Curierul Zilei - Panţuroiu, bronz la Campionatul European!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Panţuroiu, bronz la Campionatul European! Imprimare E-mail
marţi, 27 iunie 2017

Atleta musceleană a urcat pe podium în Finlanda

Panţuroiu, bronz la Campionatul European!

Weekend-ul trecut, în Finlanda, la Vaasa, a avut loc Campionatul European de atletism pe echipe, competiţie la care au participat 12 team-uri. La această întrecere alături de România s-au aliniat la start Belgia, Bulgaria, Danemarca, Estonia, Finlanda, Irlanda, Norvegia, Portugalia, Elveţia, Suedia şi Turcia. Ţara noastră a încheiat Campionatul European Liga I pe poziţia a şaptea cu 246 puncte. Podiumul a revenit Suediei (320,50 pct.), Finalandei (314,50 pct.) şi Elveţiei (305,50 pct.), echipe care au promovat în Superligă. Au retrogradat în Liga a II-a Estonia (203 pct.), Bulgaria (193,50 pct.), Danemarca (187 pct.).

Argeşul a fost reprezentat la acest concurs de Andreea Panţuroiu de la LPS Cîmpulung - CSM Oneşti şi de Ionuţ Neagoe de la CSU Piteşti. Sportiva musceleană a luat startul în proba de triplusalt şi a reuşit să termine pe locul 3, obţinînd astfel medalia de bronz cu un salt care a măsurat 13,80 m. Argeşeanca a fost depăşită de bulgăroaica Gabriela Petrova (13,98 m) şi portugheza Patricia Mamona(14,02 m). Cu acest rezultat, Panţuroiu a adus în conturile României 10 puncte. Ionuţ Neagoe a luat startul în probele de 200 m şi 4x100 m. În proba de ştafetă, România a terminat pe locul 4, iar în finala probei de 200 m, Ionuţ a terminat pe locul 7. În programul de concurs au fost prevăzute 40 de probe, cîte 20 la masculin şi tot atîtea la feminin. Clasamentul final s-a întocmit prin adiţiune de puncte, mai precis 1 punct pentru ultimul loc şi 12 pentru primul. Abandonul sau neprezentarea atrage după sine punctaj nul. Primele trei team-uri clasate promovează anul viitor în Superligă, în timp ce ultimele trei retrogradează în Liga a II-a. Delegaţia noastră a fost reprezentată la acest concurs de 61 de persoane, dintre care 47 de sportivi (23 la feminin şi 24 la masculin). Obiectivul fixat de conducerea Federaţiei de Atletism a fost clasarea între locurile 3-6.