Curierul Zilei - Victorie la scor de tenis!

*** Punctul de pensie creşte semnificativ     *** Angajaţii de la Finanţe ameninţă cu greva     *** PASTILA de UMOR      *** Program nou la Zona de picnic Făget      *** Stadiul lucrărilor de investiţii executate pe domeniul public      *** 1092 de focare, 360.800 porci ucişi!     *** Volumul construcţiilor în scădere!     *** Expoziţia «Seminţe cu suflet», la Piteşti     *** Alege să nu fumezi!     *** Pensionarii aşteptaţi la bilete de tratament!     *** Primarul s-a ales cu camionul confiscat      *** Tînăr de 28 de ani, găsit spînzurat!     *** În arest după ce a spart o casă     *** Deţinuţii îşi pot executa pedeapsa acasă!     *** A murit şoferiţa de TIR care ajuta cîinii abandonaţi      *** Consumator de droguri, condamnat     *** Scandaluri sfîrşite la spital     *** „Meci greu, dar mergem să câştigăm“     *** „N-am primit nici o solicitare fermă”      *** Derby pentru supremaţie!     *** Vor să bată campioana!     *** 9 ani de la dispariţia lui Constantin Cârstea

Victorie la scor de tenis! Imprimare E-mail
(7 voturi)
luni, 03 iulie 2017

Alb-violeţii au cîştigat primul amical fără să forţeze

Victorie la scor de tenis!

FC Argeş a cîştigat la scor de tenis primul meci de verificare din perioada precompetiţională. Echipa de fotbal a Piteştiului a cîştigat, sîmbătă dimineaţă, cu 6-1 confruntarea din deplasare, cu ACS Basarabi Curtea de Argeş, formaţie de Liga a IV-a din Argeş.

Iordan Eftimie, antrenorul grupării din Trivale, a utilizat în această partidă tot lotul de jucători pe care l-a avut la dispoziţie în încercarea de a vedea potenţialul fiecărui fotbalist. Alb-violeţii au deschis scorul încă din minutul 13, prin Alin Popa care, după ce a driblat doi fundaşi, a şutat în forţă, la colţul lung, din interiorul careului. Curtea de Argeş a restabilit egalitatea un minut mai tîrziu prin Mina care l-a învins pe Popescu cu un şut din careu. Piteştenii s-au desprins din nou pe tabelă prin Nilă care a pătruns în careu şi a şutat fără speranţă pentru goalkeeperul gazdelor.  Pînă la finalul primului mitan, alb-violeţii au mai punctat de două ori, din penalti, prin Năstăsie şi Deaconescu. După pauză, echipa de fotbal a Piteştiului a mai înscris de două ori, prin Voinescu şi Panait, dar şi-a mai trecut în cont încă 7 - 8 ocazii mari de gol. Alb-violeţii se pregătesc acum pentru plecarea în cantonamentul de la Govora care este programat în perioada 5 - 15 iulie.

n ACS Basarabi Curtea de Argeş - FC Argeş 1-6 (1-4)

FC Argeş: Popescu - Şerbănică, Cotigă, Deaconescu, Torişte - Panait, Şerban, Alin Popa, Năstăsie - Cruceru, Nilă. După pauză, au mai intrat Nicuşor Grecu, Mihăiescu, David, Piscanu, ancea, Cătălin Barbu, Cătălin Stan, Costi Tofan şi Voinescu. Antrenor: Iordan Eftimie.

Susţinuţi de galerie

În confruntarea de la Curtea de Argeş, alb-violeţii au fost susţinuţi şi de o micuţă, dar inimoasă galerie. Suporterii lui FC Argeş au cîntat pe toată durata partidei şi i-au încurajat pe jucă­tori. La finalul partidei, băieţii lui Eftimie le-au mulţumit fanilor pentru sprijinul moral.

Pauze dese de hidratare

Partida de la Curtea de Argeş a început la ora 9.45 şi nu la ora 10, cum era programată iniţial. Conducătorii celor două cluburi au luat această hotărîre din cauza caniculei. Astfel, în jurul orei 11.30, cînd centralul a fluierat finalul meciului, temperatura aerului sărise de 30 de grade Celsius. Şi pe durata celor 90 de minute, fotbaliştii au făcut mai multe pauze pentru a se hidrata.