Curierul Zilei - Au făcut scor cu oltenii!

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

Au făcut scor cu oltenii! Imprimare E-mail
miercuri, 26 iulie 2017

Victorie categorică cu liga a treia

Au făcut scor cu oltenii!

FC Argeş - FC PAOK Slatina 7-1 (4-0)

FC Argeş a disputat ieri cel de-al treilea meci de verificare din această peri­oa­dă precompetiţională. Echipa pregătită de Iordan Eftimie a cîştigat cu 7-1 amicalul cu FC PAOK Slatina, nou-promovată în liga a treia.

Tehnicianul piteştean a împărţit lotul în două echipe, pentru a le da şansa tuturor jucătorilor din lot să acumuleze minute. Confruntarea cu reprezentanta judeţului Olt a fost dominată de la un capăt la altul de alb-violeţi, care, în afară de cele 7 goluri marcate, şi-au creat şi alte ocazii de a mai înscrie. Piteştenii au deschis scorul după doar 7 minute, prin Alin Popa, care a trimis în plasă cu lovitură de cap din 6 m. Două minute mai tîrziu, argeşenii au majorat diferenţa pe tabela de marcaj prin Năstăsie, care l-a învins pe portarul oaspeţilor cu un şut de la 20 m. Cu un sfert de oră înaintea finalului primului mitan, piteştenii au mai înscris încă o dată prin Cruceru, care a trimis în forţă din interiorul careului. FC Argeş a mai punctat încă o dată pînă la pauză, prin Alin Popa, care a şutat în forţă din careul mic, balonul lovind bara laterală înainte de a intra în plasă. După pauză, echipa din Trivale a mai marcat de două ori prin Costin Stoica şi o dată prin Cătălin Barbu. Oltenii au reuşit golul de onoare prin Bărbuţi, dintr-o fază fixă, cu zece minute înainte de finalul partidei. În urma unei lovituri de colţ, fotbalistul oaspeţilor s-a înălţat peste defensiva gazdelor şi a trimis cu capul în plasă. Amicalul cu oltenii a fost un test util pentru alb-violeţi care, vineri, de la ora 20, vor întîlni Chindia Tîrgovişte, pe stadionul Nicolae Dobrin. În partida de săptămîna trecută, dîmboviţenii s-au impus cu 3-1. Meciul cu Chindia va fi ultimul test pentru ambele echipe înaintea startului noului sezon programat să înceapă pe 5 august.
FC Argeş: Oprican - Oancea, Cotigă, Vişa, Şerbănică - Panait, Şerban, Alin Popa, Cruceru - Năstăsie, Nilă. Pe parcurs au mai intrat Tavi Popescu, Nicuşor Grecu, Pleşa, Mihăiescu, Deaconescu, Cătălin Stan, Costinel Tofan, David, Căpăţînă, Vlad Vlăduţ, Cătălin Barbu, Costin Stoica şi Adelin Voinescu. Antrenor: Iordan Eftimie.
FC PAOK Slatina:  Bugiu - Căpraru, Preda, Ciurea, Nica - Tudor, Amza, Stancu, Florin Marin - Dinu, Iordache. Pe parcurs au mai intrat toţi jucătorii din lot. Antrenor: Ionuţ Tache.
Cum s-au marcat golurile:
Min. 7: 1-0 - Alin Popa trimite cu capul în plasă, în urma unei centrări de pe dreapta.
Min. 9: 2-0 - Năstăsie şutează de la 20 m, însă balonul poposeşte în plasă cu toată opoziţia portarului oltean.
Min. 30: 3-0 - Cruceru îl învinge pe Bugiu cu un şut din interiorul careului.
Min. 42: 4-0 - Alin Popa reuşeşte dubla cu un şut în forţă care, înainte de a intra în plasă, atinge bara.
Min. 62: 5-0 - Costin Stoica trimite în poartă cu capul, în urma unei centrări de pe stînga.
Min. 75: 6-0 - Stoica realizează dubla după ce înscrie din 3 m.
Min. 79: 6-1 - Oltenii înscriu golul de onoare prin Bărbuţi, care a trimis cu capul în plasă, din 6 m, o lovitură de colţ de pe stînga.
Min. 89: 7-1 - Cătălin Barbu stabileşte scorul final, cu un şut în forţă din interiorul careului.

Înot

Scarlat vreaîn finală

Pe 29 iulie, înotătorul piteş­tean Bogdan Scarlat va lua startul la Campionatul Mondial de Nataţie rezervat seniorilor, care se desfăşoară în Ungaria, la Budapesta. Sportivul legitimat la CSM Piteşti va concura în proba de 1.500 m. Obiectivul fixat de conducerea clubului este calificarea în finala a­cestei probe.