Curierul Zilei - Dinamo, pentru o zi lider

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

Dinamo, pentru o zi lider Imprimare E-mail
miercuri, 10 mai 2017

Liga I, play-off/play-out, retrospectiva etapei a 9-a

Dinamo, pentru o zi lider

Lupta pentru titlu se va da în ultima etapă a play-off-ului, candidate că cîştige campionatul rămînînd Viitorul, Steaua şi Dinamo. Cîinii au dat startul etapei de play-off, cîştigînd clar la CFR, însă Viitorul şi FCSB au cîştigat şi ele şi au revenit pe locurile 1 şi 2 ale clasamentului. În play-out, Voluntariul s-a salvat practic de la retrogradare după o victorie cu Timişoara, Chiajna a obţinut prima victorie după 10 partide, în faţa lui ASA, Botoşaniul şi Mediaşul au remizat alb în Moldova, iar Poli Iaşi a spulberat pe Pandurii.

CFR Cluj - Dinamo 0-3 (0-0)

Au marcat: Steliano Filip (50), Bumba (87), Hanca (90+7)

Dinamo a urcat, pentru o zi, pe primul loc în Liga 1, după victoria cu 3-0 pe terenul CFR-ului. Roş-albii au început în forţă, şi Hanca a ratat, în minutul 3, o oportunitate de a marca, dar primul şut pe spaţiul porţii a venit abia în minutul 18, atunci cînd Nouvier l-a pus la treabă pe Penedo. Prima repriză a fost una săracă în ocazii, una în care roş-albii n-au expediat niciun şut pe poartă, dar, în schimb, a avut un moment controversat, în minutul 44. Cei de la CFR au cerut un penalti, după ce Păun a căzut în careu, ca urmare a unui duel cu Dielna, dar Marius Avram a lăsat jocul să continue. Însă, de marcat au făcut-o cei de la Dinamo. Steliano Filip a deschis scorul după o gafă de proporţii a lui Traian Marc. Palic a centrat în careu, către fundaşul stînga, Marc a ieşit din poartă, s-a izbit de dinamovist, după care Filip a trimis în poarta goală. Replica gazdelor a venit de la Camora, dar Penedo a fost la post. Cristi Bud a încercat să egaleze, însă şuturile sale nu au nimerit ţinta. În repriza a doua, ardelenii au mai cerut un penalti, în minutul 73. Lopes a căzut în careu, după un duel cu Filip, dar Avram nu a dictat nimic. Dacă unii au fost cu ocaziile, „cîinii“ au marcat aproape la fiecare acţiune a lor. Hanca a făcut 2-0, după ce l-a depăşit elegant pe Larie, cu o pivotare a la Zidane. Scorul final a fost stabilit de Bumba, în minutul 90+7, care a transformat fără emoţii penaltiul obţinut Bawab, după un fault al lui Mureşan.

CS U Craiova - Viitorul 0-1(0-0)

A marcat: Coman (51)
FC Viitorul păstrează prima şansă la titlu după victoria de la Piteşti, cu CS U Craiova, scor 0-1. Elevii lui Gică Hagi „s-au aruncat“ în atac din primele minute, iar Ţucudean, Cristi Ganea şi Chiţu au ratat marile şanse ale reprizei. Cu patru jucători de la echipa secundă pe teren după intrarea lui Bîrzan, oltenii lui Gigi Mulţescu au rezistat pînă la pauză şi chiar şi în debutul părţii secunde - portarul Vlad Andrei a scos şutul lui Ţucudean. N-a mai avut ce face însă la reluarea lui Florinel Coman din minutul 51. Abia după o oră de joc, CS U a avut cele mai importante ocazii, prin nou-intratul Andrei Ivan şi Bancu. Rîmniceanu a fost de fiecare dată la post şi Viitorul s-a impus cu 1-0. Echipa lui Hagi e pe primul loc şi poate deveni campioană dacă o bate pe CFR Cluj în ultima etapă, sîmbăta viitoare.

