Curierul Zilei - Hat-trick, Năstăsie!

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

Hat-trick, Năstăsie! Imprimare E-mail
luni, 21 august 2017

Liga a II-a, etapa 3: CS Mioveni - Olimpia Satu Mare 3-0 (1-0)

Hat-trick, Năstăsie!

CS Mioveni a învins la pas pe Olimpia Satu Mare într-o partidă disputată vineri, pe propriul te­ren, și contînd pentru etapa a 3-a a noii ediții de Liga a II-a. Toate golurile meciului au fost marcate de un singur jucător, Cosmin Năstăsie, căpitanul echipei argeșene dînd din nou lovitura, după ce în ultimii ani a fost mai mereu printre marcatorii principali ai echipei.

De altfel, nu este pentru prima oară cînd Cosmin Năstăsie reușește un hat-trick pentru CS Mioveni, acesta realizînd astfel de reușite sezon de sezon. Atacantul Mioveniului, care joacă la 34 de ani ca la prima tinerețe, are în momentul de față, în cele trei partide jucate de echipă, cinci goluri marcate (două cu Afumați, trei cu Olimpia) și două pase de gol (una pentru Andor în primul joc și a doua pentru Rădescu în partida de la Călărași). Evoluția lui Năstăsie nu a trecut neobservată de către antrenorul Florin Marin, acesta lăudîndu-l pe jucător, la finalul partidei, fiind întrebat de ziariști, la conferința de presă, de jocul făcut de atacant. „Năstăsie este un jucător foarte, foarte bun. Și cu Afumați, și la Călărași, a avut evoluții bune. Este un jucător cu experiență care știe să speculeze foarte bine“, a spus Florin Marin despre el.
CS Mioveni - Olimpia Satu Mare 3-0 (1-0)
A marcat: Năstăsie (3 din 11m, 50, 84)
Mioveni: Croitoru - Tirică, Gugu, Ichim, Edi Stoica - Mîrzeanu, Rareș Lazăr - Rădescu (87 Andor), Florescu (68 Pirtea), Andor (80 Neagoe) - Năstăsie.
Antrenor: Florin Marin
Satu Mare: Muntean - Duruș, Mureșan, Munteanu, Brata - Achm (46 Lukacs), Cubaș, Ayoub (60 Rus), Miholca, Ben Khalifa (80 Jurj) - Lusamba.
Antrenor: Tibor Selymeș
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș)
Cartonașe galbene: Edi Stoica (17), Andor (68), Mîrzeanu (78) / Lusamba (32), Ayoub (53)
Stadion Orășenesc, Mioveni,
Spectatori 1.000
Cum s-au marcat golurile:
-min. 3: Florescu este faultat în careu, arbitrul dă penalti fără ezitare, iar Năstăsie îl transformă
-min. 50: Rădescu recuperează și pleacă pe contraatac pe centru, îi pasează apoi în dreapta lui Năstăsie, atacantul intră în careu și șutează în plasă, pe lîngă  portar
-min. 84: Neagoe îl lansează excelent pe Năstăsie peste apărare, acesta scapă singur și înscrie de la marginea careului
Filmul meciului
-min. 3: 1-0!
min. 20: Edi Stoica respinge senzațional din 2 m o reluare a unui adversar către poarta goală, după un corner
-min. 41: contraatac al oaspeților, Lusamba de pe stînga îi pasează pe partea opusă lui Miholca, acesta intră în careu, trage cu exterior la colțul lung, iar mingea trece peste vinclu
-min. 43: corner pentru gazde de pe dreapta, Florescu bate scurt, mingea îi revine și apoi centrează în 6 m, de unde Ichim, singur, fără marcaj, reia defectuos cu capul, mult peste
-min. 44: Năstăsie trimite peste apărare un balon pentru Andor, însă acesta nu ajunge, portarul luîndu-i fața
-min. 50: 2-0
-min. 65: Năstăsie preia și apoi trage de la 16 m din prima, peste poartă
-min. 84: 3-0
-min. 88: Năstăsie preia în 6 m, rămîne singur cu portarul, dar apoi trage în goalkeeper
Observatorul delegat nu a mai ajuns la meci
Inițial pentru partida de la Mioveni, Federația Română de Fotbal l-a delegat ca observator de joc pe Cristian Petropulos din Alba Iulia. Acesta nu a mai ajuns însă la joc, rămînînd blocat în traficul de pe Valea Oltului. De altfel, Petropulos a sunat la Federație și a anunțat situația, iar în locul său a venit ca observator Felix Grigore din București. Acesta din urmă a avut la dispoziție puțin mai mult de o oră de a ajunge la Mioveni, din momentul în care a fost anunțat, însă s-a încadrat în timp, iar partida cu Olimpia s-a disputat în condiții regulamentare cu doi observatori, unul de joc și altul pentru arbitri.
Au debutat 4 din 5
Pînă acum, la CS Mioveni, în noua ediție de campionat au debutat 4 din cei 5 jucători aduși în pauza competițională. Este vorba de Cristian Andor care a fost în toate partidele titular și a jucat toate minutele cu excepeția partidei de vineri cînd a ieșit în minutul 80, de Alexandru Ichim care a intrat din postura de rezervă în prima partidă în minutul 30 și apoi a fost titular în următoarele două jocuri, de Ene care a jucat doar ultimele trei minute în partida cu Afumați și de Pirtea care a debutat în ultimele 22 de minute ale partidei cu Olimpia. Singurul jucător adus în această vară care nu a bifat încă nici un minut este Negoiță, acesta nefiind nici măcar rezervă pînă acum.