Curierul Zilei - Încă o revenire, încă un 11 m apărat

*** Apă cu bacterii în trei comune!     *** Sîntem campioni la mame sub 15 ani!     *** PASTILA de UMOR      *** Cursurile pietei valutare     *** Ursul a mîncat oaia omului     *** Turist de 22 de ani, mort de frig     *** A căzut în cap, pe casa scării      *** A nins pe Transfăgărăşan      *** Imnul Centenarului pe acorduri de pian!     *** Concert de pian pentru 4 mîini     *** Pasionalul tango, la Davila     *** 6 medalii la Campionatul Naţional     *** „Putem obţine o medalie în acest sezon“     *** Începe Memorialul Ziguli     *** Bogdan Cuzma a cîştigat Trofeul Câmpulung Muscel 2018     *** Cupa Romaniei Faza pe judeţ      *** Învinşi în deplasarea de la Horezu     *** Vor calificare în optimi!     *** Fost antrenor al Mioveniului, la Dinamo

Încă o revenire, încă un 11 m apărat Imprimare E-mail
luni, 16 octombrie 2017

Liga a II-a, etapa 12: Dacia Unirea Brăila - CS Mioveni 2-2 (2-0)

Încă o revenire, încă un 11 m apărat

CS Mioveni s-a întors cu un punct din deplasarea de la Brăila, după ce, la un moment dat, meciul părea pierdut. Gazdele au condus cu 2-0, la pauză, însă, în repriza a doua, argeşenii au jucat mult mai bine şi au fost la un pas să întoarcă rezultatul în favoarea lor. Portarul Croitoru a apărat un penalti la 2-2, iar astfel, CS Mioveni a rămas neînvinsă cu Gică Mihali pe bancă.

Galben-verzii nu au început deloc bine meciul de la Brăila, iar în minutul 3, la prima acţiune a gazdelor, au primit gol. A fost de fapt o fază fixă, un corner, la care brăilenii au rămas nemarcaţi în careu, iar Mihai a deschis scorul cu capul. Replica a venit imediat  de la Lazăr, însă portarul a respins in extremis. Mijlocaşul are însă ghinion, iar în minutul 13, suferă o fractură la degetul mare de la mînă şi este schimbat. În minutul 15, gazdele ratează o nouă ocazie prin Pop care a rămas singur în careu şi a trimis puţin pe lîngă. În minutul 23, Florescu are egalarea în bocanc, dar portarul respinge senzaţional. Pe parcursul meciului, jucătorii Daciei forţează şi trimit cîteva şuturi periculoase de la distanţă, pe care portarul Croitoru le-a respins sau reţinut cu greu. Acestea aveau însă să prevestească golul de 2-0, la o nouă greşeală, Popa marcînd după ce a scăpat de marcaj. Repriza se încheie cu un nou şut al lui Florescu, periculos, din lovitură liberă, pe care portarul îl respinge cu greu de lîngă bară. Pauza a fost un sfetnic bun pentru argeşeni şi au ieşit pe teren cu o atitudine schimbată, reuşind să întoarcă jocul în favoarea lor. Rădescu dă semnalul în minutul 47, cu un şut puternic ce trece puţin peste, însă, două minute mai tîrziu, Croitoru salvează şi apoi scapă de gol la un contraatac purtat de Pop şi Bucur. În minutul 56, Rădescu cere penalti, fiind faultat în careu de portar, dar arbitrul nu dă nimic. Peste alte două minute, Mioveniul scapă pe contraatac, dar Rădescu ratează şutul, pentru ca puţin mai tîrziu, Edi Stoica să rateze şi el un şut pe care scria gol, după ce se afla singur în 2 m cu portarul. În minutul 65, Mioveniul avea să şi concretizeze pe tabelă jocul bun. Florescu îi pasează excelent lui Rădescu, peste apărare, acesta preia la 16 m şi este faultat de portar, iar arbitrul dă penalti, pe care Ayza îl transformă, şutul fiind imparabil. Imediat după gol, urmează un nou contraatac al oaspeţilor, însă Tirică nu ajunge de puţin la balon pentru a înscrie. Cu un sfert de oră înainte de final, Ene egalează după o nouă pasă genială a lui Florescu. În minutul 49, Tirică face henţ în careu, dar Croitoru îşi salvează echipa, apărînd penaltiul acordat. Urmează apoi o bară a lui Florescu cu un şut frumos, dar respins de portar. În ultimul minut al prelungirilor, gazdele au avut golul victoriei în picior, însă Roşu nu se descurcă în 6 m, deşi rămăsese singur cu portarul şi apoi cade, arbitrul fluierînd simulare. Rezultatul de la Brăila este unul foarte bun pentru galben-verzi, echipa ajungînd la 4 jocuri de campionat încheiat cu 3 victorii şi o remiză, rezultate care au urcat echipa argeşeană pe locul 5.

