Curierul Zilei - Remiză cu UTA!

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Remiză cu UTA! Imprimare E-mail
vineri, 25 august 2017

Liga a II-a, etapa a IV-a: CS Mioveni s-a întors cu un punct din deplasarea de la Arad

Remiză cu UTA!

CS Mioveni a obţi­nut, miercuri seara, un punct în depla­sa­rea de la UTA. Parti­da care s-a disputat pe stadionul din Şiria, la 20 km de Arad, s-a termi­nat 1-1, fiecare formaţie avînd ocaziile ei să cîştige.

Gazdele s-au aruncat în atac încă din primul minut, dorind să scape şi de complexul CS Mioveni pe care îl aveau pe propriul teren, pentru că, de la înfiinţare şi pînă acum, partidele disputate la Arad s-au temrinat la egalitate 2-2 şi 0-0. Galben-verzii s-au aşezat însă bine în teren, au respectat sarcinile trasate de Florin Marin şi au respins rînd pe rînd atacurile alb-roşiilor. Astfel, în primul sfert de oră Ichim şi Sima au respins atacurile arădenilor, portarul Mioveniului ieşind pentru prima dată la rampă. A urmat apoi o şansă bună a lui Andor, însă mingea trimisă spre poartă a trecut milimetric pe lîngă. În minutul 20, Asani avea să prevestească golul lui Burlă şi pătrunde frontal, dar Sima este din nou la post şi respinge senzaţional. În minutul 21, gazdele au deschis scorul prin  Burlă, care trimite în plasă din 6 m după un corner, însă, două minute mai tîrziu, Năstăsie egalează, după o fază la care s-a implicat şi Rădescu. Pînă la finalul reprizei, Sima mai respinge de două ori în aceeaşi fază, şi la pauză se intră la vestiare la egalitate. La reluare, Florescu are o şansă bună, dar trimite peste din lovitură liberă. În minutul 60, gazdele ratează din nou prin Curtuiuş, iar în minutele 61 şi 66, Mioveniul trece pe lîngă gol, de ficare dată pe contraatac, mai întîi prin Tirică şi apoi prin Andor, ultimul ratînd din poziţie singur cu portarul, iar primul şutînd puternic de la 30 m, mingea fiind respinsă cu greu de portar. În ultimele 20 de minute, UTA a forţat victoria, s-a aruncat în atac şi a dominat, portarul Sima mai remarcîndu-se o dată, iar în rest, mingile reluate spre poarta sa trecînd peste sau pe lîngă, trimise de atacanţii şi mijlocaşii gazdă. CS Mioveni s-a întors cu un punct din deplasarea de la Arad, toată suflarea galben-verde sperînd înainte de meci la o prestaţie bună care să aducă un rezultat pozitiv. Pentru argeşeni urmează acum meci de luni, cu Pandurii Tg. Jiu.
UTA - CS Mioveni 1-1 (1-1)
Au marcat: Burlă (21) / Năstăsie (23)
l UTA: Grahovac - Mevlan, Scutaru, Mădălin Ciucă, Burlă - Strătilă (72 Cîstocea), Asani, Ionuţ Tănase, Buleică (55 Roman), Prună (41 (Stahl) - Curtuiuş. Antrenor: Adrian Mihalcea
l MIOVENI: Sima - Tirică, Gugu, Ichim, Edi Stoica - Mîrzeanu, Rareş Lazăr - Rădescu (80 Pirtea), Florescu (60 Burnea), Andor - Năstăsie (89 Ene). Antrenor: Florin Marin
Arbitru: Robert Dumitru (Sf. Gheorghe)
Cum s-au marcat golurile:
l 1-0, min. 21: corner de pe stînga pentru gazde, mingea ajunge în 6 m la Burlă care o reia în plasă cu toată opoziţia portarului
l 1-1, min. 23: Năstăsie pătrunde singur în careu, este deposedat în ultimul moment, Rădescu preia, însă este şi el deposedat, mingea ajunge din deviere la Năstăsie, care singur cu portarul trage pe lîngă acesta, în plasă
Filmul meciului:
l Min. 5: Ichim scoate din faţa lui Prună, în 6 m, adversarul pregătindu-se de dribling
l Min. 6: corner pentru gazde, Sima reţine pe linia porţii
l Min. 11: Tănase trage de la 25 m central, puternic, cu pămîntul, Sima respinge cu greu în corner
l Min. 18: Andor preia la 16 m pe piept şi şutează din cădere pe spate, mingea trece puţin pe lîngă
l Min. 20: Asani pătrunde frontal după o serie de driblinguri, rămîne singur cu Sima, dar portarul respinge senzaţional în corner şutul acestuia
l Min. 21: 1-0!
l Min. 23: 1-1!
l Min. 34: atac pe centru al gazdelor, Sima respinge de două ori senzaţional, după care arbitrul dă fault în atac
l Min. 37: Mevlan reia din voleu de la colţul careului după un corner, mingea prinde pămîntul şi trece mult peste
l Min. 47: Florescu trage peste din lovitură liberă de la 25 m
l Min. 60: Curtuiuş preia în 6 m o centrare venită de pe dreapta, încearcă o foarfecă. iar mingea trece milimetric pe lîngă
l Min. 61: contraatac al Mioveniului, Andor urcă spre careu şi driblează, îi pasează în dreapta lui Rădescu plecat de la limita off-side-ului, acesta întoarce către Tirică, însă şutul acestuia de la 30 este respins cu greu de lîngă bară
l Min. 66: un nou contraatac al argeşenilor plecat de la Năstăsie, mingea ajunge în dreapta la Rădescu care pătrunde paralel cu linia de 16 m, îi pasează lui Lazăr, mijlocaşul îi trimite lui Andor, acesta preia în 6 m în faţa porţii şi apoi mingea este respinsă în corner.
l Min. 69: Roman reia cu capul din 6 m după un corner, mingea trece puţin peste
l Min. 72: centrare de pe dreapta, Roman reia cu capul din 6 m pe lîngă poartă
l Min. 81: Sima scoate senzaţional de la semiînălţime un şut periculos de la 20 m
l Min. 82: o nouă centrare de pe dreapta a gazdelor, Burlă apare bine în careu şi reia cu capul peste
l Min. 84: Burlă trage puternic de la distanţă, mingea este deviată de Tirică şi cade pe plasa porţii
l Min. 86: Asani trimite un şut bombă de la 25 m central, mingea trece puţin peste vinclu
l Min. 87: Curtuiuş apare singur în 6 m, reia cu capul, însă mingea trece puţin pe lîngă, după ce prinde pămîntul
l Min. 90: Pirtea trage din voleu de la 25 m, puţin peste, după ce apărarea gazdelor a respins mingea şutată din lovitură liberă