Curierul Zilei - Goluri în minutele 3 şi 95

*** Punctul de pensie creşte semnificativ     *** Angajaţii de la Finanţe ameninţă cu greva     *** PASTILA de UMOR      *** Program nou la Zona de picnic Făget      *** Stadiul lucrărilor de investiţii executate pe domeniul public      *** 1092 de focare, 360.800 porci ucişi!     *** Volumul construcţiilor în scădere!     *** Expoziţia «Seminţe cu suflet», la Piteşti     *** Alege să nu fumezi!     *** Pensionarii aşteptaţi la bilete de tratament!     *** Primarul s-a ales cu camionul confiscat      *** Tînăr de 28 de ani, găsit spînzurat!     *** În arest după ce a spart o casă     *** Deţinuţii îşi pot executa pedeapsa acasă!     *** A murit şoferiţa de TIR care ajuta cîinii abandonaţi      *** Consumator de droguri, condamnat     *** Scandaluri sfîrşite la spital     *** „Meci greu, dar mergem să câştigăm“     *** „N-am primit nici o solicitare fermă”      *** Derby pentru supremaţie!     *** Vor să bată campioana!     *** 9 ani de la dispariţia lui Constantin Cârstea

Goluri în minutele 3 şi 95 Imprimare E-mail
vineri, 26 mai 2017

Goluri în minutele 3 şi 95

Ceea ce începe prost se termină la fel de prost spune un vechi proverb românesc, iar acest lucru au păţit şi galben-verzii în deplasarea de la Oradea. Meciul a început prost pentru Mioveni, cu un gol primit în minutul 3, şi s-a terminat şi mai prost, cu un alt gol în ultimul minut de prelungiri, ultima reuşită consfiinţind şi victoria gazdelor.

Meciul de la Oradea a fost unul destul de disputat în care se putea impune oricare dintre echipe. Pînă la urmă, gazdele au avut cîştig de cauză, într-o partidă spectaculoasă, care a oferit de toate, goluri, eliminări şi scandal. Gazdele au marcat la prima fază de poartă un gol norocos, mingea nefiind respinsă cum trebuie de apărarea argeşeană. Pînă la finalul reprizei, orădenii nu s-au mai văzut în joc, perioadă în care oaspeţii au fost la coducere, forţînd egalarea, şi reuşind-o în cele din urmă în minutul 32 prin Galan. La ultima fază a primei părţi, gazdele au ratat singuri cu portarul, Roşu ratînd incredibil din faţa lui Popescu. După pauză, s-a jucat în aceeaşi notă a primei reprize, cu CS Mioveni la conducere, dar cu gazdele ratînd cele mai mari ocazii. Pînă în minutul 75, Galan a lovit şi el bara transversală cu un şut din vole de la 16 m, iar în minutul 76, Gugu a salvat echipa, cu o intervenţie pe linia porţii, după ce Codoban driblase portarul şi trimisese spre poarta goală. CS Mioveni putea da lovitura pe final, însă, în minutele 78 şi 90, şuturile lui Neagoe au trecut de puţin pe lîngă. Lovitua au dat-o însă gazdele, în minutul 5 de prelungiri, asta după ce, tot în prelungiri, Popescu a scos un gol ca şi făcut de pe linia porţii. La faza din minutul 95, Hlinca a rămas nemarcat în careul mic, pe lung, şi a îndeplinit o simplă formalitate, înscriind cu capul pe lîngă Popescu. Înfrîngerea de la Oradea a spulberat practic orice vis al Mioveniului de a mai promova în acest sezon, formaţia pregătită de Florin Marin fiind la 7 puncte distanţă (înainte de jocul de ieri la UT-ei) de ultimul loc promovabil, în condiţiile în care nu mai are decît două partide de disputat. În următoarea etapă, CS Mioveni va juca duminică seara, acasă, cu CS Afumaţi, iar în ultima rundă a sezonului, galben-verzii pot fi arbitri în lupta pentru promovare, jucînd în deplasare la actualul loc 2, Sepsi.
Clasament
1. Juventus Bucureşti        32    25    3                   4        71-18      78
2. Sepsi Sfîntu Gheorghe        32    20    7                   5       60-28      67
3. UTA Bătrîna Doamnă        32    20    5                   7       61-28      65
4. CS Mioveni        32    17    7                   8       49-26      58
5. FC Braşov        32    15    10                7        47-32      55
6. Chindia Tîrgovişte        32    17    3                 12       52-35      54
7. CS Afumaţi        32    15    5                 12       51-34      50
8. Dunărea Călăraşi        32    14    8                 10       46-40      50
9. Olimpia Satu Mare        32    14    6                 12       42-34      48
10. Luceafărul Oradea        33    14    4                 15       47-37      46
11. Dacia Unirea Brăila        32    14    4                 14       37-46      46
12. Foresta Suceava        32    12    5                 15       49-62      41
13. ASU Poli Timişoara        33    10    8                 15       46-56      38
14. FC Academica Clinceni  33    11    5                 17       46-68      38
15. CS Baloteşti        31    9    6                 16       38-52       33
16. Metalul Reşiţa        32    6    3                  23      35-73      21
17. CSM Rîmnicu Vîlcea        32    4    6                  22      16-64      18
18. Unirea Tărlungeni        32    2    5                  25      15-75    1
19. ACS Berceni        0    0    0                  0          0-0    0
20. Şoimii Pîncota        0    0    0                  0          0-0    0