Curierul Zilei - Eduard Şerban, aur la Cupa Europei!

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

Eduard Şerban, aur la Cupa Europei! Imprimare E-mail
(2 voturi)
marţi, 09 mai 2017

Rezultat de excepţie pentru judoul piteştean:

Eduard Şerban, aur la Cupa Europei!

Cei mai buni judoka din Europa au participat acum cîteva zile la Openul European de la Ploieşti, rezervat cadeţilor. La competiţia din Sala Olimpia, România a fost reprezentată de 121 de judoka, iar la finalul celor două zile de concurs, ţara noastră şi-a trecut în cont 7 medalii, dintre care 2 de aur, 2 de argint şi 3 de bronz.

Una dintre cele două medalii de aur a fost cîştigată de Eduard Şerban la categoria 90 kg. Sportivul este legitimat la CSM - SCM Piteşti şi este pregătit de antrenorii Valentin Ioniţă şi Cornel Pălărie. Şerban nu este la primul titlu în acest circuit, el impunîndu-se şi la etapa de Cupă Europeană de la Zagreb de acum o lună. Cealaltă medalie de aur a delegaţiei României a fost adusă de Andrei Pîrloga la categoria 73 kg, în timp ce argintul a fost cîştigat de Adrian Sulca (66 kg) şi Paula Gliga (57 kg), iar bronzul de Silvia Gherman (40 kg), Cosmina Dănilă (+70 kg) şi Alexandru Roman (+90 kg). În clasamentul pe medalii, Ungaria a ocupat primul loc, cu 5 de aur şi 4 de bronz, urmată de România, 2-2-3, Croaţia, 2-0-2, Republica Moldova, 2-0-1. La competiţie au participat 517 judoka din 27 de ţări, 335 la masculin şi 182 la feminin.

Victorii pe linie

Datorită clasării pe locul 3 în Ranklist European, Eduard Şerban a pornit ca favorit al competiţiei şi a beneficiat de un tur liber. În turul 2 l-a învins în primul minut pe reprezentantul Suediei, iar în turul 3 a cîştigat în faţa reprezentantului Moldovei. În semifinale, sportivul piteştean l-a învins pe reprezentantul Ucrainei iar în finală a dispus de un sportiv din Belarus. La această întrecere, un alt sportiv argeşean a fost foarte aproape de medalie. Este vorba de Eduard Pescăruş, care a terminat pe locul 5 la categoria + 90 kg. Pescăruş  a cîştigat primul tur, a fost învins în turul 2 de reprezentantul Serbiei, care a si cîştigat medalia de aur. În recalificări a trecut de un sportiv din România, apoi de un israelian, iar în lupta pentru medalia de bronz a fost învins în golden scor de reprezentantul Bulgariei. Şerban şi Pescăruş sînt componenţi ai Centrului Olimpic de cadeţi şi juniori de la Piteşti.

Au ratat podiumul

La această Cupa Europeană, de la CSM-SCM Piteşti au mai participat Florentina Ivănescu la 52 kg şi Ana Sîrbu la 44 kg. Cele două sportive, care sînt şi componente ale Centrului Olimpic feminin de la Cluj, au fost eliminate în turul 2. Tot în turul 2 au mai fost eliminaţi Ionuţ Botofei şi Adelin Ionican la categoria 55 kg. Bogdan Ilie şi Mihai Băloi la 50 kg, Sebastian Roşu, Roberto Popa şi Florin Grigore la 66 kg au pierdut în primul tur.