Curierul Zilei - FC Argeş - Ştiinţa Miroslava 3-0 (1-0)

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

FC Argeş - Ştiinţa Miroslava 3-0 (1-0) Imprimare E-mail
(5 voturi)
luni, 21 august 2017

FC Argeş - Ştiinţa Miroslava 3-0 (1-0)

FC Argeş a obţinut, vineri seară, prima victorie din acest tur de campionat. În faţa a peste 5.000 de spectatori, alb-violeţii s-au impus cu 3-0 în confrun­tarea de pe propriul teren cu Ştiinţa Miroslava, for­maţie nou-promovată în acest eşalon.

Piteştenii nu aveau decît varianta victoriei în această dispută şi au pus presiune pe adversar încă din primele minute. Alb-violeţii au deschis scorul după numai zece minute. Şerbănică a trimis balonul în plasă din cîţiva metri, după ce portarul oaspeţilor reuşise să respingă în faţă o lovitură de colţ. Gazdele îşi puteau dubla avantajul pe tabelă spre jumătatea primului mitan, însă Avram a scos de sub transversală lovitura liberă de la aproape 30 m, executată de Raul Costin. Moldovenii au încercat să revină în joc, însă Izmană a tras puţin peste poartă de la marginea careului. Cu un minut înainte de pauză, Popescu a scos din viclu şutul-centrare a lui Marin. După revenirea de la cabine, Năstăsie a irosit o mare ocazie de gol. A rămas singur cu portarul Miroslavei, dar a tras în acesta. Cu o jumătate de oră înainte de finalul partidei, Nilă a scos o lovitură de la 11 m care a fost transformată de Ionuţ Năstăsie. Oaspeţii puteau reveni în joc cu zece minute înainte de ultimul fluier, însă Corban, din interiorul careului, a tras în plasa laterală! Alin Popa a stabilit scorul final cu un minut înainte de terminarea timpului regulamentar. Mijlocaşul argeşenilor a prins un şut de senzaţie din interiorul careului care s-a oprit direct în plasă! În minutele de prelungire, FC Argeş mai putea marca încă o dată, însă Avram a scos cu greu, din viclu, şutul lui Raul Costin de la peste 50 de metri! Victoria echipei din Trivale este una absolut meritată, care nu lasă loc de comentarii. Acest succes la scor de neprezentare poate fi un nou început pentru alb-violeţi care prin evoluţii consistente pot ajunge încet - încet în partea superioară a clasamentului.