Curierul Zilei - Visul promovării, spulberat!

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Visul promovării, spulberat! Imprimare E-mail
vineri, 28 aprilie 2017

Liga a 2-a, etapa 31: Dacia Unirea Brăila - CS Mioveni 1-0

Visul promovării, spulberat!

CS Mioveni a irosit în ulti­me­le două etape aproape orice şansă de a mai prinde la fina­lul sezonului unul din locurile 2 sau 3, ceea ce ar fi însemnat promovare di­rectă sau accidentarea la barajul pentru promovare. Din postura de favorită clară la locul 2, situaţie în care ajunsese înainte de meciul cu Foresta, galben-verzii au ajuns acum să spere să nu mai coboare în clasament, iar în ceea ce priveşte pro­movarea, gîndurile nu au mai rămas decît că mai există şanse teoretice, pen­tru că, practic, în urma jo-cului prestat la Brăila, ele nu mai există.

În doar două jocuri argeşenii au irosit, aşadar, ceea ce au acumulat pînă în etapa 30. Iar odată cu asta s-au dus şi visele unei noi promovări. Oaspeţii au făcut deplasarea la Brăila din postura de mari favoriţi, însă, aşa cum s-a întîmplat şi acum două etape, socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din tîrg. Prima repriză a fost una foarte bună făcută de CS Mioveni, elevii lui Pelici fiind mai tot timpul la conducere şi avînd iniţiativa. Chiar şi partida a început în favoarea galben-verzilor, cu două ocazii bune, ratate însă în minute 6 şi 8 de Nilă, care scăpat singur nu a reuşit să-şi facă paşii şi a fost blocat şi de Rădescu, mijlocaşul trimiţînd puţin peste din 6 m. A urmat o perioadă de mai bine de 20 de minute în care Mioveniul a tot căutat poarta adversă, însă nu a mai găsit-o, în timp ce gazdele nu au reuşit să pună probleme în careul advers. În minutul 30, argeşenii au avut o nouă tresărire, dar portarul brăilean a fost la post şi a scos senzaţional şutul din întoarcere al lui Ionuţ Stoica. Repriza s-a încheiat cu singura şi marea ocazie a gazdelor din prima parte, Popescu respingînd in extremis un şut al lui Roşu, care a rămas în poziţie excelentă în careu, dar nu a reuşit să înscrie. Repriza a doua a fost total diferită, Mioveniul făcînd un joc ce nu o caracterizează, diametral opus faţă de primul mitan. Jucătorii nu s-au mai regăsit pe teren, pasele şi combinaţiile nu au mai mers, iar finalul partidei a găsit o echipă argeşeană aruncată în atac, cu 5-6 ce aşteaptau în linie să primească balonul în faţa careului, însă coechipierii nu puteau să-i angajeze în faza de poartă. În primele minute ale reprizei, gazdele au făcut presiune şi au avut o serie de 3 cornere, mingea plimbîndu-se de fiecare dată periculos prin careul advers. În minutul 53, galben-verzii au avut o primă tresărire, dar şutul lui Rădescu, la colţul lung, din lovitură liberă, fiind scos cu greu în corner de sub bară. Apoi, peste două minute a venit unicul gol al partidei, la unica fază periculoasă de poartă a Unirii. La o fază care nu anunţa mai nimic, Burnea faultează la limita careului, arbitrul dă lovitură liberă, iar Neagu transformă fără emoţii, pe lîngă zid, pe colţul portarului. Cea mai mare ocazie a Mioveniului a fost ratată în minutul 64 de Şchiopu. Fundaşul dreapta al echipei lui Pelici s-a trezit cu un balon la picior, cu poarta goală, la un metru de linie, la colţul lung, însă a pus piciorul greşit, iar mingea s-a înălţat peste poartă, într-o fază în care mai greu este să ratezi decît şi înscrii. A venit imediat eliminarea jucătorului-gazdă, pentru cu­­mul de cartonaşe, însă asta nu a adus nimic nou pentru CS Mioveni. Echipa a încercat în zadar măcar să egaleze, dar concentrarea şi limpezimea în preajma careului au lipsit din jocul galben-verzilor şi pînă la final doar o singură dată a mai fost pusă în pericol poarta Brăilei, prin Florescu şi Nilă, în minutul 72, ultimul reluînd defectuos o minge bună. Cu această înfrîngere, Mioveniul a rămas cu 51 de puncte în clasament, dar a pierdut contactul cu locul 2, distanţa fiind acum, pînă la meciul de aseară, de 5 puncte.

