Curierul Zilei - România, vicecampioană balcanică!

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

România, vicecampioană balcanică! Imprimare E-mail
marţi, 04 iulie 2017

Atleţi din 16 ţări au concurat la Piteşti

România, vicecampioană balcanică!

Duminică seară, s-a încheiat a 47-a ediţie a Campionatului Balcanic de Atletism rezervat juniorilor. La întrecerea de pe stadionul Nicolae Dobrin, din Piteşti, au participat sportivi din Albania, Armenia, Bos­nia-Herţegovina, Bul­garia, Croaţia, Cipru, Georgia, Grecia, Israel, Macedonia, Republica Moldova, Muntenegru, România, Serbia, Slove­nia şi Turcia.

La finalul celor două zile de concurs, România a cucerit argintul, primul loc fiind ocupat de Turcia, locul 3 fiind ocupat de Grecia. Atleţii tricolori au cîştigat 26 de medalii, dintre care 10 medalii de aur, 7 medalii de argint şi 9 medalii de bronz. Turcia a ocupat primul loc al clasamentului cu 11 medalii de aur, 7 de argint şi 9 de bronz, iar locul trei a fost ocupat de Grecia cu 8 medalii de aur, 8 de argint şi 7 de bronz. Pentru România au cîştigat aurul Bianca Anton (400 m), Marina Baboi (100 m, 200 m), Dorin Andrei Rusu (5.000 m), Vanessa Balaci, Andrea Miklos, Diana Volf, Marina Baboi (4x100), Alexandru Tache (triplu salt), Ana Adela Stanciu (aruncarea ciocanului), Nicoleta Iulia Banaga, Cristina Bălan, Maria Scrob, Bianca Anton (4x400). Pe treapta secundă a podiumului au urcat Adrian Garcea (1.500 m), Nicoleta Iulia Banaga (400 m garduri), Diana Ana Maria Ion (triplu salt), Robert Breahna, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, Ştefan Florian (4x100), Andrea Miklos (200 m), Angela Olenici (1.500 m), Răzvan Cristian Grecu (triplu salt), Petre Herman (3000m), Alexandru Vlad, Cristian Voicu, David Iustin Năstase, Denis Dobrica (4x400). Medaliile de bronz au fost cîştigate de către Ioana Diana Ţigănaşu (aruncarea discului), Bogdan Ioan Sitoianu (lungime), Ionuţ Apostu (greutate), Mihaiţă Andrei Micu (aruncarea ciocanului), Violeta Elena Dan (3.000 m obstacole), Cristina Bălan (800 m), Diana Ana Maria Ion (lungime), Izabela Spiridon (5.000 m), Ioana Nesteriuc (heptatlon).

Atleţii argeşeni, pe podium

Cea mai bună sportivă şi cel mai bun sportiv al competiţiei au fost Milica Gardasevic din Serbia, care a adunat, conform sistemului IAAF de punctare a performanţelor, 1.121 de puncte pentru performanţa sa de 6.56m în proba de lungime, şi Odysseas Mouzenidis din Grecia, care a primit 1.101 puncte pentru performanţa sa de 19,67 m în proba de aruncare a greutăţii. La această ediţie a Campionatului Balcanic, atleţii argeşeni au cîştigat 4 medalii, dintre care 1 de aur, 2 de argint şi 1 de bronz. Alexandru Tache de la LPS Viitorul Piteşti a cucerit titlul de campion balcanic la triplusalt. Ciprian Daroczi şi Mariusan Dobrică de la CSM Piteşti au cîştigat argintul cu ştafetele de 4x100 şi 4x400 m. Medalia de bronz a fost adjudecată de Violeta Elena Dan ( LPS Viitorul Piteşti), în proba de 3.000 m obstacole.

Campionii, premiaţi de primar

La competiţia găzduită de stadionul Nicolae Dobrin a fost prezent şi Cornel Ionică, primarul Piteştiului, care a oficiat festivitatea de premiere la o probă: „Desfăşurarea Campionatelor Balcanice de Atletism - juniori pe stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, în perioada 1 - 2 iulie, a reprezentat un cîştig pentru oraşul nostru şi totodată o recunoaştere internaţională a nivelului bazei sportive piteştene, care oferă cele mai bune condiţii din ţară noastră pentru competiţii atletice. Onoarea de a înmîna medaliile de aur sportivelor românce care au cîştigat locul I la proba de 4X400 m mă bucură şi reprezintă dovada sprijinului şi implicării Primăriei în organizarea şi desfăşurarea competiţiei atletice internaţionale la Pitesti“, a scris edilul pe contul său de socializare.