Curierul Zilei - Au întors meciul de la 0-2

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

Au întors meciul de la 0-2 Imprimare E-mail
sâmbătă, 06 mai 2017

Liga a 2-a, etapa 33: CS Mioveni - Academica Clinceni 3-2 (0-2)

Au întors meciul de la 0-2

CS Mioveni a reuşit aseară o victorie dramatică în faţa Academicii Clinceni cu 3-2, după ce echipa era condusă la pauză cu 2-0. Partida a contat pentru etapa 33 a Ligii a doua, iar cu acest rezultat, argeşenii au urcat, cel puţin pînă astăzi, pe podiumul clasamentului, menţinîndu-se în cărţile promovării.

Argeşenii au început în forţă jo­cul de ieri de pe Stadionul Orăşenesc din Mioveni, aruncîndu-se în atac încă din primele minute ale partidei. Însă, contrar cursului jocului, cei care au deschis scorul au fost oaspeţii, în minutul 14, la o fază fixă, lovitură  liberă de pe dreapta. Chiaucu rămîne singur în 6 metri, mingea fiind recentrată de la colţul lung, şi marchează nestingheriţi. Mioveniul a continuat în aceeaşi notă, dar ratările lui Năstăsie, Edi Stoica şi Florescu şi-au spus cuvîntul, şi tabela a rămas neschimbată pînă în minutul 31, cînd ilfovenii au marcat din nou. Acelaşi Chiacu şi-a trecut numele pe tabela de marcaj, înscriind din interiorul careului, după o greşeală a lui Tirică. Gazdele au intrat cu 3-2 la pauză, însă noul director tehnic al echipei, Florin Marin, a reuşit să-şi mobilizeze elevii şi să întoarcă soarta partidei în repriza secundă. Al doilea mitan a început cum nu se poate mai bine pentru CS Mioveni, Nilă scăpînd singur pe dreapta în minutul 48, driblînd portarul ieşit neinspirat dintre buturi, pasînd în centru la 6 metri, unde Florescu a apărut excelent şi a reluat balonul în plasă. Forcingul galben-verzilor a continuat, iar echipa a menţinut o presiune constantă în careul advers. După mai multe ratări ale lui Neagoe şi Florescu în minutul 77, a venit şi egalarea. Florescu a centrat excelent din lovitură liberă de pe dreapta, iar Ionuţ Stoica a înscris cu capul de la colţul scurt. Victoria a fost adusă de Nilă, atacantul intrat la pauză încununîndu-şi astfel evoluţia cu o reuşită meritată. Fotbalistul s-a aflat la această fază la capătul unei mingi centrate de Edi Stoica şi respinse în 6 metri greşit şi a reluat în plasă, adunînd o victorie meritată şi muncită a echipei argeşene.