Rezultatele etapei 31
l UTA Bătrîna Doamnă - Olimpia Satu Mare 2-0 l ASU Politehnica Timişoara - Juventus Bucureşti 2-1 l Metalul Reşiţa - FC Academica Clinceni 1-1 l Dacia Unirea Brăila - CS Mioveni 1-0 l Foresta Suceava - FC Braşov 0-0 l Chindia Tîrgovişte - Luceafărul Oradea 2-1 l Unirea Tărlungeni - Dunărea Călăraşi 0-3 l CS Afumaţi a stat l CS Baloteşti - Sepsi OSK Sfîntu Gheorghe s-a jucat aseară.

l FC Braşov - Dacia Unirea Brăila, marţi, 2 mai 17,00

Dacia Unirea Brăila - CS Mioveni 1-0 (0-0)
A marcat: Neagu (55)
Brăila: Bg. Olaru - Gab. Niţă, L. Ivan (cpt.), Ghiocel, Stănciulescu - Roşoagă (84 Oprea), Moglan (61 P. Ioan), Rz. Adăscăliţei, C. Neagu - Puşcaşu (69 Necoară), C. Roşu
Antrenor: Alin Pînzaru.
Mioveni: Popescu  - Şchiopu, Burnea, Ionuţ Stoica, Edi Stoica (65 Staicu) - Boboc, Biceanu (56 Galan) - Rădescu, Florescu, Ayza - Nilă (75 Vintilă). Antrenor: Alexandru Pelici.
Arbitru: Dan Grigore Botescu (Bucureşti).
Cartonaş roşu: Ghiocel (65).
Cum s-a marcat golul:
l 1-0, min. 55: Iancu transformă impecabil o lovitură liberă de la 17 m, puţin lateral stînga, pe lîngă zid, pe colţul lui Popescu.

Filmul meciului
Min. 6: Nilă scapă singur, primind o minge în spatele apărării, intră în careu, dar, pînă îşi potriveşte balonul, este blocat şi nu obţine nimic
Min. 8: centrare a lui Ayza de pe stînga, Rădescu reia cu capul din careu, milimetric peste poartă
Min. 30: corner pe bătut de argeşeni, Ionuţ Stoica apare în careu, preia, trage din întoarcere din 6 m, însă portarul respinge in extremis pericolul
Min. 43: ocazie mare a gazdelor, Roşu trage din 6 m periculoc, însă Popescu este la post şi respinge in extremis
Min. 48: Niţă trage pe jos prin surprindere de la 18 m central, balonul se duce însă în corner
Min. 53: lovitură liberă de la 25 m de pe stînga pentru argeşeni, Rădescu trimite cu efect pe colţul lung, portarul scoate însă de sub bară
Min. 55: 1-1!
Min. 64: corner de pe stînga pentru Mioveni, mingea este prelungită pînă la colţul lung, de unde Şchiopu, de la 1 m, cu poarta goală, de lîngă bară, trimite incredibil peste
Min. 65:  Costin Ghiocel primeşte al doilea cartonaş galben după ce pune mîna pe minge la marginea propriului careu pentru a opri o fază bună de gol a Mioveniului şi este automat eliminat
Min. 72: Rădescu centrează, Florescu prelungeşte cu capul pînă la Nilă, care, de la colţul lung, reia defectuos.