Curierul Zilei - Alte ştiri pe scurt

*** România, codaşă la construcţii!     *** Săptămîna Europeană a Sportului, în Argeş     *** Dezinsecţie, dezinfecţie şi deratizare, la Mioveni      *** PASTILA de UMOR      *** „Argeşul, locul cel mai românesc din România“     *** Adrian Tase, la Congresul de la Sinaia!     *** La 16 ani, s-a întors de la majorat, în sicriu     *** Şoferul a făcut infarct      *** Copilul s-a spînzurat      *** Nu s-a asigurat şi a lovit trei maşini     *** Fost campion naţional la box, contrabandă cu ţigări     *** Filmaţi în timp ce furau bere dintr-un magazin     *** Raicu eliminat de la Mondiale     *** Cursuri gratuite, la Şcoala de Arbitraj a AJF Argeş     *** Un gol, din două faze de poartă     *** CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 1-0 (1-0)     *** Au avut victoria la îndemînă     *** Memorialul Dorel Ştefănescu, la ediţia a treia     *** Învinşi de propriul portar!     *** „Rezultatul final este mincinos“     *** Popovici: „O victorie foarte importantă“     *** CSU Piteşti va juca în Divizia A!

Alte ştiri pe scurt Imprimare E-mail
marţi, 17 octombrie 2017

Alte ştiri pe scurt

Jucător de la FC Piteşti la lot

În perioada 23 - 29 octombrie, România va fi gazda turneului de calificare pentru echipele U17, prima fază de calificare pentru Campionatul European Under 17, care va avea loc în Anglia în 2018. În ţara noastră se vor juca partidele din cadrul grupei a zecea, din care fac parte alături de România naţionalele Lituaniei, Luxemburgului şi Austriei. programul meciurilor: luni, 23 octombrie: Lituania - România, ora 19.00 (CNF Mogoşoaia), joi, 26 octombrie: România - Luxemburg, ora 19.00 (CNF Mogoşoaia), duminică, 29 octombrie: România - Austria, ora 17.00 (CNF Mogoşoaia). Pentru aceste partide, din lotul lui Sorin Colceag face parte şi jucătorul lui FC Piteşti 2008, Andres Dumitrescu.

Locul 45 în clasamentul FIFA

Echipa naţională a României se află cu patru poziţii mai jos în clasamentul FIFA/Coca Cola faţă de luna septembrie. Tricolorii au obţinut patru puncte din ultimele două partide ale preliminariilor CM 2018, 3-1 cu Kazahstan şi 1-1 în Danemarca, însă aceştia au coborît patru locuri în ierarhia mondială. Germania conduce clasamentul (1.631 de puncte), fiind urmată de Brazilia (1.590), Portugalia (1.446), Argentina (1.445) şi Belgia (1.333). Adversarele României din recent încheiata campanie de calificare la Mondial ocupă următoarele poziţii: Polonia - 6, Danemarca - 19, Muntenegru - 54, Armenia - 90 şi Kazahstan - 133.

3 penaltiuri apărate

Portarul Flavius Croitoru este unul dintre cei mai în formă jucă­tori ai Mioveniului în momentul de faţă. Acesta are în ultimele trei jocuri disputate trei penaltiuri apărate, două în Cupă, cu Şirineasa, la loviturile de departajare şi unul acum, la Brăila. Croitoru are însă şi o greşeală în aceste partide, cea din jocul cu ASA Tg. Mureş, cînd oaspeţii au dat gol la o degajare greşită a acestuia. Partida s-a terminat însă cu victoria argeşenilor, 2-1.

8 minute de protest

Meciul de Brăila a început cu o întîrziere de 8 minute, jucătorii gazdă alegînd astfel să protesteze faţă de autorităţile locale, pentru că nu şi-au mai primit drepturile salariale de 10 luni. De altfel, şi în cursul săptămînii trecute, echipa a protestat, în două zile neantrenîndu-se. La meciul cu Mioveniul, jucătorii au anunţat mai întîi că întîrzie meciul 15 minute, apoi au spus că întîrzie doar 10 minute, după care au ieşit pe teren după 8 minute de protest.
Probleme cu juniorii
În partida de la Brăila, Mioveniul a avut la un moment dat probleme cu juniorii, din cauza accidentările. Astfel, Mihali a avut trei jucători Under 21 pe teren şi alţi trei rezervă, însă, în prima repriză, doi dintre junioiri băgaţi, Ivan şi lazăr, s-au accidentat şi au fost schimbaţi. În aceste condiţii, în minutul 46, pe bancă nu mai era ca juniori decît protarul Sima, însă acesta nu putea să intre dacă unul din cei doi juniori intraţi pe parcurs sau al treilea, Tirică, se accidentau.

