Curierul Zilei - Prima victorie în deplasare!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Prima victorie în deplasare! Imprimare E-mail
luni, 02 octombrie 2017

Liga a II-a, etapa 10: Gică Mihali a debutat cu dreptul ca principal al Mioveniului

Prima victorie în deplasare!

CS Mioveni a obţinut, sîmbătă, prima victorie din deplasare din acest sezon, echipa antrenată acum de Gică Mihali reuşind să cîştige cu 1-0 în deplasarea de la Timişoara cu Ripensia. Galben-verzii au făcut un meci foarte bun şi au reuşit golul vic­to­riei prin Rădescu, fotbalist care etapa trecută marcase 3 goluri în poarta Luceafărului.

Argeşenii au început foarte bine jocul de la Timişoara,  şi în primele 15 minute au fost la conducerea partidei. Au fost însă 5 ratări destul de mari în aceste prime minute, prin Ayza şi Andor, ale căror şuturi au fost prinse cu greu de portar, prin Ivan, care a reluat cu capul din careu, dar nu a nimerit de puţin spaţiul portii, din nou prin Andor, care a avut o acţiune personală şi, deşi a rămas singur cu portarul, nu l-a putut învinge, şi prin Lazăr, al cărui şut puternic de la 18 a fost respins cu greu. În tot acest timp, gazdele nu au avut decît două şuturi slabe la poartă. Ripensia a echilibrat apoi partida, iar pînă la finalul partidei, au venit peste adversar şi au ratat şi două ocazii mari, ambele prin Dumiter, o dată mingea fiind trimisă în transversală şi a doua oară mijlocaşul trimiţînd din poziţie bună pe lîngă. În repriza a doua, rolurile s-au inversat faţă de prima parte, iar gazdele au controlat primul sfert de oră şi au ratat alte două ocazii tot prin Dumiter, portarul Croitoru remarcîndu-se. La pauză însă, Mihali a făcut o schimbare în sistem, trecîndu-l pe Ayza, pe stînga, şi pe Andro, în centru, iar lucrurile aveau să se regleze şi să dea roade pînă la urmă. În minutul 61, Rădescu dă semnalul trezirii şi ratează o ocazie de a marca. Apoi, în minutul 71, acelaşi Rădescu a marcat golul victoriei după un contraatac şi o finalizare cu sînge rece. În minutul 75, foarfeca lui Ayza trece milimetric pe lîngă, pentru ca cinci minute mai tîrziu brazilanul să rateze desprinderea, ratînd o ocazie rarisimă. În minutele 85 şi 87, argeşenii mai ratează două bune oportunităîţi, în timp ce oaspeţii au avut egalarea în bocancul lui Mediop, care a ratat incredibil din 3 m, singur cu portarul. Meciul s-a încheiat cu un şut periculos al lui Neagoe, iar Mivoeniul a obţinut 3 puncte importante în această etapă, producînd prima înfrîngere pe propriul teren a fostului lider. n
Ripensia Timişoara - CS Mioveni 0-1 (0-0)
A marcat: Rădescu (71)
l Ripensia: Rădulescu - Adrian Popa, Apro, Horcea, Toma - Dumiter (80 Bobină), Stoi, Zaluschi, Ungureanu - Matiş (72 Golda), Mediop. Antrenor: Remus Steop
l Mioveni: Croitoru - Tirică, Gugu, Ichim, Burnea - Mîrzeanu (70 Negoiţă), Rareş Lazăr - Rădescu, Ayza, Andor (74 Neagoe) - Ivan (84 Pirtea). Antrenor: Gheorghe
Mihali
Arbitru: Cătălin Buşi (Rm Vîlcea)
Cartonaşe galbene: Popa (32), Zaluschi (37), Matiş (67), Horcea (74) / Mîrzeanu (15)
Cum s-a marcat golul:
l  0-1, min. 71: Mioveniul porneşte un contraatac pe dreapta prin Andor, acesta trimite în diagonală, pe stînga, pînă la Ayza, brazilanul preia, driblează un adversar şi îi pasează la 16 m lui Rădescu, mijlocaşul şutînd plasat în stînga portarului
Filmul meciului:
l min. 6: Ayza şutează din prima, de la 16 m lateral dreapta, portarul reţine la vinclu
l min. 7: Andor şutează şi el din prima de la 16 m, plasat, Rădulescu reţine
l min. 8: Tirică centrează de pe dreap­ta, Ivan reia cu capul din careu, milimetric pe lîngă
l min. 10: Andor intră în careu pe dreapta după un dribling, rămîne singur cu portarul, însă trage greşit şi portarul reţine
l min. 10: Mediop şutează slab, din întoarcere, de la 18 m central, mingea trece pe lîngă
l min. 12: Lazăr trage puternic de la 18 m central, portarul repsinge cu greu
l min. 16: Matiş trage şi el din prima de la 16 m după o respingere, mingea trece pe lîngă
l min. 27: centrare a gazdelor de pe stînga, Croitoru nu se înţelege cu fundaşii şi iese în 6 m, Dumiter reia încă cu capul dintre ei, mingea loveşte transversala şi revine în braţele portarului
l min. 32: Dumiter este găsit bine, singur în careu pe dreapta după un contraatac, însă trage pe lîngă, din poziţie bună
l min. 53: Dumiter trage pe jos, de la 16 m, Croitoru respinge cu greu pe lîngă bară
l min. 57: acţiune pe dreapta a gazdelor, Dumiter şutează la firul ierbii, plasat, Croitoru respinge cu greu, mingea ajugne la Matiş, pe dreapta, acesta trage din prima din poziţie bună, dar balonul trece mult peste
l min. 61: Rădescu scapă spre poartă, dar trage slab şi portarul reţine
l min. 71: 0-1!
l min. 75: Neagoe centrează din lovitură liberă, Ayza preia la 16 m central, şi trimite din foarfecă pe spate milimetric pe lîngă
l min. 80: Rădescu înalţă o minge spre careul advers, Ayza pune un stop perfect în spatele fundaşului care luftează, însă, din poziţie bună, neavînd pe nimeni în jur, brazilianul trimite slab, plasat, dar portarul respinge cu piciorul
l min. 85: Rădescu şutează de la 16 m pe un contraatac purtat de Ayza, mingea este însă deviată
l min. 87: Neagoe centrează de pe dreapta pe jos, mingea este deviată spre poartă, însă se loveşte de Ayza în drumul spre gol
l min. 92: Croitoru scoate senzaţional din faţa lui Mediop, după ce acesta a rămas singur cu el, la o fază în care fundaşii centrali au întîrziat degajarea
l min. 93: Neagoe trimite de pe stînga un şut plasat la colţul lung, mingea trece peste