Curierul Zilei - Meciuri cu 10, 9 şi 7 goluri

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Meciuri cu 10, 9 şi 7 goluri Imprimare E-mail
marţi, 17 octombrie 2017

Liga a IV-a, etapa 8: 41 de reuşite la judeţ!

Meciuri cu 10, 9 şi 7 goluri

Şi etapa a 8-a a Ligii a IV-a argeşene a fost una spectaculoasă, cu 41 de goluri marcate în cele 8 partide disputate. În trei dintre partidele jucate s-au marcat goluri cu sacul, 10 la Bradu, în derbiul local Real - Atletic, 9 la Curtea de Argeş, în meciul gazdelor cu AS Colibaşi, şi şapte la Făget, în meciul echipei a treia a Mioveniului cu Inter Cîmpulung. Altfel, liderul Unirea Bascov îşi continuă marşul spre cîştigarea campionatului fără a avea din cîte se pare rival, iar Viitorul Ştefăneşeti a obţinut a treia victorie din campionat.

Cei mai buni
Unirea Bascov a obţinut, în weekend, o nouă victorie, la limită, în deplasarea de la Victoria Buzoeşti, acolo unde puţine echipe cîştigă. Bascovenii s-au impus cu 2-1 şi rămîn pe primul loc al clasamentului, cu 24 de puncte, în 8 partide, golaveraj 44-5. Echipa lui Adrian Dulcea este în momentul de faţă un adevărat lider, cu cele mai multe victorii, cu cele mai multe goluri marcate şi cele mai puţine. În meciul de la Buzoeşti, pentru Unirea au evoluat Tufisi - Linte, Stancu, Ciocarlan, Chirciu - Taudor, Tameş, Ion, Dalu - Dima, Sanda, pe parcurs mai intrînd Petre, Suditu, Naciu şi Boboaca.

S-au dezlănţuit după pauză
9 goluri s-au înscris la Curtea de Argeş în meciul dintre ACS Basarabi din localitate şi AS Colibaşi. Gazdele au condus cu 2-0, în minutul 23, prin golurile lui Prodan şi Irimia, după care, în minutul 38, oaspeţii au egalat pe tabelă la doi, marcatori fiind Ion şi Stoica. După pauză însă, ACS Basarabi a mai dat patru goluri, prin Soroaia (46, 62), Niţă (65), Barbu (77), în timp ce AS Colibaşi nu a mai avut puterea decît să mai reducă din diferenţă în minutul 83, stabilind scorul final, la 6-3. Pentru gazde au jucat: Avramescu, Barbu, Coacă, Croitoru, Ionică, Irimia, Nită, Prodan, Radu, Soroaia, Stancu, pe parcurs mai intrînd Bănică, Bobic, Cojocaru. De partea cealaltă, la AS Colibaşi au jucat: Baicu, Bucur, Ion, Ivănescu, Nicu, Daniel Şomoiag, Emanuel Şomoiag, Stoica, Tănase, Teodorescu, Văduva, în repriza a doua mai intrînd şi Ivan, Petrică, Popa, Popescu.

1 pauză, 2 final
CS Mioveni III a suferit a patra înfrîngere din acest campionat şi a coborît pe locul 9 al clasamentului, cu 10 puncte adunate în 8 partide. De data aceasta, echipa a treia a Mioveniului a pierdut acasă, la Făget, în faţa lui Inter Cîmpulung. Pentru gazde au marcat Luca (27, 66) şi Vladu (43), în timp ce golurile muscelenilor au fost semnate de Creţu (14), Secăreanu (55), Tudoran (57), Răuţă (84). La pauză, gazdele au condus cu 2-1, dar, în repriza a doua, oaspeţii au revenit şi au cîştigat. După 2-1 a fost 2-3, apoi din nou egal, 3-3, după care oaspeţii au revenit şi au cîştigat pe final. La Mioveni III, antrenorul Gică Tărîţă i-a folosit pe Călinoiu - Anghel, Bărăscu, Boşneag, Luca, lupu, Popa, Rizea, Bogdan Stoica, Tărîţă, Iulian Vladu, pe parcurs mai intrînd şi Alin Ica. De partea cealaltă, la Cîmpulung, antrenorii Liviu Hapaină şi Ovidiu Tică au mizat pe Babuş, Constantinescu, Creţu, Crîmpiţă, Folea, Ghiţă, Mîzgaciu, Năftănăilă, Podea, Ruţă, Tudoran, după pauză mai jucînd şi Drăcea, Pătrunjel, Popescu, Secăreanu. Pentru Inter Cîmpulung este a treia victorie din campionat.

Suţinuţi de primar
Viitorul Ştefăneşti a obţinut a treia victorie din campiont, cîştigînd cu 1-0, în deplasarea de la Sporting Piteşti. Echipa din Ştefăneşti a fost susţinută la acest joc şi de primăriţa Ioana Jenica Dumitru, iar jucătorii au avut o motivaţie în plus. „Victoria de sîmbătă a grupei noastre de seniori a fost în mare parte meritul grupului de jucători, dar şi a doamnei primar Ioana Jenica Dumitru. Antrenorul nostru, Cătălin Matei, a gîndit perfect acest joc din deplasarea de la Sporting Pitesti, alegînd primul 11 de start cîştigător. În teren a fost introdus din primul minut jucătorul nostru crescut la grupele centrului ACS Viitorul Stefăneşti 2007, Sebastian Bageac, care a fost printre cei mai buni de pe teren şi care a şi marcat golul victoriei. Ne mîndrim că avem un antrenor în persoana domnului Catalin Matei şi sîntem foarte bucuroşi şi încîntaţi cî în fruntea Primăriei este un om - o femeie căreia îi place sportul şi susţine sportul, este alături de sport, în orice moment. Sîntem mîndri de acest rezultat, mai ales că vine după o lungă perioadă în care grupa noastră de seniori nu reuşea să bată această echipă. Acum avem nu mai puţin de 5 victorii consecutive 3 în campionat şi 2 în Cupa României“, ne-a declarat preşedintele clubului, Florin Păun.

Preşedintele, gol de la jumătatea terenului
Echipa a doua a lui Atletic Bradu a cîştigat categoric meciul de la Bradu, dar considerat în deplasare, cu Real. S-a terminat 2-8, dar oaspeţii au condus cu 8-0 pînă pe final, prin golurile lui Marcu (4), Traşcă, Soare, Costinel Tănase şi Piscanu. De departe, cel mai frumos gol al partidei a fost cel al preşedintelui cu Atletic Bradu, Cristinel Soare, care a marcat cu un şut de la jumătatea terenului. La Atletic, antrenorul Bogdan Velianu a început meciul cu: Drăguşin - Bogdan Ciucă, Antonio Tănase, Ionuţ Zăinescu, Andrei Marin - Alexandru Traşcă, Marian Marcu, Costinel Tănase, Alexandru Golban - Cosmin Piscanu, Cristinel Soare, pe parcurs mai intrînd Sebastian Ciucă, Robert Neacşu, Sebastian Voicu şi Alexandru Alin. Cu această victorie, Bradu II a revenit pe locul doi al clasamentului, cu 19 puncte.

11. ACS Inter Cîmpulung      8      3      0      5           13-21       9p
12. AS Viitorul Stefăneşti 2007      8      3      0      5             5-16       9p
13. ACS Basarabi C. de Argeş       8      2      2      4           15-22       8p
14. CS DLR Piteşti       8      2      2      4           17-28       8p
15. AS Olimpia Suseni       8      1      0      7           10-28       3p
16. CS Real Bradu       8      0      0      8           10-62       0p