Curierul Zilei - A fost 3-0, dar s-a terminat 3-3!

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

A fost 3-0, dar s-a terminat 3-3! Imprimare E-mail
sâmbătă, 22 iulie 2017

CS Mioveni a disputat un nou amical cu multe goluri

A fost 3-0, dar s-a terminat 3-3!

CS Mioveni a remizat joi seara în al treilea amical al acestei veri, scor 3-3, cu nou-promovata în Liga secundă Metaloglobus Bucureşti. Partida s-a disputat la baza sportivă a FRF de la Buftea, acolo unde s-au jucat şi pre­cedentele jocuri ale argeşenilor. Meciul s-a disputat pe durata a două reprize de cîte 50 de minute.

Ca şi în precedentele amicale, Florin Marin a dat posibilitatea tuturor jucătorilor să evolueze în acest meci, cu trei excepţii: Florescu, pentru că este accidentat, portarul al treilea, Preda, şi Arsenică, jucător ce nu a intrat încă în ritmul echipei. Partida a avut două părţi di­ametral opuse: prima în care argeşenii au condus ostilităţile, dominînd, marcînd şi ratînd foarte mult, şi a doua, în care adversarul a fost la conducere. Cele două evoluţii au şi explicaţii: în prima repriză au fost folosiţi jucători ce au şanse mari să se regăsească şi printre titularii din campionat, în timp ce după pauză au intrat rezervele şi juniorii promovaţi în vară de la echipa a doua.
În prima repriză, care a fost în totalitate la discreţia argeşenilor, galben-verzii au ratat o sumedenie de ocazii foarte mari şi nu au reşit decît două goluri. Sarabanda ratărilor a început în minutul 12, atunci cînd Neagoe îl lansează excelent pe Ayza pe stînga, brazilianul centrează în centrul careului, unde apare excelent Andor, însă mingea reluată de acesta cu capul din viteză loveşte bara şi apoi faza se stinge, chiar dacă balonul rămîne în suprafaţa de pedeapsă. În minutul 18, la o lovitură liberă puţin lateral stînga, Neagoe trimite direct spre buturi, dar portarul scoate in extremis de la colţul lung. În minutul 30, Mioveniul poartă un atac pe partea dreaptă, Pirtea pasează î-
na­poi la 16 m, Mîrzeanu prelungeşte pentru Neagoe, care trage din prima puţin peste poartă. În minutul 35, Andor pătrunde în adîncime pe stînga, după o pasă peste apărare a lui Neagoe, mijlocaşul rămîne singur cu portarul, însă, în loc să tragă, pasează în centru, de unde adversarul respinge din faţa lui Ene. Din cornerul rezultat, Gugu rămîne în poziţie bună la colţul lung, dar nu nimereşte spaţiul porţii. În minutul 41, după o centrare din corner, Pirtea, venit bine la colţul lung, reia în braţele portarului, iar în minutul 44, Ene preia la colţul scurt o centrare de pe dreapta, însă apărătorul insistă şi mingea iese în corner. În minutul 48, CS Mioveni deschide scorul prin Ene, după o pasă de la Andor, iar în minutele de prelungiri, mai întîi adversarii trimit balonul în bară, după care galben-verzii obţin un penalti, Edi Stoica fiind faultat, iar Neagoe majorează diferenţa la 2-0.
La pauză, Florin Marin a schimbat portarul, a mutat în centrul apărării, înlocuindu-l pe Burnea cu Ichim, iar pe primul l-a mutat la stînga, în locul lui Edi Stoica. De asemenea, a fost schimbat şi sistemul, jucîndu-se cu doi închizători, trei mijlocaşi şi un vîrf, iar în aceste condiţii au apărut pe teren mijlocaşul central Lazăr în locul lui
Neagoe, mijlocaşul stînga în locul lui Ayza şi vîrful Năstăsie în locul lui Ene. Forţa de atac s-a redus simţiţor, asta şi pentru că adversarul a introdus în teren toţi jucătorii experimentaţi pe care i-a avut la dispoziţie, şi deşi repriza a început cu golul trei al Mioveniului, balanţa s-a încheiat ulterior în favoarea nou-promovatei. Au venit mai întîi două goluri în două minute la două greşeli ale apărării, după care la Mioveni au intrat şi 7 juniori. Adversarul a profitat, a forţat, a ratat cîteva ocazii mari, dar a şi egalat în minutul 75, după un nou penalti.
Partida s-a dovedit a fi un bun test pentru antrenorul Florin Marin, care a văzut astfel stadiul de pregătire a elevilor săi, după aproape o lună de la reluarea antrenamentelor şi după două săptămîni de cantonament.
n CS Mioveni - Metaloglobus 3-3 (2-0)
Au marcat: Ene (48), Neagoe (54 din 11 m), Andor (52)
l CS Mioveni (repriza I): Sima - Tirică, Gugu, Burnea, Edi Stoica - Mîrzeanu, Andro, Andrei Neagoe - Pirtea, Ene, Ayza.
l CS Mioveni (repriza II): Croitoru - Tirică (72 Florin Lazăr), Ichim, Gugu (72 Traşcu), Burnea (72 Alexe) - Mîrzeanu (72 Cioc, 94 Comănescu), Rareş Lazăr - Pirtea (72 Neacşu),  Andor (72 Iamandi), Rădescu (78 Vintilă) - Năstăsie (94 Ivan). Antrenor: Florin Marin
Cum s-au marcat golurile:
l 1-0, min. 48: Andor scapă pe stînga, lansat de Neagoe, pasează excelent în faţa porţii, Ene preia şi apoi trage pe lîngă portar
l 2-0, min. 50+4: Edi Stoica pătrunde în careu după o combinaţie frumoasă cu Ayza, cade în duel cu adversarul, se ridică cu balonul la picior şi apoi este agăţat, iar arbitrul dă 11 m, penaltiul fiind transformat de
Neagoe
l 3-0, min. 52: Andor recuperează în jumătatea adversă, îi pasează lui Năstăsie, acesta pătrunde în careu pe stînga, trimite apoi în faţa porţii, unde apare Andor în 6 m, acesta reluînd în plasă
l 3-1, min. 62: Bucureştenii reduc din diferenţă cu un şut direct din lovitură liberă de la 16 m, mingea fiind trimisă pe lîngă zid, în stînga portarului la semiînălţime
l 3-2, min. 64: Adversarii trimit o pasă pe centru, atacantul lor scapă singur cu portarul, este blocat în primă fază, însă mingea îi rămîne şi apoi o trimite în plasă
l 3-3, min. 75: Ichim faultează în careu, iar Metaloglobus egalează din penalti

