Curierul Zilei - CSU Piteşti, fabrica de campioni!
PRIMA PAGINA
 

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end    

 
CSU Piteşti, fabrica de campioni! Imprimare E-mail
(0 voturi)
sâmbătă, 13 mai 2017

Sportivii universitari, pe podium la competiţiile naţionale şi internaţionale

CSU Piteşti, fabrica de campioni!

 

Clubul Sportiv Universitar Piteşti este unul dintre cele mai bune structuri sportive din ţară după rezultatele obţinute în ultimii ani. An de an, sportivii piteşteni care primesc finanţare prin Ministerul Educaţiei şi Cercetării obţin medalii importante la competiţiile interne şi internaţionale la care participă. Conducerea clubului CSU Piteşti a trecut în revistă cele mai importante rezultate obţinute în primele luni ale anului 2017, dar a vorbit şi despre perspectivele pe care le are în viitorul apropiat.     

Cele şapte secţii pe care le are CSU Piteşti au avut în ultimii ani rezultate foarte bune, iar directorul CSU Piteşti, Paul Mihăilă este mîndru de sportivii acestei unităţi de învăţămînt: „Nu am venit decît de cîteva luni la conducereaa acestui club şi am constatat, cu surpriză, că este unul dintre cluburile de top ale României. Am avut plăcerea să întîlnesc oameni minunaţi, profesionişti desăvîrşiţi. Secţiile pe care le avem se pot bate de la egal la egal cu grupări de top, consacrate, iar acest lucru este extraordinar. E o mîndrie pentru Piteşti şi vă rugăm să ne sprijiniţi prin evidenţierea rezultatelor deosebite pe care sportivii noştri le obţin. Secţia de nataţie este una care, an de an, ocupă locul 1 sau 2. La Campionatele Naţionale, desfăşurate recent la Bacău, echipa CSU Piteşti a fost declarată campioană naţională, iar anul trecut ne-am clasat pe locul secund, după Universitatea Cluj, care l-a avut în componenţă, printre alţii, pe Robert Glinţă. La înot, să fii înaintea unor cluburi precum Steaua sau Dinamo, este o dovadă clară a faptului că sportivii noştri sînt valoroşi şi că, la Piteşti, la CSU, se munceşte cu spor“.

Atletismul, o secţie de tradiţie

Oficialii clubului sînt foarte mulţumiţi şi de rezultatele obţinute de atleţii argeşeni: „Şi secţia de atletism a clubului nostru se poate mîndri cu rezultate frumoase. Mai ales dacă ne gîndim că am avut şi o sportivă la Jocurile Olimpice de la Rio. Din cîte îmi aduc aminte, prima secţie a acestui club a fost cea de atletism, înfiinţată de regretatul Mihai Tătaru. Munca a fost continuată de către Liliana Mihăilescu, un profesionist, fostul decan al Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport, şi actualmente de Liviu Mihăilescu, antrenor federal cu rezultate deosebite în această disciplină. La Cam­pionatele Naţionale de probe combinate, desfăşurate recent, studenţii noştri au fost de nouă ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la individual. Acest lucru spune mult. Ne batem de la egal la egal cu cele mai puternice cluburi din ţară“.

Aeromodelismul, în top

Preşedintele clubului, Paul Mihăilă, regretă că aeromodelismul nu e sport olimpic: „Secţia de aeromodelism este una cu tradiţie. Antrenorul emerit Marian Popescu este un profesionist desăvîrşit. De ani buni deţinem supremaţia la nivel naţional în acest sport, ceea ce demonstrează seriozitatea de care dă dovadă această secţie. Sperăm ca în continuare să putem susţine la nivel înalt această secţie, fiindcă ar fi păcat s-o pierdem. Din păcate, aeromodelismul nu este un sport olimpic. Dacă ar fi, ne-ar da şanse la o medalie, poate am mai recupera din cele pe care nu le-am adus. Aeromodeliştii au adus medalii şi trofee preţioase, cel mai prestigios este Cupa Mondială, pe care-l avem în faţă. L-a adus pentru a şasea oară Marian Popescu şi merită felicitat“.

Parteneriat cu SCM şi CSM Piteşti

Şeful CSU Piteşti a trecut în revistă şi rezultatele celorlalte secţii: „Merită evidenţiate şi secţiile de judo, sanie, tenis, radioamatorism, acolo unde avem sportivi studenţi minunaţi şi talentaţi, care fac cinste acestui club. La judo îl avem pe Emiliam Rabolu, antrenor emerit, antrenor al lotului olimpic, în ultimul timp a obţinut rezultate deosebite, încununate de succes. A fost trecută în revistă şi singura secţie din cadrul clubului, la nivel de echipă, cea de baschet: „Am avut o echipă de sub 19 ani, care a reuşit să se poziţioneze în prima jumătate a clasamentului. Anul acesta am semnat un protocol cu SCM şi CSM Piteşti“.
M.Duinea

Vizualizari: 1991

Fii primul care comenteaza articolul

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >
embedgooglemap.net


Google Analytics

Zi record

Sâmbătă, 08.09.2018

--- 4.387 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Mersul trenurilor

Flag Counter


PRchecker.info