Curierul Zilei - Eftimie: „Nu am avut nici şansă“

*** Centrul Cîmpulungului arată ca după bombardament!     *** Centrul Cîmpulungului arată ca după bombardament!     *** Bărbat dispărut de acasă!     *** Sosesc dozele de vaccin antigripal!     *** Schimb de experienţă în SUA pentru liceeni!     *** S-au strîns 10.000 de saci cu deşeuri      *** „Tot ce-i românesc nu piere“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Cel mai bun meci!“      *** Bazela şi Mărgăritescu, la AS Direct     *** Festival de goluri pe terenul Tablierul     *** Raicu la Mondiale     *** Vali Porcişteanu, aproape vicecampion de raliuri!     *** Eduard Şerban a ratat concursul!     *** Debut cu stîngul în preliminariile Euro!     *** S-au salvat din maşina în flăcări     *** Nou şef al poliţiştilor argeşeni     *** Daniela Lupu propusă la şefia DNA Piteşti      *** Casă distrusă de foc     *** Numărul de porci scade dramatic!     *** Concurs pentru echipaje ISU, la Mioveni     *** Ziua Internaţională de Monitorizare a Apei

Eftimie: „Nu am avut nici şansă“ Imprimare E-mail
marţi, 17 octombrie 2017

Eftimie: „Nu am avut nici şansă“

La finalul meciului de sîmbătă dintre FC Argeş şi Academica Clinceni, încheiat la egalitate, 1-1, Iordan Eftimie, antrenorul echipei din Trivale, a pus acest semieşec pe seama ghinionului. Tehnicianul lui FC Argeş este convins că, dacă jucătorii săi vor avea aceeaşi atitudine ca în repriza secundă şi în partidele care vor urma, echipa nu are cum să nu învingă.

Eftimie spune că jucătorii au valoare, dar trebuie să aibă mai multă încredere în potenţialul lor: „Ştiam că ne aşteaptă un meci dificil cu o echipă bună care nu degeaba este în primele locuri. Ne-am dorit destul de mult să cîştigăm acest meci. I-am felicitat pe băieţi în cabină şi nu am ce să le reproşez. Şi-au dorit şi au avut determinare. Nu am avut nici şansă. Am avut cîteva situaţii de a marca, dar şi bară. Îmi pare rău că nu am cîştigat, pentru că echipa a făcut un joc destul de bun, cel puţin în repriza a doua. Cred că a fost una dintre cele mai bune reprize a echipei. După pauză, le-am spus băieţilor că putem întoarce rezultatul. Am început destul de moale şi le-am spus că la meciurile de acasă să fim mai agresivi unu contra unu. Aici se face diferenţa. A doua repriză au înţeles şi am pus presiune pe adversar. Am şi egalat. Am avut şi alte situaţii de a marca, dar păcat că nu am reuşit să mai înscriem un gol. Totul pleacă de la atitudine şi determinare. La fiecare etapă le spun acelaşi lucru. Le-am spus să aibă încredere în ei, pentru că au valoare şi să o pună în slujba echipei. Parcă nu au încrederea aia în ei că pot să realizeze mai mult. În continuare ne aşteaptă un program destul de greu cu încă trei meciuri dificile, la Mioveni, apoi meciul de cupă cu Poli Iaşi şi partida cu Sibiul de acasă. Sînt meciuri destul de grele într-un interval destul de scurt. Sper ca la viitoarele meciuri să cîştigăm cu puţină şansă. Să acumulăm mai multe puncte, pentru că în ultimele patru etape nu am pierdut, dar nici puncte nu am acumulat. Am luat 6 puncte din 4 jocuri“.