Curierul Zilei - Arbitrii pun umărul la înfrîngerea Mioveniului

*** Reducere de 10% la plata datoriilor!     *** Depuneţi adeverinţa la Casa de Pensii!     *** Două decenii de proiecte de dezvoltare     *** Incendiere anunţată pe Facebook     *** Au atacat un şofer şi l-au jefuit     *** Spărgătorii au interdicţie să se apropie de păgubaş     *** 16 echipaje ISU la Mioveni, în concurs     *** Ministrul Fifor vine la Cîmpulung     *** Şi-au ciocnit maşinile, pe DN 73      *** Beţivan, lovit de maşină cînd traversa      *** Racordaţi ilegal la energie electrică     *** Jandarmii au donat sînge     *** Pe podium la Cupa Romgaz     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** Raicu la Campionatul Mondial     *** La Bradu s-au stabilit campionii!     *** Peste 80 de piloţi la Trofeul Cîmpulung Muscel      *** Liga 1     *** CS Mioveni joacă ani la Piteşti, cu CSO Ploepni     *** Sporting Lieşti - Mioveni, în Cupă     *** Programul şaisprezecimilor de finală este următorul:

Arbitrii pun umărul la înfrîngerea Mioveniului Imprimare E-mail
miercuri, 30 august 2017

Liga a II-a, etapa 5: CS Mioveni - Pandurii Tg. Jiu 0-4 (0-1)

Arbitrii pun umărul la înfrîngerea Mioveniului

În minutul 80, centralul Dan Dreve şi asistentul Doru Lucaciu inventează un penalti pentru oaspeţi, la scorul de 1-0 pentru ei

Ultimul meci al etapei a 5-a a ligii secunde a fost şi un derbi al unor foste prim-divizionare, atît Mioveniul, cît şi Pandurii evoluînd în trecut pe prima scenă a fotbalului românesc. Dacă în trecut partidele au fost strînse, de data aceasta, Pandurii s-au impus la scor, 4-0, pe terenul arge­şenilor.

Gazdele, conduse de pe bancă de Florin Marin veneau după un început bun de campionat, fiind neînvinse după primele 4 etape, în timp ce gorjenii nu luaseră tocmai startul pe care şi-l doreau şi se prezentau la acest joc cu o zestre de doar 5 puncte, acumulată în urma unei victorii, a două egaluri şi a unei înfrîngeri. Mioveniul a dominat partida de luni seara şi şi-a creat mai multe ocazii de a înscrie, în timp ce elevii lui Adrian Iencsi au fost mai pragmatici şi au profitat la maximum de fiecare ocazie pe care au avut-o. Aşa se face că, în finalul primei reprize, după ratări ale lui Năstăsie (singur cu portarul în min. 1, Stanca respinge), Florescu (de două ori, min. 16, şutul de la 25 m deviat şi cu efect la colţul lung scos in extremis de Stanca, min. 24, şut înşelător de pe dreapta la colţul scurt, scoate portarul din vinclu) şi Andor (min. 33 şut, puternic de la 16 m, scos cu greu de portar, faza pornind de la Năstăsie care a pasat din prima), oaspeţii dau lovitura la ultima fază, prin Tudoran, al cărui şut de la 16 m este deviat în plasă de Ichim, derutîndu-l şi pe portarul Sima. În ultimele 10 minute ale primei reprize, oaspeţii aveau să prevestească golul, prin ocaziile lui Tudoran al cărui şut trece peste, după un corner, şi tot prin Tudoran al cărui şut este scos in extremis de Sima.
Şi partea a doua s-a desfăşurat pe acelaşi fond de dominare al Mioveniului, însă ocaziile Pandurilor s-au înmulţit, la fel şi golurile. Mai întîi, în minutul 49, Pirtea trage peste, din poziţie excelentă de la 16 m, pentru ca, în minutul 55, Ichim să blocheze în ultimul moment un contraatac periculos purtat de Pîrvulescu, după ce oaspeţii au recuperat mingea de la Gugu. A urmat un sfert de oră în care argeşenii s-au întrecut din nou în ratări, şuturile lui Năstăsie (min. 60, preluare pe piept, şi şut de la 18 m central, dar portarul reţine), Neagoe (min. 61, şut de la 16 m din poziţie excelentă, fără marcaj, dar mult peste poartă), Andor (min. 62, pătrundere pe stînga şi şut la colţul lung, în forţă, puţin peste vinclu) sau Pirtea (min. 78, preluare în careu înp oziţie foarte bună, dar şut slab cu pămîntul, reţinut fără probleme), neputînd să-l învingă pe portarul Stanca.
Ultimele 10 minute au aparţinut oaspeţilor, care au marcat 3 goluri în urma unor contraatacuri, însă tonul l-a dat brigada de arbitri. Mai întîi, Rus obţine un penalti, la un contraatac în care a trecut mingea în careu printre Ichim şi Andor, şi apoi a căzut, dînd impresia că a fost agăţat din spate de ultimul. Centralul a văzut clar faza, a fluierat, vrînd să dea galben, dar tuşierul Doru Lucaciu a semnalizat fault în care s-a dat penalti. Lovitura de pedeapsă a fost apoi transformată de Rus, în minutul 80. Apoi, în minutul 84, Pîrvulescu rămîne singur cu portarul tot pe un contraatac şi înscrie cu o scăriţă, iar în minutul 90, Şut stabileşte scorul final cu o execuţie imparabilă din careu, după ce şi el a rămas fără marcaj.
CS Mioveni - Pandurii Tg. Jiu 0-4 (0-1)
Au marcat: Tudoran (45), Rus (80 din 11m), Pîrvulescu (84), Şut (91)
l Mioveni: Sima - Tirică, Gugu, Ichim, Edi Stoica - Mîrzeanu, Rareş Lazăr (58 Iamandi) - Rădescu (46 Pirtea), Florescu (46
Neagoe), Andor - Năstăsie. Antrenor: Florin Marin
l Pandurii: Stanca - Homei, Celea, Daniel Lung, Drugă - Şut, Brînzan, Tudoran (52 Pîrvulescu) - Maxim, Dodoi (61 Rus),
Şendoiru (68 Bujor). Antrenor: Adrian Iencsi
Arbitru: Dan Dreve (Cluj Napoca)
Cum s-au marcat golurile:
l 0-1, min. 45: Tudoran trage de la 16 m, mingea este deviată de Ichim şi intră în plasă, Sima fiind prins pe picior greşit
l 0-2, min. 80: Rus simulează în careu, arbitrii dau 11 m, iar penaltiul este transformat de acelaşi Rus
l 0-3, min. 84: Pîrvulescu este servit singur în careu pe contraatac şi trimite uşor peste Sima
l 0-4, min. 91: la un nou contraatac, Şut este găsit singur în careu şi trage fără speranţe pentru portar

