Curierul Zilei - Liga I, play-out, retrospectiva etapei a 11-a

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Liga I, play-out, retrospectiva etapei a 11-a Imprimare E-mail
miercuri, 24 mai 2017

Liga I, play-out, retrospectiva etapei a 11-a

După ce Liga I şi-a stabilit cîştigătoarea, în urma play-off-ului, în campionatul intern se mai joacă acum doar pentru evitarea retrogradării. Play-out-ul a găzduit etapa a 11-a, însă primul meci al rundei s-a jucat încă de acum două săptămîni, cînd Chiajna a învins cu 3-1 pe Timişoara. Vineri s-au jucat Pandurii - ASA Tg. Mureş, 1-0, şi CSMS Iaşi - Gaz Metan Mediaş, tot 1-0, iar duminică la prînz, FC Voluntari - FC Botoşani, scor identic cu precedentele partide 1-0. Play-out-ul va continua astăzi şi joi cu următoarele partide.

l Concordia Chiajna - ACS Poli Timişoara 3-1
Au marcat: Pena (24), Albu (84), Feussi (93) / Mailat (75)
Concordia Chiajna a cîştigat derby-ul pentru evitarea locului de baraj din play-out şi a urcat, la ora disputării partidei peste Timişoara în clasament. Echipa lui Dan Alexa a deschis scorul după 24 de minute, prin Pena. Bănăţenii au răspuns prin Şeroni, dar Bălgrădean a respins de sub transversală. În startul reprizei secunde, jucătorii Concordiei au cerut penalty. Adrian Cojocaru a considerat însă că Soljic l-a faultat pe Serediuc în afara careului. Poli a reuşit să egaleze prin Sebastian Mailat, care intrase pe teren de patru minute. Echilibrul a ţinut nouă minute. Albu a finalizat centrarea lui Deaconu. Pe final, Feussi a trimis şi el mingea în poarta pentru 3-1. „A fost un meci de 6 puncte, un meci foarte important, un meci capital asa cum a spus şi Ionuţ Popa, cred că am meritat pe deplin victoria. Am fost echipa mult mai periculoasă“, a spus Dan Alexa, antrenorul ilfovenilor. „Am făcut nişte greşeli impardonabile, nişte greşeli copilăreşti şi pe fondul acestor greşeli am luat două goluri, pentru că cel de-al treilea nu mai conta“, a spus şi Ionuţ Popa.
l CSMS Iaşi - Gaz Metan Mediaş 1-0 (1-0)
A marcat: Bole (7)
CSM Poli Iaşi a cîştigat la limită derby-ul play-out-ului cu Gaz Metan Mediaş, scor 1-0. Moldovenii s-au impus după un meci în care au ratat şi un penalty, iar oaspeţii au terminat în 10, în urma eliminării lui Eric. Echipa lui Eugen Neagoe a început ca din puşcă şi Bole a deschis scorul încă din minutul 7, după o acţiune frumoasă a lui Panţîru. Gazdele îşi puteau dubla avantajul, după jumătate de oră de joc, cînd Greab l-a bruscat în careu pe acelaşi Bole, dar apoi s-a întins şi a scos şutul lui Andrei Cristea de la 11 metri. Chiar înainte de pauză, tot Bole a fost aproape de gol, dar Greab a intervenit providenţial. Pe final, Eric a simulat şi a fost eliminat pentru al doilea „galben“. Pînă să iasă, brazilianul era să provoace o bătaie generală şi a arătat semne obscene spre publicul pe care l-a acuzat de scandări rasiste. Partida s-a terminat 1-0 pentru CSM Poli, care are acum 4 puncte peste medieşeni, în clasamentul din play-out.
l FC Voluntari - FC Botoşani 1-0 (1-0)
A marcat: Cernat (10, din 11 m)
Formaţia FC Voluntari a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa FC Botoşani, în etapa a 11-a a play-out-ului Ligii 1.  Unicul gol al meciului a fost marcat de Florin Cernat, din penalty, în minutul 10.  l Voluntari: Balauru - Maftei, Spahija, Cazan, Acsinte - Novac, L. Marinescu (89 Curelea) - G. Deac (57 Căpăţână), Cernat (46 Tăbăcariu), Ivanovici - Ad. Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu. l Botoşani: Cobrea - G. Miron, Cucu (78 L. Buş), Tincu - Unguruşan, Vaşvari, Bordeianu, S. Popovici - M. Roman (71 Moruţan), Kuku (58 Herghelegiu), Golofca. Antrenor: Leo Grozavu. Cartonaşe galbene: Spahija (36), Ad. Bălan (58), L. Marinescu (81), Tăbăcariu (86), Cazan (90+1) - Cucu (9), Tincu (45), Vaşvari (69) Meciul a fost arbitrat de Andrei Chivulete, ajutat de asistenţii Vlad Bârleanu şi Florin Păunescu, iar George Rădulescu a fost rezervă. Observatorii întâlnirii de la Voluntari au fost Sorin Boca şi Constantin Stătescu.
l Pandurii Tg. Jiu - ASA Tg. Mureş 1-0 (0-0)
A marcat: Da Silva (73)
Echipa Pandurii a egalat Concordia Chiajna şi pe ACS Poli Timişoara în clasamentul din play-out, cu trei etape înainte de finalul sezonului, după victoria cu 1-0 în faţa codaşei ASA Tg. Mureş, care a retrogadat din punct de vedere matematic, în urma acestui rezultat. După o primă repriză fără ocazii, fostul jucător al mureşenilor, Yasin Hamed, a avut prima şansă serioasă a partidei, în minutul 67. Meciul şi retrogradarea matematică a echipei lui Ionel Ganea a fost decisă la şutul superb al lui Erico da Silva, în minutul 73. S-a terminat 1-0 pentru formaţia pregătită de Flavius Stoican, dar gorjenii rămîn pe loc retrogradabil. Însă, acum sînt despărţiţi doar de golaveraj de Concordia, în faţa căreia au rezultate directe mai bune, şi de ACS Poli Timişoara, adversarul din runda următoare.