Curierul Zilei - Chinuri pentru Dică şi „Astra II“

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Chinuri pentru Dică şi „Astra II“ Imprimare E-mail
miercuri, 19 iulie 2017

Liga 1 - Retrospectiva etapei 1

Chinuri pentru Dică şi „Astra II“

Noul sezon al Ligii I a debutat în acest week-end fără surprize. Pot surprinde doar chinurile prin care a trecut Dică cu „Astra II“ sau FCSB, cum vrea fiecare să ii spună, şi poate egalul CFR-ului la Botoşani, avînd în vedere tam-tam-ul care s-a făcut pe marginea acestor echipe în pauza competiţională. În rest, victorii aşteptate: a oltenilor cu Iaşi, a Timişoarei la Chiajna, a lui Dinamo cu Juventus, a Astrei cu Sepsi şi a Viitorului cu Mediaş.

CSU Craiova - Poli Iaşi 2-0 (0-0)

Au marcat: Băluţă (42), Gustavo (50)
CS U Craiova a învins-o pe CSM Poli Iaşi cu scorul de 2-0 (1-0), la Drobeta Turnu Severin, în primul meci al noului sezon din Liga I. Alexandru Băluţă a marcat primul gol al ediţiei 2017-2018, în minutul 42, cu capul, la centrarea lui Andrei Ivan. Oltenii au reuşit al doilea gol prin brazilianul Gustavo (50). CS U Craiova a avut şi două bare, prin Hristo Zlatinski (29) şi Băluţă (66). A fost primul meci oficial atît pentru antrenorul craiovenilor, italianul Devis Mangia, cît şi pentru Flavius Stoican, pe banca ieşenilor. CSM Poli Iaşi avea 15 meciuri fără înfrîngere, opt dintre ele în deplasare, înaintea partidei de la Turnu Severin, în timp ce Craiova a obţinut prima victorie pe teren propriu din ultimele cinci meciuri.

Concordia Chiajna - ACS Poli Timişoara 0-1 (0-0)

A marcat: Bîrnoi (50)

Start cu dreptul în Liga 1 pentru ACS Poli Timişoara, care s-a impus la Chiajna, în faţa Concordiei. Oaspeţii au fost mai periculoşi în prima repriză. Artean a ratat incredibil la centrarea lui Ţigănaşu, iar şutul lui Vaşvari a ocolit de puţin poarta apărată de Bălgrădean. Concordia n-a reuşit să fie periculoasă la poarta lui Straton, iar eforturile bănăţenilor s-au concretizat la cinci minute de la reluare. Alex Munteanu a centrat perfect pentru Bîrnoi, care a înscris primul său gol în Liga 1. Soljic a şutat apoi frumos din întoarcere, dar portarul Concordiei s-a opus. Ilfovenii au ratat egalarea în minutul 82, prin Marian Cristescu, iar ACS Poli Timişoara s-a impus cu 1-0. Etapa viitoare, ACS Poli Timişoara primeşte vizita lui FCSB, iar Concordia Chiajna joacă pe terenul lui CS U Craiova.

Juventus Bucureşti - Dinamo 0-3 (0-1)

Au marcat: Rivaldinho (32), Nacimento (66), Nedelcearu (93)

Dinamoviştii au deschis scorul prin brazilianul Rivaldinho (32), cu o lovitură de cap, la centrarea portughezului Diogo Salomao. Al doilea gol al echipei antrenate de Cosmin Contra a fost reuşit de portughezul Filipe Nascimento (66), la debutul său pentru „alb-roşii“, la doar 9 minute de introducerea sa pe gazon. Nedelcearu a închis tabela în prelungiri (90+3), reluînd în plasă mingea respinsă de Pedro Mingote la şutul lui Valentin Costache. Succesul echipei din Ştefan cel Mare a fost facilitat şi de faptul că Juventus a rămas în zece oameni din minutul 53, cînd Mădălin Mihăescu a primit al doilea cartonaş galben. A fost prima eliminare din această ediţie de campionat. Juventus a avut două ocazii bune în prima repriză, prin Ciprian Petre (18) şi Florin Ştefan (45), şi pe final, prin George Călinţaru (81).