Tudor, serios ca în oficiale

Meciul de joi seara de la Buftea s-a disputat la baza sportivă a federaţiei de la Buftea şi a fost arbitrat de o brigadă condusă la centru de Alexandru Tudor. „Brad Pitt“ a fost şi în acest meci serios, ca într-o partidă oficială, rigid şi a arbitrat „la sînge“. Centralul a întors mai multe lovituri libere, deoarece nu au fost executate de la locul infracţiunii, şi a sancţionat jucătorii care au executat greşit auturile de la margine, dînd mingea adversarului. La un moment dat în prima repriză, Tudor a oprit jocul după ce doi jucători s-au lovit cap în cap. „V-aţi lovit căpăţănă în căpăţînă!“,
le-a zis arbitrul  jucătorilor, după care a chemat echipele medicale pe teren. Apoi a trimis un jucător bucureştean pe margine, pentru că juca fără jambiere. Apoi, Tudor a oprit o fază la un fault în jumătatea adversă, moment în care Florin Marin a sărit de pe bancă: „Domnu’ Tudor, nu e avantaj?“ - „Avantaj la 70 de poartă nu pot să dau, decît dacă e contraatac“, a fost dialogul dintre antreneor şi central.

Adversarul, promovat de Vintilă

Metaloglobus Bucureşti a fost promovată în acest sezon în liga a II-a de către antrenorul, Bogdan Argeş Vintilă. Fostul goal-keeper al lui FC Argeş pregăteşte de mai mult timp formaţia bucureşteană, iar acum are speranţe mari de la noul sezon. Înainte de meci, Vintilă s-a salutat cu preşedintele Mioveniului, Telu Stancu, portarul avîndu-l antrenor la FC Argeş mai de mult. Astfel, printre jucătorii lui Metaloglobus se numără şi fiul lui Marius Şumudică, acesta evoluînd în prima parte a întîlnirii ca extremă.