Curierul Zilei - Calificare cu emoţii în 16-imi

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

Calificare cu emoţii în 16-imi Imprimare E-mail
(4 voturi)
miercuri, 04 octombrie 2017

FC Argeş merge mai departe în Cupa României

Calificare cu emoţii în 16-imi

ACSO Filiaşi - FC Argeş 5-7 (2-2, după 90 de minute)

FC Argeş s-a calificat, ieri, cu mari emoţii în Cupa României, după ce a trecut cu 7-5 de ACSO Filiaşi. Piteştenii au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de formaţia olteană care evoluează în Liga a III-a.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2, iar alb-violeţii au început două reprize de prelunigiri pentru a ajunge la loviturile de departajare. După 45 de minute, scorul a fost egal, 0-0, însă, după doar 5 minute din repriza secundă, alb-violeţii au rămas în 10 oameni, după ce Şerban a văzut al doilea galben şi implicit cartonaşul roşu. Oltenii au deschis scorul în minutul 65, prin Borhot, însă bucuria gazdelor nu a durat decît 2 minute, pentru că Bîrzan a restabilit egalitatea cu un şut din interiorul careului. Filiaşiul a preluat din nou conducerea pe tabelă cu 20 de minute înainte de final prin Dinu, care l-a învins pe Popescu, cu un şut din interiorul careului.  FC Argeş a restabilit egalitatea în minutul 90, prin Andrei Nilă, care a fructificat pasa lui Bîrzan. La loviturile de departajare golurile alb-violeţilor au fost marcate de Năstăsie, Stoica, Cruceru, Cătălin Stan şi George Cotigă, pentru olteni ratînd Lupu. Alb-violeţii aşteaptă a­cum adversarul din şaisprezecimile Cupei României, faza care se va desfăşura în perioada 24 - 26 octombrie. Din această fază a întrecerii, vor intra în luptă şi formaţiile de Liga I, iar piteştenii au şansa acum să aducă în Trivale una din forţele primului eşalon.
ACSO Filiaşi: Medeianu-Tudor, Cruşoveanu, Borhot-Calu, Badea, Neacşu, Preda-Borneci, Tereche. Pe parcurs au mai intrat: Lupu, Stancu şi Nica. Antrenor: Victor Naicu
FC Argeş: Popescu-Oancea, Cotigă, Şerbănică, Cătălin Stan-Panait, Şerban, Cătălin Barbu, Stoica-Albu, Nilă. Pe parcurs au mai intrat: Bîrzan, Tofan şi Cruceru. Antrenor: Iordan Eftimie.