Astra Giurgiu - Sepsi 1-0 (0-0)

A marcat: Marquinhos (50)

Primul meci în Liga I al echipei covăsnene a fost decis de golul marcat de brazilianul Marquinhos (50). Antrenorul Edi Iordănescu obţine a doua sa victorie consecutivă pe banca Astrei, după 3-1 cu formaţia azeră Zira FK, în turul al doilea preliminar al Europa League. Astra a mai avut ocazii de gol prin Anthony Le Tallec (11, 25), dar portarul Roland Niczuly s-a opus de fiecare dată, iar Valentin Gheorghe (80) nu a nimerit poarta. Thiaw a fost cel mai periculos jucător al oaspeţilor, însă şuturile sale din minutele 65 şi 72 nu şi-au atins ţinta.
n FCSB - Voluntari 2-1 (1-0)

Au marcat: Budescu (34), Man (92) / Bălan (55)

Victorie pentru FCSB la debutul oficial al lui Nicolae Dică. Vicecampionii au cîştigat în prelungiri meciul din prima etapă, cu FC Voluntari. Ilfovenii au pus probleme încă din debut. Deac şi Marinescu au fost aproape să deschidă scorul pe Arena Naţională. Aflat la primul meci în tricoul roş-albaştrilor, Budescu s-a făcut imediat remarcat. A încercat să înscrie din corner, dar Balauru a respins. Portarul Voluntariului a fost atent şi la lovitura liberă executată de mijlocaşul venit de la Astra. Totuşi, la aceeaşi fază, l-a faultat pe Tănase, iar arbitrul Găman a acordat penalty. Budescu a executat impecabil, în plasa laterală. După pauză, Dennis Man putea dubla avantajul gazdelor - nu a găsit spaţiul porţii din poziţie ideală. Oaspeţii nu au stat pe gînduri şi au restabilit egalitatea. Scăpat din marcaj de Larie, Adrian Bălan l-a învins pe Niţă. Imediat după reluarea jocului, Man a mai semnat o ratare uriaşă. Transversala s-a opus. În al doilea minut al prelungirilor, tînărul de 18 ani s-a revanşat şi a înscris golul victoriei pentru FCSB.

Viitorul - Gaz Metan Mediaş 3-0 (2-0)

Au marcat: Aurelian Chiţu (31), Cristian Ganea (37), George Ţucudean (61).
Campioana Viitorul a învins Gaz Metan Mediaş cu scorul de 3-0, în prima etapă a Ligii I de fotbal. Echipa antrenată de Gheorghe Hagi s-a impus prin golurile marcate de Aurelian Chiţu (31), Cristian Ganea (37), din lovitură liberă de la circa 25 de metri, şi George Ţucudean (61). Fiecare formaţie a avut câte o bară, gazdele prin Ovidiu Herea (29), iar medieşenii prin Cristian Danci (73), portarul Victor Rîmniceanu respingând în transversală mingea expediată din lovitură liberă. Viitorul a cerut un penalty în min. 86, la un duel între Ţucudean, pe de o parte, portarul Alexandru Greab şi Danci, de cealaltă parte. Alexandru Buziuc (90+1) a ratat singur cu portarul Rîmniceanu. Partida a fost precedată de un moment de reculegere în memoria lui Ioan Aloman, fostul organizator de competiţii al clubului Gaz Metan Mediaş.

FC Botoşani - CFR Cluj 1-1 (1-1)

Au marcat: Burcă (30)/Ho­ban (10)
Revenit în Liga I după opt ani, Dan Petrescu a debutat cu un egal pe banca CFR-ului,
1-1 în deplasarea cu Botoşani. Campioana transferurilor, CFR Cluj, a avut în primul 11 şase jucători veniţi în această vară. Dintre aceştia, Hoban a deschis scorul pe terenul Botoşaniului după zece minute. În minutul 30, gazdele au cerut penalty, dar Marcel Bîrsan a acordat corner. Din acea fază însă, echipa lui Costel Enache a egalat prin Burcă. Mijlocaşul care a ratat transferul la FCSB, Moruţan, şi-a încercat norocul de la distanţă, dar Vîtcă a respins. În minutul 72, Omrani a căzut în careu, însă, în loc de penalty, francezul a primit al doilea galben şi a fost eliminat. Patru minute mai tîrziu, atacantul împrumutat de Dinamo, Daniel Popa, a trecut puţin pe lîngă pentru 2-1 în favoarea Botoşaniului.     Sursa: www.digisport.ro