Curierul Zilei - 4 goluri în două minute!!!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

4 goluri în două minute!!! Imprimare E-mail
miercuri, 04 octombrie 2017

Liga a IV-a, etapa 6: 45 de goluri în 8 meciuri + măcel la Bradu!

4 goluri în două minute!!!

Etapa a 6-a a Ligii a IV-a argeşene a fost una deosebit de spectaculoasă. În total s-au marcat 45 de goluri, iar 18 dintre acestea s-au dat la Bradu în poarta lui Real de către Unirea Bascov. Practic, în prima repriză nu s-a înscris decît de două ori, apoi s-au dat patru goluri în 4 minute (52 - 57), două goluri între minutele 65 - 69, alte patru goluri în două minute (77 - 79), recordul fiind de două goluri într-un minut (77), încă două goluri în două minute (82 - 83) şi alte 5 goluri în ultimele 7 minute de joc. Tot în această etapă mai consemnăm prima victorie din campionat a Viitorului Ştefăneşti într-un meci destul de greu cu Albota, dar şi o victorie cu 4-1, în derbiul local de la Făget, CS Mioveni III - AS Colibaşi.

Măcel în ultimul sfert de oră

Liderul Unirea Bascov şi-a consolidat poziţia din clasament după victoria zdrobitoare cu 18-0 în deplasarea de la Real Bradu. Practic, în acest meci s-au întîlnit echipa de pe primul loc, Unirea, şi echipa de pe ulitmul loc, Real. Primii au victorii pe linie, iar ultimii, înfrîngeri pe linie. Pentru Bascov, în acest meci au jucat:  Tufisi - Ciocarlan. Chirciu. Linte, Stancu - Taudor, Tames, Naciu, Dima - Sanda, Dalu, pe parcurs mai întrînd Petre, Ion, Leca, Neacşu. Golurile victoriei au fost marcate de Dalu (33), Sanda (37, 57, 69, 82), Ciocîrlan (52), Tameş (55, 56), Petre (65, 77, 78), Stancu (77, 88), Chirciu (79), Marius Ion (83, 89), Taudor (86, 87). Mai trebuie spus despre acest joc că, în prima repriză, oaspeţii s-au jucat cu ocaziile, ratînd foarte mult, iar primul gol al meciului a venit de-abia în minutul 33, scorul la pauză fiind de-abia 0-2. Apoi, în minutul 72, gazdele au rămas în inferioritate, iar după eliminarea portarului pentru injurii, Bascovul a transformat în gol fiecare acţiune de poartă. De altfel, în ultimul sfert de oră, au fost marcate 10 din cele 18 goluri ale partidei.

Prima victorie din campionat

Grupa de seniori a Viitorului Ştefăneşti a spart gheata în etapa aceasta. Jucătorii antrenaţi de antrenorii Cătălin Matei şi Marinescu Giani au reuşit să cîştige primul joc din acest campionat graţie golului marcat de Tănase Florin, în minutul 65, în partida cu CS Albota. „Felicităm pe toată lumea, dar mai ales pe Stancu Cosmin, jucător ce a revenit la echipă dupa 3 luni de pauză, din cauza unei accidentări. A revenit cu un joc remarcabil în linia de apărare, reuşind să blocheze şi să scape echipa de gol primit. Felicitări, Stancule, felicitări băieti, felicitări, domnilor antrenori“, spunea preşedintele Florin Păun.  Ştefăneştiul, la acest joc, a fost susţinut de pe margine de preşedintele Păun Florin, care l-a avut alături pe domnul „Marco“, un om ce vrea ca Ştefăneştiul să prospere şi să crească în valoare în sportul rege.

Rezultatele etapei:
l CS DLR Piteşti - CS Atletic Bradu II     4-4 (1-1)
l CS Mioveni III - AS Colibasi     4-1 (1-1)
l CS Real Bradu - ACS Unirea Bascov     0-18 (0-2)
l ACS Basarabi Curtea de Argeş - AS Poiana Lacului     0-3 (0-1)
l AS Victoria Buzoeşti  - AS Miceşti 2002     0-1 (0-0)
l ACS Gloria Berevoeşti - AS Olimpia Suseni     4-0 (1- 0)
l CS Sporting Piteşti - ACS Inter Cîmpulung     3-2 (1- 0)
l AS Viitorul Ştefăneşti 2007 - CS Albota 2012     1-0 (1-0)
11. ACS Inter Cîmpulung    6    2    0    4               8-14              6p
12. Basarabi Curtea de Argeş    6    1    2    3               8-12              5p
13. CS DLR Piteşti    6    1    2    3              13-24              5p
14. AS Olimpia Suseni    6    1    0    5               8-21              3p
15. AS Viitorul Ştefăneşti 2007    6    1    0    5               1-15              3p
16. CS Real Bradu    6    0    0    6               4-48              0p

Victorie clară în derbiul de la Făget

Cel mai aşteptat meci al rundei a fost probabil derbiul local, disputat la Făget, între echipa gazdă, CS Mioveni II şi AS Colibaşi, echipă ce joacă tot acolo meciurile de acasă. A fost 4-1 pentru gazde, într-un joc în care antrenorul Gică Tărîţă a beneficiat de sprijinul foştilor fotbalişti Năuiu, Stoica, Cojocaru, Olteanu, Vladu. Golurile victoriei au fost marcate de Olteanu, Mormolea, Carcadia şi Stoica. Tot în acest meci, gazdele au trimis de trei ori mingea în bară, unul dintre cei care s-au remarcat la acest capitol fiind Tărîţă în două faze. În ultimul sfert de oră, gazdele au jucat în inferioritate după ce Dumitrilă a fost eliminat pentru un fault mai dur.