Curierul Zilei - Promovare ratată!

*** Apă cu bacterii în trei comune!     *** Sîntem campioni la mame sub 15 ani!     *** PASTILA de UMOR      *** Cursurile pietei valutare     *** Ursul a mîncat oaia omului     *** Turist de 22 de ani, mort de frig     *** A căzut în cap, pe casa scării      *** A nins pe Transfăgărăşan      *** Imnul Centenarului pe acorduri de pian!     *** Concert de pian pentru 4 mîini     *** Pasionalul tango, la Davila     *** 6 medalii la Campionatul Naţional     *** „Putem obţine o medalie în acest sezon“     *** Începe Memorialul Ziguli     *** Bogdan Cuzma a cîştigat Trofeul Câmpulung Muscel 2018     *** Cupa Romaniei Faza pe judeţ      *** Învinşi în deplasarea de la Horezu     *** Vor calificare în optimi!     *** Fost antrenor al Mioveniului, la Dinamo

Promovare ratată! Imprimare E-mail
luni, 26 iunie 2017

Unirea Bascov n-a reuşit să treacă de campioana Sibiului la barajul pentru Liga III:

Promovare ratată!

Unirea Bascov a ratat sîmbătă promovarea în Liga a III-a, după ce a pierdut şi returul barajului cu FC Avrig. Campioana Sibiului se impusese în tur cu 1-0, după un meci în care ostilităţile au fost conduse de argeşeni, iar în retur, sîmbătă, pe terenul de la Bradu au cîştigat din nou, cu 3-1.

În meciul de la Bradu au fost două reprize diferite, prima aparţinînd clar gazdelor, care s-au jucat cu ocaziile, şi a doua în care aveau să plătească pentru naivitatea de care au dat dovadă pînă atunci. Sibienii au început în forţă partida, avînd 10 minute în care au încercat să pună presiune pe elevii lui Chiţa, însă fără a-şi crea vreo ocazie de gol. Apoi, în minutul 11, Dalu este faultat în careu, iar Dima transformă lovitura de pedeapsă. După penalti, Unirea Bascov a început să se joace cu ocaziile, iar Ion, Tănase şi Linte au ratat incredibil din situaţii excelente de gol. Apoi, în minutul 40, oaspeţii au dat lovitura şi au egalat, la a doua fază în care au dus mingea în careul advers, Coşovanu, profitînd de o greşeală a lui Linte, care nu a reuşit să respingă, a scăpat singur cu Datcu şi a egalat. Golul primit a turnat plumb în ghete argeşenilor, iar după pauză, ratările din prima repriză aveau să se răzbune. În minutul 50, Chirciu ia mai întîi galben pentru simulare în careul advers, la o fază în care a fost de fapt faultat, iar în faza imediat următoare face el penalti şi e eliminat, iar lovitura de pedeapsă e transformată de autorul primului gol, Coşovanu. FC Avrig a dat lovitura de graţie în minutul 82 prin Coman, care a surprins pe un contraatac apărarea gazdelor, ieşită să alerge după e­galare, iar în minutul 90, Bascov ratează şansa reducerii din handicap şi iroseşte un penalti prin Dalu.
Pentru Unirea Bascos este a doua oară cînd ratează promovarea în Liga a III-a, după ce acum două sezoane echipa areşeană a mai pierdut un baraj, în faţa dîmboviţenilor de la FC Aninoasa.
Unirea Bascov - FC Avrig 1-3 (1-1);  în tur 0-1
Au marcat: Dima (11 din 11 m)/Coşovanu (40, 50 din 1m), Doman (82)
Unirea Bascov: Datcu - Ciocîrlan, Linte, Leca, Chirciu - Taudor, Tănase, Dima, Ion, Boboacă -  Dalu. Au mai jucat: Carcadia, Petre, Anghel. Antrenor Alin Chiţa.