Frunză: „E dureros!“

La finalul partidei, jucătorul Brăilei, Sorin Frunză, a fost foarte supărat de rezultat obţinut. „Noi am controlat jocul pînă în minutul 70. Am condus cu 2-0, am avut şi penalti la 2-2, dar nu am reuşit în final să ne impunem. Este tare frustrant. Jucătorii noştri au arătat că sînt bărbaţi, că nu se gîndesc la probleme cînd sunt pe teren, dar, după minutul 70… Sînt jucători care au şi 10 luni de neplată a salariilor… şi vin unii din tribună şi ne strigă: «Pariorilor!», «Vînzătorilor!». Este dureros să joci fotbal în aceste condiţii“, a spus Sorin Frunză.
Grupaj de S.Mihai

Baschet

Procentaje dezastruoase

BC Timişoara a făcut un meci foarte slab la Piteşti. Procentajele bănăţenilor la această partidă au fost dezastruoase. La aruncările de la distanţă, trupa lui Tudor Costescu a reuşit doar 4 din cele 20 de aruncări, procentajul fiind de doar 20% faţă de 32% al piteştenilor. La libere, timişorenii au avut 18 aruncări transformate din cele 25 de care au beneficiat. Cu asemenea procentaje este greu să emiţi pretenţii să cîştigi un meci în faţa unei contracandidate la primele patru locuri.

Doar trei marcatori principali

Jocul celor de la BCM U FC Argeş din partida cu Timişoara s-a bazat în mare parte doar pe sclipirile individuale ale unora din componenţii echipei. În această partidă Russel, Troupe şi Agafonov au marcat 59 din totalul de 78 de puncte înscrise de piteşteni în această dispută. Restul de 19 puncte au fost reuşite de Ciotlăuş, Kostoski, Nutinen, Nicoară şi Lazar. Problema ea mai mare pentru alb-violeţi va fi atunci cînd jocul celor trei guri de foc nu va merge, iar aceştia vor avea o medie de 4-5 puncte pe meci precum restul lotului.

Meci greu la Galaţi

După victoria cu Timişoara, baschetbaliştii de la BCM U FC Argeş vor avea parte de un nou meci de foc. Trupa pregătită de Hristu Şapera va juca, sîmbătă, în deplasare cui Phoenix Galaţi. Adversarul piteştenilor a obţinut două victorii din tot atîtea partide, după ce a cîştigat duelurile de pe propriul teren cu BC Mureş şi Politehnica Iaşi. Phoenix ocupă locul 2 în clasament, cu 4 puncte, şi trebuie tratată cu mare atenţie pentru că este o echipă care poate pune mari probleme şi adversarilor cu pretenţii la titlu.
Judo

Campioni la Ne-waza

Acum cîteva zile, la Sapa Sporturilor Olimpia din Ploieşti, a avut loc finala Campionatului Naţional de Ne-waza (luptă la sol) pentru sportivii Under 11, 13 şi 15 ani, întrecere la care au participat şi sportivii de la CSM Piteşti. La acest concurs, piteştenii au cîştigat 7 medalii, dintre care 3 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz. Pe prima treaptă a podiumului au urcat Alexandru Dincă (cat. 50 kg Under 11), George Burcea (cat. 55 kg Under 15) şi Andrada Rotaru (cat. 52 kg Under 15). Pe treapta secundă a podiumului au urcat Ionuţ Viscol (cat. 34 Under 13) şi Darius Georgescu (cat. 60 kg Under 13), în timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de Antonio Niculescu (cat. 42 kg Under 11) şi Florina Bădiceanu (cat. 52 kg Under 15). Sportivii care au urcat pe podium sînt pregătiţi de antrenorii Cornel Pălărie, Alina Cheru şi Valentin Ioniţă care este şi secundul lotului naţional de cadeţi şi juniori.