Curierul Zilei - Mihali, nemulţumit de joc, bucuros de calificare!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Mihali, nemulţumit de joc, bucuros de calificare! Imprimare E-mail
vineri, 06 octombrie 2017

Mihali, nemulţumit de joc, bucuros de calificare!

Antrenorul Mioveniului, Gică Mihali, a vorbit, la finalul partidei de la Petroşani, despre calificarea grea obţinută de echipa în şaisprezecimile Cupei României. Tehnicianul a recunoscut că este nemulţumit de jocul practicat de elevii săi, dar că se bucură de rezultatul final.

Mihali a vorbit şi despre preţul plătit pentru obţinerea acestei calificări. „De joc sînt total nemulţumit! Ca rezultat însă, este o satisfacţie că am reuşit să trecem mai departe. Şi conducerea, şi noi, şi jucătorii ne-am dorit să ne calificăm în turul următor şi să aducem la Mioveni o echipă de Liga I. Sper acum ca să nu ne afecteze prea mult această calificare, pentru că s-a acumulat oboseala celor 120 de minute jucate, drumul greu şi accidentările suferite de jucători în timpul partidei. Sper să ne strîngem toţi, să arătăm ca un grup unit, ca o familie, şi să fim pregătiţi pentru meciul cu ASA Tg. Mureş, de luni. Spuneam că sînt nemulţumit de joc, pentru că am simţit o frică de a juca şi nu ştiu de ce, pentru că, la Timişoara, adversarul a fost mult mai bun din toate punctele de vedere. Poate că ne-am speriat, fiindcă, la început, gazdele au jucat la intimidare, că a ieşit Tirică accidentat după faulturi repetate, că ei au practicat acest joc de intimidare, poate şi lăsaţi de arbitru... Eu consider că trebuie să avem tupeu în joc... În plus, se ştie că echipa care nu este favorită în aceste meciuri de Cupă şi mai şi joacă acasă dă pe teren 200% nu 100%. Oricum, este bine că ne-am calificat!“, spunea antrenorul. Noul principal al Mioveniului se gîndeşte deja la un adversar cu nume pentru echipa sa, dar totodată avertizează: „Acum, în turul următor, dacă ne gîndim la Steaua, Dinamo, Craiova, CFR Cluj, este bine pentru imaginea clubului, dar pe noi ne interesează mai mult campionatul. Şi să nu uităm că şi anul trecut echipa a eliminat Steaua, iar apoi, în retur, s-a rupt jocul...“.
Întrebat despre cum a trăit loteria penaltiurilor, Mihali a amintit despre regretele sale anterioare, din carieră, la meciurile eliminatorii, şi i-a remarcat pe Croitoru şi pe cei care au înscris: „La penaltiuri, Dumnezeu ne-a ajutat! Eu mă gîndesc că am pierdut acel meci la Mondial cu Suedia, cînd se juca în sistem eliminatoriu şi puteam ajunge sus, apoi am pierdut la penaltiuri finala Cupei Franţei şi puteam ajunge singurul jucător român cu acest trofeu în palmares... M-am gîndit că e imposibil să nu mă ajute şi pe mine Dumnezeu să ne calificăm! Sigur şi cu inspiraţia portarului, trebuie felicitaţi şi cei patru care au înscris...“.
Culise... Culise... Culise...

Trei accidentaţi la Petroşani

CS Mioveni a temrinat cu infirmeria plină partida de Cupă de la Petroşani, asta şi datorită jocului mai dur al gazdelor. Trei jucători au ieşit accidentaţi de pe teren în acest meci. Este vorba de Tirică, la pauză, care, după faulturi şi lovituri repetate, nu a mai putut continua în minutul 44. Un alt jucător ieşit accidentat a fost Ivan care a fost schimbat în minutul 61 cu Traşcu. De asemenea, şi Năstăsie a fost schimbat la începutul prelungirilor, cu Vintilă, după ce de-abia intrase în minutul 66.

Opt noutăti faţă de jocul trecut

Gică Mihali a avut pe durata partidei de la Petroşani opt jucători noi faţă de echipa cu care a început partida de campionat, de săptămîna trecută, de la Timişoara. Şi ne referim aici doar la jucătorii titulari, pentru că unii din primul unsprezece de acum au intrat pe teren cu Ripensia din postura de rezerve. Jucătorii noi de acum sînt: Pirtea, Neagoe, Edi Stoica, negoiţă, Traşcu, Cioc, Vintilă, Năstă­sie. Dintre aceştia, patru au fost pe teren încă din primul minut.

Spectatorii ţineau cu Jiul

Cei aproape 1.000 de spectatori prezenţi la meci erau în majoritate suporteri ai echipe Jiul Petroşani şi doar un grup organizat în galerie ţinea cu Şirineasa, venind la stadion cu un autocar. De altfel, pe durata partidei, din tribune s-a auzit de mai multe ori scandări cu „Jiul - Jiul!“. în plus, jucătorii de la Şirineasa au evoluat în tricouri negre, iar pe spatele lor scria Jiul.

După meci, banii la galerie

Patronul ACS Şirineasa a răsplătit galeria care a venit special de la Şirineasa la Petroşani pentru a susţine echipa. La finalul partidei, omul de afaceri Sarcină a oprit autocarul şi a urcat în el, părăsindu-l după vreo 5 minute. Înainte de meci, cîţiva spectatori vorbeau de modul cum fac deplasarea suporterii echipei Şirineasa la Petroşani, şi anume că fiecare membru primeşte cîte 50 de lei.

Costică Vîlcea, la stadion

La meci a asistat şi fostul şef al arbitrilor, Gheorghe Constantin. Costică Vîlcea se pare că a fost cooptat de noul patron al clubului la echipă şi probabil că, în scurt timp, va ocupa şi o funcţie oficială. La finalul partidei, omul de fotbal s-a salutat şi cu cei din conducerea Mioveniului, cunoscîndu-se cu aceştia încă de pe vremea cînd activa la echipele unde a mai avut contract.