Curierul Zilei - Au pierdut cu 2-0 în Moldova!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Au pierdut cu 2-0 în Moldova! Imprimare E-mail
luni, 18 septembrie 2017

Liga a II-a, etapa 8: Foresta Suceava - CS Mioveni 2-0 (0-0)

Au pierdut cu 2-0 în Moldova!

CS Mioveni a pierdut, sîmbătă, în deplasare, în etapa a 8-a a campionatului Ligii a II-a, cu 2-0, la Foresta Suceava. Gazdele au marcat golurile victoriei după pauză, într-un meci cu două reprize diferite.

Galben-verzii au pierdut al doilea lor meci din deplasare din acest campionat, după ce acum două etape au fost învişi la Timişoara de ASU Poli. Adversarul de sîmbătă însă are o echipă schimbată faţă de cea de la începutul campionatului, atunci cînd evolua cu juniorii. Acum, Foresta a transferat mai mult de 11 jucători, foarte mulţi stranieri, mare parte din ei urmînd să se afirme în Liga a II-a. Mioveniul a pierdut în faţa unei echipe necunoscute, care a surprins cu jucătorii ei, însă şi jocul argeşenilor a fost unul modest. În prima repriză, cele mai mari ocazii au aparţinut Mioveniului, însă Pirtea şi Ichim, din poziţii ideale, nu au găsit spaţiul porţii adversare cu reluările lor cu capul din 6 m la centrările coechipierilor. Portarul Sima s-a remarcat şi el în finalul primei reprize respingînd senzaţional o reluare a lui Pappoe pe care scria gol. A doua repriză a început cum nu se poate mai prost pentru CS Mioveni, gazdele deschizînd scorul la o neatenţie a apărării argeşenei. Golul parcă a turnat plumb în picioare jucătorilor lui Mihalcea, iar combinaţiile nu au mai ieşit, iar apărarea a dat multe semne de slăbiciune. Iamandi a avut o oportunitate de a egala în minutul 55, din lovitură liberă, însă a trimis peste de la 25 m, pentru ca, în minutul 73, moldovenii să marcheze pentru 2-0, un eurogol, Stănescu marcînd cu un şut imparabil de la 30 m, în vinclu. Pînă la final, gazdele au tras mult de timp şi nu s-a mai jucat nimic, iar gazdele au bifat prima lor victorie din acest campioant, în timp ce Mioveniul a suferit a treia înfrîngere.

Foresta Suceava - CS Mioveni 2-0 (0-0)

Au marcat: Chalabi (47), Stănescu (73)
l Foresta: Began - Diallo, Pappoe, Belevschi, Onofraş (90 Duceac) - Cerlincă, Vlad Stănescu, Sumanariu (57 Coroamă), Acolatse, Kimbaloula - Chalabi. Antrenor: Marius Lup
l Mioveni: Sima - Tirică, Gugu, Ichim, Edi Stoica - Mîrzeanu (51 Iamandi), Andor, Neagoe (46 Rareş Lazăr) - Pirtea (75 Vintilă), Ene, Ayza. Antrenor: Adrian Mihalcea
Arbitru: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi)
Cartonaşe galben: Stănescu (87) / Edi Stoica (87)
Stadion Areni - Suceava
Spectatori: 2.000
Cum s-au marcat golurile:
l 1-0, min. 47: gazdele execută repede o lovitură liberă de la 40 m, Ichim este luat prin surprindere şi îl pierde din marcaj pe Chalabi, care pătrunde în careu în viteză cu mingea la picior şi trage puternic printre mîinile lui Sima, ieşit să blocheze
l 2-0, min. 73: Stănescu recuperează la 35 m, face cîţiva paşi cu mingea la picior, iar de la 30 m trage puternic, în vinclu, la colţul lung, golul fiind imparabil

Filmul meciului

l min. 13: Stănescu trimite din lovitură liberă de la 25 de metri, dar pe lîngă poartă
l min. 15: Ayza centrează perfect, Pirtea apare singur în 6 m, însă şterge balonul cu capul, iar mingea trece incredibil pe lîngă
l min. 24: Chalabi trimite şi el cu capul pe lîngă poartă, după un corner
l min. 31: corner pentru Mioveni, Ichim apare singur în faţa porţii, însă reia slab, cu pămîntul, iar mingea trece milimetric pe peste
l min. 43: Pappoe reia cu capul din 6 m, fără marcaj, după o centrare din lovitură liberă de pe dreapta, însă Sima este la post şi scoate senzaţional cu un reflex
l min. 47: 1-0!
l min. 55: lovitură liberă de la 25 m puţin lateral stînga, Iamandi trimite peste zid, dar şi milimetric peste vinclu
l min. 73: 2-0!
l min. 77: Sima scoate din nou senzaţional de la colţul porţii un şut trimis de gazde din lovitură liberă

l ASU Politehnica Timişoara - CS Baloteşti        2-2
l ASA Tîrgu Mureş - Chindia Tîrgovişte (astăzi, 18.00)

Culisele meciului

l Vremea a fost excelentă pentru fotbal, sîmbătă dimineaţă, la Suceava, termometrele înregistrînd în jur de 20 de grade Celsius.
l La meciul cu CS Mioveni în tribune au venit aproxiamtiv 2.000 de spectatori, mult mai puţini ca la partidele din sezonul trecut jucate de moldoveni pe propriul teren.
l Adrian Mihalcea a fost nevoit să facă mai multe schimbări în echipa de start, faţă de meciul precedent cu Ştiinţa Miroslava.
l Astfel, printre titulari au fost portarul valentin Sima, mijlocaşul Andrei Neagoe şi atacantul Daniel Ene, din echipă lipsind din cauza accidentărilor Florescu şi Năstăsie, dar şi portarul Croitoru care s-a însurat în weekend.
l Cei trei juniori cu care Mioveniul a început partida au fost Sima, Tirică şi Pirtea, iar pe parcurs au mai intrat şi Rareş Lazăr şi Iamandi.
l Din lotul deplasat de argeşeni la Suceava au mai făcut parte portarul Bogdan Preda şi jucătorii de cîmp Ionuţ Burnea, Andrei Traşcu şi IOnuţ Rădescu, Ciprian Negoiţă şi Alexandru Cioc.