Curierul Zilei - Victorie la scor de neprezentare!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Victorie la scor de neprezentare! Imprimare E-mail
(4 voturi)
luni, 24 aprilie 2017

Liderul a forţat după pauză şi a bifat un nou succes

Victorie la scor de neprezentare!

SCM Piteşti - Urban Titu 3-0 (0-0)

Echipa de fotbal a Piteştiului îşi arată valoarea şi domină autoritar Seria a 3-a a Ligii a 3-a, deşi jucătorii lui Nicolae Dică sînt promovaţi matematic în liga secundă încă de săptămîna trecută. SCM Piteşti a făcut o demonstraţie de forţă şi în confruntarea de vineri după-amiază, de pe propriul teren, cu ACS Urban Titu, una dintre echipele aflate în subsolul clasamentului. Alb-violeţii s-au impus cu 3-0 în această partidă, la capătul unui meci dominat de la început şi pînă la final.

Piteştenii au început partida decişi să încheie conturile cît mai repede şi au pus presiune pe adversar încă din primele minute ale întîlnirii. Ocaziile de gol la poarta dîmboviţenilor nu s-au lăsat mult aşteptate, însă goal-keeperul celor de la Titu a avut cîteva parade prin care şi-a salvat echipa de la primirea golului. Popa s-a opus la şuturile lui Năstăsie şi Grecu, iar la pauză s-a intrat cu un scor alb. Nicolae Dică a făcut două mutări inspirate la pauză. I-a scos din teren pe Panait şi pe Şandru şi i-a introdus pe Şerban şi Stoica, pentru a iuţi jocul şi spre a destabiliza defensiva celor de la Titu, care se apărau ca la Rovine, după ce se poziţionaseră pe două linii, în propria jumătate, încă din debutul partidei. După introducerea celor doi fotbalişti cu mare experienţă, vi­te­­za de joc a crescut, iar apărarea dîmboviţenilor a început să se clatine. Incursiunile pe benzi, finalizate cu centrări periculoase în careu, au dat roade în scurt timp. Grecu a fost cel care a dat semnalul de alarmă pentru oaspeţi, însă şutul acestuia a fost respins de Popa. Reduta celor de la Urban Titu a cedat pentru prima dată în minutul 58. Mijlocaşul Dorinel Oancea a centrat în careu, iar Năstăsie a trimis în plasă, cu un şut pe jos, din interiorul careului. Şapte minute mai tîrziu, acelaşi Ionuţ Năstăsie a realizat dubla, după ce a profitat de o respingere în faţă a portarului dîmboviţenilor. Scorul final a fost stabilit de Stoica, cu un gol de generic. Atacantul argeşean a trimis un şut de la 30 de metri, care s-a dus direct sub transversală. Stoica putea realiza dubla în ultimul minut al timpului regulamentar, însă, rămas singur cu portarul oaspeţilor, l-a luat la ţintă pe acesta.

SCM Piteşti: Udeanu - Anghelina, Cotigă, Mihăescu, Şandru (min. 46 Şerban) - Panait (min. 46 Stoica), Piscanu, Oancea, Grecu - David (min. 74 Cătălin Barbu), Năstăsie. Antrenor: Nicolae Dică
Urban Titu: Popa - Ştefan, Vlad, Negulescu, Bărcănescu (min. 62 Ghenu) - Matei, Stăncilă, Enache, Manole (min. 90 Catrina) - Ionică, Truţă (min. 85 Ghioca). Antrenor: Silviu Dumitrescu.
Stadion: Nicolae Dobrin (Piteşti). Spectatori: 500.
Arbitri: Mihai Ene (Bucureşti), Albu Balint (Tîrgu Mureş), Cosmin Bojan (Tîrgu Mureş).
Observatori: Cristian Nica (Ploieşti), Angelo Mateescu (Ploieşti).
Cartonaşe galbene: Panait/Ştefan.

Cum s-au marcat golurile
Min. 58: 1-0 - Oancea centrează în careu, iar Năstăsie trimite în plasă cu un şut din interiorul careului.
Min. 62: 2-0 - Portarul oaspeţilor respinge în faţă un şut de la 20 m, Năstăsie preia şi îl învinge pe Popa cu un şut în forţă din careul mic.
Min. 78: 3-0 - Stoica trimite o torpilă de la 30 m, iar balonul se duce sub transversală.

Dică: „Întotdeauna îmi doresc mai mult“

La finalul partidei cu Urban Titu, Nicolae Dică s-a arătat mulţumit de scorul final şi de prestaţia echipei din repriza secundă. Tehnicianul grupării din Trivale le cere jucătorilor să pună osul la treabă, pentru că nu au intrat în vacanţă: „Am avut o primă repriză nu foarte reuşită. Am întîlnit o echipă care s-a apărat tot meciul. Stăteau în 25 de metri. Prima repriză am fost lenţi, am fost previzibili. Nu am reuşit să-i desfacem, chiar dacă ne-am creat două-trei ocazii clare de a marca. Am fost puţin supărat la pauză, dar mă bucur că băieţii au înţeles, iar în a doua repriză au intrat cu o altă atitudine, cu o altă plăcere de a juca, şi asta s-a văzut pe tabelă. Le-am cerut înainte de meci să joace la un potenţial cît mai bun, pentru că nu au intrat în vacanţă. A doua repriză au jucat foarte bine. Merită felicitaţi. Eu niciodată nu mă mulţumesc cu puţin, pentru că astăzi nu am întîlnit un adversar foarte bun. Este echipa de pe penultimul loc şi întotdeauna îmi doresc mai mult. Chiar dacă lucrurile merg bine, îmi doresc să meargă foarte bine”.