Curierul Zilei - Mioveniul cîştiga cu 3-0 la masa verde!

*** Trivale Fest la Piteşti      *** Gabriel Cazan şi-a lansat noua carte      *** Primarul vine la muncă pe bicicletă      *** A crescut producţia la Dacia      *** 260 de vehicule, pentru pompierii români      *** „Misiune îndeplinită!”     *** Chinezi prinşi muncind la negru     *** Agresor sexual, în arest la domiciliu     *** S-a aruncat de la etajul V     *** Bătut de un poliţist pe motocicletă     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Mergem să cîştigăm la Timişoara!“     *** Chindia - CFR, la Mioveni, în Cupă     *** România a urcat pe locul 27     *** Între 30 şi 90 lei biletele la meciul cu Serbia     *** Bishop a ajuns la Piteşti     *** Doar 4 partide vor fi televizate!     *** Victoria îi urcă pe podium!     *** Negocieri cu doi jucători     *** Năstăsie: „Mergem la Bacău să cîştigăm“

Mioveniul cîştiga cu 3-0 la masa verde! Imprimare E-mail
vineri, 06 octombrie 2017

Indiferent de rezultatul din teren, în meciul de Cupă de la Petroşani cu ACS Şirineasa,

Mioveniul cîştiga cu 3-0 la masa verde!

Chiar dacă galben-verzii pierdeau pe teren în meciul de la Petroşani, CS Mioveni se califica mai departe, deoa­re­ce cîştiga cu 3-0 la masa verde. Acest lucru se întîmpla pentru că echipa gazdă a făcut o schimbare în care a greşit la regula jucătorilor Under 21 şi a avut, timp de un minut, pe teren, doar doi fotbalişti sub vîrstă, faţă de trei, cît era obligatoriu pe toată durata partidei.

Conform regulamentului, în meciurile de Cupă, echipa de eşalon inferior joacă după regulile echipelor de eşalon superior. Concret, în acest meci, ACS Şirineasa era obligată să folosească trei jucători Under 21, aşa cum se întîmplă la Liga a II-a, şi nu trei fotbalişti Under 19, cum se întîmplă la Liga a III-a. Gazdele au început meciul cu 3 fotbalişti Under 21, nr. 98 Lazăr (născut 1998), nr. 80 Mărgărit (născut 1996) şi nr. 6 Lăzărescu (născut 1996). Numai că în minutul 50, antrenorul lor a efectuat două schimbări, ieşind Manole şi Măgărit, ultimul fiind unul din cei trei sub vîrstă, şi băgînd în teren doi jucători care nu aveau nici o treabă cu această regulă, Zaina (născut 1994) şi Cocină (născut 1995). Nimeni nu s-a sesizat pe moment de eroare şi arbitrul a dat drumul la joc. Oficialii gazdă şi-au dat pînă la urmă seama de gafa comisă şi au încercat să o îndrepte, iar peste numai un minut, în minutul 51, a fost scos autorul golului Vasile, şi introdus Gruia, jucător născut 1999, şi care face parte din regula celor Under 21. Graba a fost atît de mare, încît Vasile a fost scos pe partea cealaltă a terenului, pentru ca echipa să nu mai zăbovească mult cu doar doi jucători Under 21 în teren. Schimbarea a fost făcută însă degeaba, pentru că eroarea era deja comisă şi, timp de un minut, gazdele au avut pe teren doar doi jucători Under 21. Iar regulamentul în aceste condiţii este foarte clar, echipa care greşeşete pierde cu 3-0 la masa verde.
Aşa că, dacă se întîmpla ca echipa să piardă calificarea pe teren, argeşenii puteau apela la o contestaţie, care putea fi făcută la finalul partidei, privind nerespectarea regulii jucătorilor Under 21, iar Mioveniul putea cîştiga partida cu 3-0. În cazul de faţă, rezultatul a rămas cel din teren, iar dacă oficialii Federaţiei se vor sesiza, atunci ar putea schimba acest rezultat la masa verde.