semnate de Gabriel Enache şi Florin Tănase. Echipa din Gruia a avut însă prima ocazie, prin Sorsa, care a reluat cu capul pe lîngă poartă, din poziţie excelentă, în minutul şapte. Apoim Păun putea deschide scorul pînă la pauză dintr-o centrare excelentă a lui Camora, în minutul 27. În partea secundă, a venit randul roş-albaştrilor sa treaca pe lînga gol. Mai întîi, Gabi Enache a ratat o ocazie mare. Servit excelent de Gnohere, a tras imprecis, în minutul 65. Cu un sfert de oră înainte de final, Florin Tănase a semănat panică în careul advers. A driblat doi adversari dar a reluat pe lângă poartă. În final, Ciprian Deac s-a aflat şi el într-o situaţie excelentă dar nu i-a dat mari emoţii lui Niţă. Egalul din Gruia le-a întrerupt celor de la FCSB seria de trei victorii.

FC Voluntari  - CSM Poli Iaşi 0-0

CSM Poli Iaşi a revenit în fruntea clasamentului din playout. Moldovenii au remizat, 0-0, cu FC Voluntari şi au egalat-o pe Gaz Metan Mediaş la puncte, 29. După trei victorii consecutive în play-out, CSM Poli Iaşi a început bine la Voluntari. Balauru a salvat în faţa lui Cătălin Ştefănescu. Replica gazdelor a venit prin Maftei, dar Grahovac a intervenit. A fost 0-0 la pauză, iar oaspeţii au forţat in startul reprizei a doua. Nemarcat în careu, Bole a finalizat foarte slab şi scorul a rămas nemodificat. Imediat, Andrei Cristea şi-a trecut şi el în cont o mare ratare. Ieşenii au cerut penaltyi la o intervenţie a lui Ivanovici la Bole, în minutul 55 - arbitrul Iulian Călin era bine poziţionat şi a lăsat jocul să continue. La poarta cealaltă, Cernat i-a dat o pasă excelentă lui Bălan, dar Grahovac a fost atent. Cu punctul obţinut, echipa lui Eugen Neagoe a trecut din nou pe primul loc în play-out. Voluntari este pe patru, cu 21 de puncte. În etapa a şaptea, CSM Poli Iaşi joacă pe propriul teren cu ASA, iar cei de la Voluntari au derbiul Ilfovului cu echipa lui Dan Alexa, Concordia Chiajna.     Sursa: www.digisport.ro