Astra  - FCSB 0-1 (0-1)

A marcat: Gnohere (12)
Cu Reghecampf suspendat, roş-albaştrii au deschis scorul pe terenul campioanei Astra după 12 minute, cînd Gnohere a fost servit ideal de Alibec. Echipa rivalului Şumudică a replicat pe contraatac: Niţă a respins şutul lui Nicoară, iar apoi Buş a tras peste poartă. Pînă la pauză, Silviu Lung şi-a mai salvat colegii de la gol în faţa lui Momcilovic. În repriza secundă, Jakolis a trecut primul pe lîngă 2-0. La poarta roş-albaştrilor, Niţă a fost pe fază la dubla ocazie a gazdelor, semnată de Ioniţă şi Florea. Şi Fabricio a tras puternic de la distanţă, dar a ratat de puţin ţinta. Astra a continuat să rateze: Ioniţă a dezechilibrat din nou apărarea celor de la FCSB, iar Buş a fost cel care l-a evidenţiat din nou pe Niţă. La marginea terenului, Marius Şumudică a suferit teribil la ratările elevilor săi. În final, Muniru putea să înscrie, dar Silviu Lung a respins. Înainte de ultima etapă, FCSB rămîne în spatele Viitorului, la egalitate de puncte. Echipa lui Reghecampf o întîlneşte pe CS U Craiova şi mai poate cîştiga campionatul doar dacă Viitorul se încurcă pe teren propriu, în faţa CFR-ului.

FC Botoşani - Gaz Metan Mediaş 0-0

Moldovenii au avut cele mai importante ocazii ale primei reprize. Popovici l-a pus la încercare pe Greab, în minutul 7, apoi portarul medieşenilor a avut şansă la lovitura de cap a lui Elek şi a salvat lovitura liberă executată de Mihai Roman. Gazul a scăpat fără gol şi înainte de pauză, cînd bara s-a opus la şutul lui Popovici. Medieşenii au avut prima ocazie importantă abia în minutul 65, cînd Roberto Romeo i-a dat emoţii lui Cobrea. Popovici nu a marcat nici din pasa perfectă a lui Golofca, pentru ca, la cealaltă poartă, oaspeţii să trimită la rîndul lor mingea în bară, prin Bic. S-a terminat 0-0, acelaşi rezultat înregistrat în toate cele patru dueluri directe dintre cele două echipe în actuala stagiune.

FC Voluntari - ACS Poli Timişoara 2-1 (1-1)

Au marcat: Balaur (9), Popadiuc (49)/ Henrique (26 din 11 m)
FC Voluntari şi-a continuat parcursul excelent şi e aproape sigură de rămînerea în Liga 1 după victoria cu 2-1, de pe teren propriu, cu ACS Poli Timişoara. Ionuţ Balaur a deschis scorul în minutul 9 pentru echipa lui Claudiu Niculescu, însă bănăţenii au egalat în minutul 26, după un penalti controversat, transformat de Pedro Henrique. Voluntariul a dat însă lovitura la patru minute după pauză, prin Doru Popadiuc, şi a ajuns la 30 de puncte, 13 în plus faţă de Pandurii, aflată pe locul de baraj. ACS Poli rămîne a cincea din play-out, cu 22 de puncte, cinci peste Pandurii şi Concordia.

Concordia Chiajna - ASA Tg. Mureş 2-0 (0-0)

Au marcat: Grădinaru (72), Cristescu (79)
Concordia a luat o gură importantă de oxigen în lupta pentru evitarea retrogradării. Ilfovenii au învins cu 2-0 pe teren propriu, lanterna roşie, ASA Tg. Mureş. Concordia Chiajna nu mai este singura echipă din play-out fără victorie. Formaţia ilfoveană a reuşit să spargă gheaţa în faţa ultimei clasate, ASA Tîrgu Mures. După o primă repriză fără ocazii, portarul oaspeţilor, Pap, a respins cu greu şutul-centrare al lui Grădinaru, din lovitură liberă, în minutul 49. La poarta cealaltă, execuţia în forţă a lui Gorobsov a fost respinsă de la vinclu de Bălgrădean, în minutul 58. În minutul 72, Grădinaru a marcat primul gol al Concordiei, după trei etape de secetă. Cu zece minute înainte de final, Cristescu a profitat de gafa uriaşă a lui Pap şi a stabilit scorul final, Concordia - ASA 2-0.

CSMS Iaşi - Pandurii Tg. Jiu 3-0 (1-0)

Au marcat: Golubovic (34, 81), Cioinac (86)
Golubovic a fost eroul Iaşiului împotriva penultimei clasate din play-out, Pandurii. Fostul stelist a deschis scorul şi a devenit al doilea străin din istoria Ligii 1 care ajunge la 50 de reuşite. În replică, gorjenii au lovit bara, în debutul reprizei secunde. Golubovic şi-a trecut în cont şi golul 51, iar acesta a fost o bijuterie.
Bosniacul a contribuit apoi la autogolul lui Cioinac, pentru scorul final, 3-0, în favoarea Iaşiului. După nouă etape, Iaşiul rămîne lider neînvins în play-out, în timp ce Pandurii este, în continuare, penultima în clasament. Moldovenii sînt neînvinşi de 10 etape, 6 fiind victorii.