Curierul Zilei - La 3 puncte de locul 2!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

La 3 puncte de locul 2! Imprimare E-mail
luni, 01 mai 2017

Liga 2, Etapa 32: CS Mioveni - Metalul Reşiţa 5-1

La 3 puncte de locul 2!

CS Mioveni a învins cate­goric, sîmbătă, pe Metalul Reşiţa, cu 5-1, şi mai păs­trează în continuare şanse să ocupe la finalul sezo­nului unul din locurile 2 sau 3, poziţii ce duc fie direct în Liga I, fie la barajul pentru promovare.

Galben-verzii au obţinut un succes clar cu noul antrenor pe bancă, Iordan Eftimie, echipa întîlnind, ce e drept, şi un adversar modest. De data aceasta însă, ocaziile avute au fost fructificate, şi nu s-a pus decît problema scorului final. Alin Popa a deschis scorul încă din minutul 5, extrema dreaptă înscriind după o centrare a lui Edi Stoica. Apoi, pe finalul primei reprize, Florescu a făcut 2-0, marcînd după o pasă primită de la Ayza. În repriza secundă, în minutul 64, Năstăsie majorează mai întîi diferenţa, pentru ca, 3 minute mai tîrziu, Ayza să transforme şi el penaltiul obţinut de Rădescu. În minutul 75, oaspeţii reduc din handicap prin Pătraşcu, însă tabela de marcaj este închisă de Nilă, care, în prelungiri, a scăpat singur cu portarul şi a înscris.
În afară de cele 5 goluri, Mioveniul a mai ratat cîteva ocazii bune, prin Florescu, Năstăsie, Alin Popa şi Ayza, însă şi oaspeţii au mai avut şansa golului prin Dina, de două ori.
După acest succes, cel puţin pînă la jocul de azi al Braşovului, Mioveniul a urcat pe locul 4, însă ce este mai important, a redus din nou din diferenţa faţă de locul 2, aceasta fiind acum de 3 puncte.
Cum s-au marcat golurile:
1-0, Min. 5: Edi Stoica centrează de pe stînga, Alin Popa apare în 6 m şi reia în plasă.
2-0, Min. 38: Ayza urca pe stînga, intră în careu, pasează în spate la 16 m, unde apare Florescu, care reia în poartă cu un şut puternic pe jos.
3-0, Min 64: Năstăsie profită de o greşeală a adversarului, preia în careu, driblează portarul şi înscrie.
4-0, Min. 67: Rădescu scapă singur, este faultat din spate în careu, iar penaltiul este transformat de Ayza.
4-1, Min. 75: Pătraşcu reia cu capul din 6 m, singur fiind, după o centrare din dreapta.
5-1, Min. 90+2: Nilă scapă singur, este talonat, dar şutează pe lîngă portar şi înscrie.
CS Mioveni - Metalul Reşiţa 5-1 (2-0)
Au marcat: Alin Popa (5), Florescu (38), Năstăsie (64), Ayza (67 din11 m), Nilă (90+2)/Pătraşcu (75)
Mioveni: Popescu - Tirică, Gugu, Ionuţ Stoica, Edi Stoica - Boboc, Biceanu (80 Mîrzeanu) - Alin Popa, Florescu (65 Rădescu), Ayza - Năstăsie (65 Nilă). Antrenor: Iordan Eftimie.
Metalul Reşiţa: Botaş - R. Petre (63 Paraschiv), Cr. Munteanu, Dima, Lupu - Al. Radu, Borţoneanu (88 Ionescu), Pătraşcu, Buduroi (83 Nedelcu), Oct. Vasile - Dina. Antrenor: Mihai Stoica.
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare)
Cartonaş galben: R. Petre (47)