Dacia Unirea Brăila - CS Mioveni 2-2 (2-0)
Au marcat: Mihai (3), Pop (39) / Ayza (65 din 11m), Ene (75)
l Brăila: Ticrea - Niţă, Stănciulescu, Ghiocel, C. Mihai - Covaciu, Roşu, Roşoagă (68 Puia), Iosifache (83 Frunză), Bucur, Pop. Antrenor: Alin Pânzaru
l Mioveni: Croitoru - Tirică, Ichim, Burnea, Edi Stoica - Mîrzeanu, Rareş Lazăr (16 Florescu) - Rădescu, Ayza, Andor (64 Ene) - Ivan (46 Pirtea). Antrenor: Gheorghe Mihali
Arbitru: Ovidiu Oprea (Ploieşti)
Cartonaşe galbene: Ticrea (65) , Iosifache (73), Roşu (90, 94) / Andor (40), Tirică (79), Ene (93)
Cartonaş roşu: Roşu (90+4)
Stadion Dacia Brăila, Spectatori 400

Cum s-au marcat golurile:
l 1-0, min. 3: corner pentru gazde de pe dreapta, Mihai apare bine în careu şi înscrie cu capul din 6 m
l 2-0, min. 39: Pop este găsit singur în careu pe dreapta şi trage pe jos, pe lîngă portar
l 2-1, min. 65: Rădescu este faultat la marginea careului, iar penaltiul este transformat de Ayza
l 2-2, min. 75: Florescu îi pasează lui Ene, atacantul preia singur în careu şi înscrie cu un şut la colţul lung

Filmul meciului:
l min. 3: 1-0!
l min. 5: Rareş Lazăr şuteză cu boltă de la 16 m, portarul respinge in extremis
l min. 13: Lazăr este călcat pe degetul mare de la mîna stîngă de un adversar, suferind o fractură, şi este schimbat cu Florescu
l min. 15: Pop rămîne singur în careu, pe dreapta, trage la colţul lung, dar mingea trece milimetric pe lîngă
l min. 23: acţiune de atac prelungită a Mioveniului, Florescu sca­pă pe dreapta, singur în careu, trage puternic, dar portarul respinge senzaţional
l min. 28: Covaciu şutează de la 30 m puternic, Croitoru reţine în 2 timpi
l min. 30: Roşu trage şi el puternic de la 25 m, Croitoru respinge
l min. 39: 2-0!
l min. 42: lovitură liberă pentru oaspeţi, de pe dreapta, de la 25 m, Florescu trage la colţul scurt prin surprindere, iar portarul respinge cu greu de lîngă bară, mingea ieşind în corner
l min. 47: Rădescu trimite un şut bombă de la 16 m, din prima, mingea trece puţin peste
l min. 49: contraatac al gazdelor, Pop, de la 16 m, de pe stînga, trage puternic, Croitoru respinge, iar apoi, Bucur reia cu capul din 6 m, milimetric pe lîngă
l min. 56: Rădescu insistă excelent la un balon în careul mic, pe care portarul nu îl poate reţine, deoarece mingea a venit de la un coechipier, îi fură balonul şi apoi cade, fiind faultat din spate, însă arbitrul nu dă 11 m
l min. 59: Andor şutează de la 16 m pe jos, portarul respinge
l min. 61: contraatac al Mioveniului, Pirtea îi pasează în diagonală lui Ayza, acesta îi pune balonul lui Rădescu la picior, însă şutul mijlocaşului de la 18 m, din poziţie bună, este ratat şi mingea se duce mult pe lîngă poartă
l min. 63: corner de pe stînga pentru Mioveni, Andor centrează, Ayza deviază cu călcîiul din careu, mingea ajunge în 2 m la Edi Stoica, însă acesta, singur cu portarul nu reuşeşte să împingă balonul în plasă
l min. 65: 2-1!
l min. 66: Ayza recuperează şi îi pasează lui Florescu, de aici mingea ajunge la Rădescu care îi pasează lui Tirică, în careu, însă fundaşul nu ajunge de puţin la balon
l min. 75: 2-2!
l min 79: Tirică face henţ în careu, arbitrul dă penalti, însă Croitoru apară mingea şutată de Roşu de la punctul cu var
l min. 82: Florescu şutează de pe stînga, de la 20 m, cu boltă, mingea loveşte transversala, fiind atinsă şi de portar
l min. 84: Burnea degajează de la jumătatea terenului, mingea cade în careu şi apoi este respinsă de sub bară de portar, lovind transversala şi ieşind în corner
l min. 94: lovitură liberă pentru gazde din jumătatea Mioveniului, mingea este trimisă spre careu, recentrată cu capul spre 11 m, unde apar doi jucători ai gazdelor, nemarcaţi, Roşu preia cu greu şi apoi se împiedică după ce au apărut lîngă el şi fundaşii galben-verzi. Solicită 11 m, dar arbitrul îi dă al doilea galben pentru simulare şi este eliminat.