Curierul Zilei - Doar un punct la Călăraşi!

*** Reducere de 10% la plata datoriilor!     *** Depuneţi adeverinţa la Casa de Pensii!     *** Două decenii de proiecte de dezvoltare     *** Incendiere anunţată pe Facebook     *** Au atacat un şofer şi l-au jefuit     *** Spărgătorii au interdicţie să se apropie de păgubaş     *** 16 echipaje ISU la Mioveni, în concurs     *** Ministrul Fifor vine la Cîmpulung     *** Şi-au ciocnit maşinile, pe DN 73      *** Beţivan, lovit de maşină cînd traversa      *** Racordaţi ilegal la energie electrică     *** Jandarmii au donat sînge     *** Pe podium la Cupa Romgaz     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** Raicu la Campionatul Mondial     *** La Bradu s-au stabilit campionii!     *** Peste 80 de piloţi la Trofeul Cîmpulung Muscel      *** Liga 1     *** CS Mioveni joacă ani la Piteşti, cu CSO Ploepni     *** Sporting Lieşti - Mioveni, în Cupă     *** Programul şaisprezecimilor de finală este următorul:

Doar un punct la Călăraşi! Imprimare E-mail
miercuri, 16 august 2017

Liga a II-a, etapa 2: Dunărea Călăraşi - CS Mioveni 1-1

Doar un punct la Călăraşi!

CS Mioveni s-a întors doar cu un punct din deplasarea de la Călăraşi, meciul disputîndu-se, sîmbătă, pe o vreme caniculară, în Călăraşi. Galben-verzii au făcut un joc bun, dar adversarul s-a agăţat de şansa pe care a avut-o şi a reuşit un rezultat oarecum surprinzător.

După aspectul jocului însă scorul final este unul echitabil, ambele echipe ratînd ocazii bune şi ambele avînd perioadele lor de dominare. Primele zece minute au aparţinut gazdelor care au început în forţă şi au ratat două mari ocazii, la una remarcîndu-se portarul Croitoru, iar la alta, arbitrii au dictat off-side la Kanda. A urmat apoi un sfert de oră în care Mioveniul a fost la conducerea jocului şi a ratat două ocazii bune prin Lazăr şi Năstăsie, şuturile acestora fiind periculoase. În minutul 18 însă, Ayza, omul de la care se aşteptau multe în acest joc, se accidentează şi este schimbat cu Rădescu. În minutul 27, Dunărea ratează prin Ţenea o ocazie mare, fundaşul scăpat singur nimerind bara din interiorul careului. Au urmat apoi accidentarea şi înlocuirea lui Tirică. În minutul 43, pe un nou fond de dominare, CS Mioveni dă lovitura prin Rădescu, nou-intrat, însă avantajul nu ţine decît două minute, pentru că pe contraatac, Traşcu face henţ la 25 - 30 de m de poartă, iar Kanda transformă impecabil, peste zid, pe colţul scurt. După pauză, ocaziile de gol au alternat. Mai întîi, gazdele au ratat prin Danciu, portarul Croitoru remarcîndu-se, pentru ca apoi Andor şi Năstăsie să nu poată să-l învingă pe portar, iar Florescu să şuteze peste. La jumătatea reprizei secunde, Mioveniul a fost din nou la un pas să dea gol, dar portarul Cezar Lungu a fost la post atît în faţa lui Năstăsie, cît şi în faţa lui Rădescu. În ultimul sfert de oră, Năstăsie trage în portar, Velici îl face remarcat din nou pe Croitoru, Andor, Rădescu şi Florescu irosesc un contraatac, gazdele trimit încă o dată în portarul nostru, iar Neagoe încheie seria ocaziilor cu un şut pe lîngă, de la 25 m. Egalul obţinut la Călăraşi este unul bun pentru Mioveni, dar galben-verzii rămîn totuşi cu gustul amar că ar fi putut mai mult.
Dunarea Calaraşi - CS Mioveni 1-1 (1-1)
Au marcat: Kanda (45) / Radescu (42)
l Calaraşi: Cezar - Ţenea, Matei, Şandru, Ibrian - Danciu (88
Niculae), Preoteasa, Puşcaş (73 Velici), Kanda (78 Pop) - Puşcaşu, Valentin Alexandru. Antrenor: Mirel Condei
l Mioveni: Croitoru - Tirica (37 Traşcu), Gugu, Ichim, Edi Stoica - Mîrzeanu (86 Andrei Neagoe), Rareş Lazar - Andor, Florescu, Ayza (18 Radescu) - Nastasie. Antrenor: Florin Marin Arbitru: Catalin Marian Pana (Bucureşti) Cartonaşe galbene: Ibrian (49), Şandru (67) / Mîrzeanu (39), Traşcu (44), Gugu (47), Croitoru (90) Stadion: Ion Comşa (Calaraşi) Spectatori: 300
Cum s-au marcat golurile:
l 0-1, min. 42: Radescu este lansat excelent pe dreapta, în careu, de Nastasie, mijlocaşul preia şi împinge balonul în ultimul moment, pe lînga portar
l 1-1, min. 45: lovitura liberă pentru gazde de la 25 m, aproape central, dupa un henţ al lui Traşcu, Kanda transformă impecabil