Curierul Zilei - Comisarul, patru victorii cu Chiajna

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Comisarul, patru victorii cu Chiajna Imprimare E-mail
miercuri, 18 octombrie 2017

Liga I, retrospectiva etapei a 14-a:

Comisarul, patru victorii cu Chiajna

Şi în etapa a 14-a a Ligii I Concordia Chiajna a confirmat forma bună prin care trece cu Comisarul Moldovan pe bancă şi a obţinut o nouă victorie, în deplasare, 3-0, la Timişoara. Runda aceasta a oferit şi o premieră, primul meci în nocturnă la Voluntari, remiză, 0-0, cu FCSB. Viitorul îşi revine încet-încet şi cîştigă un nou meci în deplasare, la Mediaş, în timp ce Craiova confirmă forma bună, şi cu victoria de la Iaşi a egalat pe FCSB. Etapa din acest weekend a adus şi două egaluri, la Braşov şi la Cluj, unde s-a consemnat poate surpriza, dar şi prima victorie a lui Miriuţă la Dinamo, 3-0, cu Juventus.

l Gaz Metan Mediaş - Viitorul 0-1 (0-1)
Viitorul îşi continuă ascensiunea spre locurile de play-off după victoria în faţa celor de la Gaz Metan, cu 1-0. Golgheterul campioanei, George Ţucudean, a marcat singurul gol la Mediaş. Viitorul a început cu dreptul returul sezonului regulat şi a reuşit, la Mediaş, a doua victorie în deplasare în acest sezon. Penultima clasată a avut prima ocazie importantă, la lovitura liberă a lui Chamed, respinsă de Rîmniceanu, din minutul 18. S-a marcat însă la poarta opusă - în minutul 21, cînd Ţucudean a reluat imparabil şi a reuşit al şaptelea gol din acest sezon. Pînă la pauză a fost periculos, de la gazde, jucătorul dorit de FCSB, Darius Olaru. În partea a doua, Golubovic a trimis peste poartă, în urma unei lovituri de colţ. Ardelenii au încercat să pună presiune pe adversari, dar nu s-au mai apropiat periculos de poarta lui Rîmniceanu decît la şutul lui Chamed, din prelungiri, iar Gaz Metan - Viitorul s-a terminat 0-1.

l Poli Iaşi - CS U Craiova 1-2 (0-1)
CS U Craiova a cîştigat la Iaşi, 2-1 cu CSM Poli, şi a profitat de pasul greşit al celor de la FCSB, pe care i-au egalat la puncte, pe locul 2 în Liga I. Oaspeţii au deschis scorul după un sfert de oră prin Gustavo, din centrarea lui Burlacu. Replica a venit imediat, dar Panţîru, servit de Andrei Cristea, a ratat inexplicabil. Brazilianul Jo a irosit si el o ocazie mare. Sud-americanul i-a mai iertat o dată pe olteni. Pînă la pauză, şi Cristea a fost aproape de egalare, din lovitură liberă. În repriza a doua, Craiova a ieşit din corzi şi putea marca din nou, însă Băluţă a tras în plasa laterală. Scorul a devenit egal după ce Tiago Ferreira şi-a învins propriul portar. Cu un sfert de oră înainte de final, trupa lui Devis Mangia a trecut din nou în avantaj, prin Băluţă, care a fructificat centrarea croatului Ivan Martic. Portarul croat a mai reuşit încă o paradă în faţa decarului oltenilor , iar CSM poli Iaşi - CS U Craiova s-a terminat 1-2.

l Sepsi Sf. Gheorghe - Astra 0-0
Sepsi Sfîntu Gheorghe şi Astra Giurgiu au terminat la egalitate, 0-0, pe stadionul Tineretului din Braşov, în etapa a 14-a a Ligii I, la capătul unui meci în care instalaţia de nocturnă s-a stins de două ori. Partida a fost întreruptă în min. 25, pentru aproximativ 12 minute, dar nocturna s-a stins şi în pauza partidei. Probleme cu instalaţia de nocturnă a stadionului din Braşov au fost şi la meciul dintre Sepsi şi FCSB. Gazdele au avut ocazii de gol prin Patrick Petre (17), Stefan Nikolic (71) şi Răzvan Damian (72). Astra şi-a creat oportunităţi de gol prin Anthony Le Tallec (48) şi Serge Nyuiadzi (67).