Au început cu 4 juniori

În partidă de luni de la Mioveni, ambele echipe au mizat pe foarte mulţi tineri. Astfel, Mioveniul a început jocul cu 4 jucători Under 21, Valentin Sima, Andrei Tirică, Ionuţ Rădescu şi Eduard Florescu, şi l-a terminat tot cu patru, cu toate că în repriza secundă au mai intrat Adrian Iamandi şi George Pirtea. De partea celalaltă, Iensci a avut în primul unsprezece 7 fotbalişti Under 21, Daniel Celea, Denis Brînzan, George Tudoran, Adrian Şut, Mihai Maxim, Gabriel Dodoi, Andrei Şendroiu, iar ultimul fluier l-a prins cu 6 în teren, cu toate că au mai intrat şi Ciprian Rus şi Daniel Pîrvulescu.
Filmul meciului
l min. 1: Năstăsie scapă singur în careu, plecînd de la limita off-side-ului, însă nu reuşeşte să-l învingă pe portar, Stanca respingînd
l min. 16: Florescu trage de la 25 m puţin lateral dreapta, mingea este deviată, prinde efect, de duce la colţul lung, de unde este respinsă cu greu de Stanca de lîngă bară
l min. 24: Florescu trage înşelător de pe dreapta, la colţul scurt, mingea este împinsă şi de vînt, dar Stanca este pe fază şi reţine din vinclu
l min. 33: Andro primeşte pe stînga din prima de la Năstăsie şi trage puternic de la 16 m, iar Stanca respinge cu greu
l min. 35: Tudoran trage de la 16 m peste, după un corner
l min. 41: Sima scoate şutul lui Tudoran de la 16 m
l min. 45: 0-1!
l min. 49: Pirtea trage cu latul de la 16 m, din poziţie bună, dar peste paortă
l min. 55: Gugu pierde, neatent, la mijlocul terenului, Dodoi îi pasează apoi în dreapta lui Pîrvulescu, care întîrzie şutul şi apoi este blocat de Ichim
l min. 60: Năstăsie preia pe piept şi trage apoi din prima de la 18 m central, Stanca reţine
l min. 61: Mîrzeanu trage, dar apărarea respinge, mingea ajunge la Neagoe în poziţie excelentă la 16 m, netalonat, însă acesta trage mult peste
l min. 62: Andor pătrude pe stînga, trage violent la scolţul scurt, mingea trece puţin peste
l min. 80: 0-2!
l min. 84: 0-3!
l min. 85: Neagoe reia cu capul din careu, după o centrare a lui Tirică, mingea trece pe lîngă
l min. 91: 0-4!