l FC Voluntari - FCSB 0-0
Returul Ligii I a început cu primul meci în nocturnă disputat la Voluntari. FCSB n-a putut să treacă de echipa lui Claudiu Niculescu şi partida s-a terminat 0-0. După ce a scos un penalti în tur, Florin Tănase a fost periculos şi la Voluntari, dar n-a prins poarta. Gazdele au replicat de la distanţă prin Marinescu şi Filipov. De fiecare dată, Niţă a fost la post. Intrat la pauză în locul lui Filip, Budescu a tras în blocaj înainte ca Alibec să trimită pe lîngă. Autorul unei duble sub tricolor, Budescu n-a reuşit să-l bată pe Balauru nici din afara careului. Schimbat pe final, Alibec a ieşit nervos şi s-a răzbunat pe uşa de la vestiare. Abia intrat pe teren, Cernat l-a întins pe Niţă cu un voleu din careu. Portarul oaspeţilor a mai avut emoţii doar la execuţia lui Deac, iar Voluntari - FCSB s-a terminat 0-0.

l Dinamo - Juventus Bucureşti 3-0 (1-0)
Dinamo s-a impus în faţa „lanternei roşii“ prin „dubla“ fundaşului grec Georgios Katsikas (44, 50), la primele reuşite în Liga I, şi şutul lui Valentin Costache, din minutul 80, deviat în proprie poartă de Mădălin Mihăescu. Toate golurile au venit în urma unor cornere. Juventus a ratat un penalti, în min. 38, prin Liviu Băjenaru, al cărui şut a fost apărat de portarul panamez Jaime Penedo. Florin Ştefan a obţinut lovitura de pedeapsă, după un fault al lui Alin Dudea. Dinamo a ratat ocazii de gol prin Diogo Salomao (2, 71), Adam Nemec (20 - bară, 57, 68, 71), Valentin Costache (22, 90). Şi Juventus a avut situaţii bune de gol, prin Florin Ştefan (19), Liviu Băjenaru

l CFR Cluj - FC Botoşani 0-0
CFR Cluj a ratat şansa de a se distanţa la 6 puncte de FCSB, după ce a remizat pe propriul teren contra celor de la FC Botoşani. Ardelenii au bifat şi primul lor meci din actualul sezon fără gol marcat. Djokovic putea deschide scorul pentru gazde, însă mijocaşul nu a reuşit sã trimitã în poartã mingea deviatã de Urko Vera. Replica oaspeţilor nu s-a lăsat aşteptatã, dar Daniel Popa, atacantul împrumutat de la Dinamo, a ratat, din centrarea lui Serediuc. Marcator în tricoul naţionalei, cu Danemarca, Ciprian Deac l-a pus la încercare pe Cobrea din loviturã liberã. Nici Culio nu a fost inspirat şi s-a intrat fără gol la pauzã. Djokovic a avut prima ocazie pentru CFR şi în repriza secundã, dar a ajuns prea tîrziu la devierea aceluiaţi Urko Vera. FC Botoşani a revenit în ofensivã şi Moruşan i-a dat emoţii lui Arlauskis. Mijlocaşul de 18 ani a cerut şi un penalty, în minutul 74, dupã duelul cu argentinianul Culio. Nu l-a putut convinge pe Istvan Kovacs. Alexandru Pãun a fost la un pas sã-l surprindã pe Cobrea, dar portarul moldovenilor a respins şi confruntarea din etapa a 14-a s-a terminat 0 -0.

l ACS Poli Timişoara - Concordia Chiajna 0-3 (0-1)
Oaspeţii au deschis scorul după acţiunea individuală a lui Claudiu Bumba. Fostul dinamovist a fost aproape de 2-0, din lovitură liberă. La poarta cealaltă, Doman a trimis în bară, din centrarea excelentă a lui Creţu. Gazdele au forţat egalarea pînă la pauză, dar Caparco a fost în zi de graţie. Mai intîi, a plonjat spectaculos la şutul lui Munteanu. Italianul a avut apoi alte două parade de senzaţie, la şuturile lui Vaşvari şi Doman. După pauză, golul lui Bawab a fost anulat pe motiv de ofsaid. Batin a fost în prim plan cu două mari ocazii, ultima cînd a scăpat singur cu portarul. Cu 10 minute înainte de final, oaspeţii s-au desprins pe tabelă după ce Bumba l-a învins pe Curileac cu un şut din afara careului. Grădinaru i-a centrat perfect mingea lui Batin, iar golgheterul campionatului, la egalitate cu Ţucudean, nu a mai ratat şi a închis conturile pe Dan Păltinişanu: ACS Poli - Concordia, 0-3.